1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Duvar Tipi Tuzlu Su Akvaryumu Konusunda Yardım

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde smyrna tarafından 24 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Merhaba;
    İzmir Urlada bir arsa aldım. Üzerine ev yapma planım var.
    Salon ile mutfak arasına Tuzlu su kurmak istiyorum.
    Uzun soluklu bir proje planlıyorum. Evin tasarımını yaparken bunuda yapabilirsem çok iyi olacak.
    uzunluk olarak 2.5 - 3 metre arası birşey planlıyorum. Yükseklik 70cm ideal olur kanısındayım.genişlik ise 30-40 cm düşünüyorum. Bu konudaki ideal yorumlarınız oldukça önemli. Bu arada kesinlikle akvaryumu plexi düşünüyorum.Sump tabiki en ucuz neyse o :D

Sump ünitesini akvaryumun altında (duvarın içine gömme) tasarlamakmı mantıklı (kullanım ve fiyat) yoksa tam altında bodrum katta tasarlamakmı mantıklı sizce? Sump ın ebatları sizce ne olmalı?
    Ayrıca asıl önemli konu :D (birçok arkadaş karşı çıkacak biliyorum ama bu şekilde kullanım gerçekten en mantıklısı geliyor okuduklarımdan)
    Evim ile deniz arasındaki mesafe 300 metre yada biraz az. Suyu oradan pompa ile çekip oluşturacağım sump yada tankta bekletip kullanmak istiyorum. Bu sayede PS vb ekipmanlardan kurtulmak istiyorum. Bu şekilde akvaryumun aslında aylık maliyetide oldukça düşmüş olacak.Urla tarafında su kalitesi gerçekten iyidir. sanırım tatlı su ile dilüe eden otomatik bir sistem kurup devir daimi sağlamam gerekecek.
    Suyu boru ile çekilip (pompa dahil) getirilmesi ve balıklar dışındaki bütçem 8.000 TL gibi birşey.
    Dediğim gibi iyi bir proje çıkartabilirsem proje aşamasında mimar ve mühendi ile tasarımda hatları çizdireceğim.
    Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Proje çok güzel hayırlı olsun.
    Denizden su alınacaksa sumpun aşağı katta olması daha uygun çünkü deniz suyunu işlemek daha kolay olur, kışın da ısıtma imkanı daha rahat olur, tabi bunun için büyük tanklar yapılmalı...

3. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    300 metreden sizce çekmek mümkün olurmu? Örnekleri varmı acaba?
    İşlemek ve büyük kavramlarını biraz açarsanız memnun olurum.
    Bodrum katında nekadarlık bir alan gerekir sizce?
    Bodrum 75 metrekare olacak. Tabiki hepsini bu iş için kullanamam. 30 metrekare civarı sinenam odası, 25 metrekare ardiye çamaşır vb olacak. 20 metrekare ye tankı ve küçük bir sauna kurmayı planlıyorum.

4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ebatlara göre 840lt güzel bir akvaryum olacak gibi görünüyor. Derinlik 30 az geldi gözüme. Mercanları, motorları balıkları düşünüyorum da az diyorum.

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Öncelikle ölçüleriniz; 1.mukavemet, 2.kaya peyzajı, 3.canlıların yüzme alanı ihtiyaçları, 4.tankın bakımı açısından biraz orantısız. 250 x 70 x özellikle en 30 sizi zorlayacak ve tatmin etmeyecektir. Tankı duvara sıfır, önde arkada konsol veya tezgah altı olmayacak şekilde düşündüyseniz zaten iz düşümüne sump, ekipman falan hiç düşünmeyin derim. 70 yükseklik hem aydınlatma maliyeti/sarfiyatı hem de tank bakımı açısından sıkıntı yaratır, özellikle gömme tanklara müdehale açısından sizi baya zorlar. Bu oranlarda tank duvara iyi sabitlenmezse deprem anında kaza geliyorum demez gelir. Ölçülerinizi bakacağınız canlıların temel ihtiyaçları ve sizin bakım kolaylığınız açısından bir kez daha gözden geçirmenizde fayda var.

Mimarınızda veya kafanızda ev planları ne şekilde bilemiyorum. Tankı mekan bölmesi olarak kullanacaksanız ya yarımada üstü açık şekilde ya da "büyük ihtimalle" iki yanı açık duvara gömme olacak. Mutfak salon arasında alttan sump olacaksa atık/temiz su ve elektrik tesisatı da buna yakın düşünülmeli(ellerinizde kovalar ile su taşımak istemiyorsanız). Su kaçırma ve patlama riskine karşılık salon+mutfak yer döşeme malzemeleri buna göre seçilmeli. Tank mutfak tarafında kalacaksa altına ekstradan koku önleyicili atık su gideri bırakılabilir. Ayrıca tamamen gömme olacaksa mutlaka dış cephe ile bağlantılı mekanik havalandırma düşünülmelidir.

Sump ' ı ve yedek su (RO/Tuzlu su) depolarını tercihen kuzey yönünde, dış cephede mekanik/elektrik tesisatı ve havalandırması iyi çözülmüş ayrı bir odada düşünebilirsiniz. Tasarımda merdiven altı, depo gibi atıl bir mekan oluşursa bunu da yine dış cephe ile bağlantılı olacak şekilde değerlendirmek mümkün. Böylece ana tankın olduğu mekanda fazla gürültü ve nem bir nebze önlenir, hem de tankın altında ve çevresinde ekipman kalabalığı olmaz. Bu oda kapalı garaj içinde de çözülebilir.

Diğer bir alternatif ise bodrum katında en azından mekanik olarak havalandırılabilen bir oda çözülebilir, burada sump/diğer ekipmanlar ve sizin rahat hareket edebileceğiniz yükseklikte yükseltilmiş döşeme veya tezgah üzerine kurulabilir. Şantiye sırasında sıkıntı çıkmaması için tesisat, giderler vs. mimari ve mekanik/elektrik projelerinde mutlaka önceden belirtilmelidir.

Denizden su işleme için bence en az 500 litrelik depolara ihtiyacınız olacak, bunun yanında çeşitli filtrasyon malzemeleri ve bekletme tanklarına ihtiyaç olabilir. Bir nevi havuz makine dairesi gibi tüm bu işlevleri kağıt üzerinde iyi düşünün derim.

Kişisel fikrim, denizden su işleyerek PS gibi önemli bir ekipmanın yeri doldurulamayacaktır. Tuz masrafından kısabilirsiniz belki o kadar ancak yine de sterilizasyon işlemlerinden geçirdiğiniz suyu canlıların ihtiyaçlarına göre gerekli iz elementlerle yeniden zenginleştirmeniz gerekebilir.

tr.jpg

reef tank divider - Google'da Ara

sump room - Google'da Ara

Pennywise, TencoMelih, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Mahir Bey yazdıklarınızdan sonra bu işin ne kadar zor olduğunu çok daha rahat görebiliyoruz.
    Bu kadar büyük hacimler görüntü olarak ne kadar güzel olsa da aynı oranda yer ve uğraşı gerektirdiğini açıklamışsınız bize.

Aslında bu kadar büyük hacimli bir akvaryum olduğunda anlıyoruz ki eve akvaryum koymak değil, akvaryuma göre evi dizayn etmek gerekiyor. Statik, mekanik hesapları da işin göz ardı edilmemesi gereken önemli hususları.
    Ayınlattığınız bilgiler için tekrar teşekkürler.

Montimahir ve TencoMelih bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Levent bey nano' sundan tonluk tankına, aslında iyi projelendirilmemiş veya üzerinde fazla durulmamış fonksiyonları, internetteki "tank kurulum konularında sonradan çıkan sıkıntılar" ile harmanlarsak yazdıklarımın ufak bir özeti çıkıyor. Evrim bey henüz genel konsept aşamasında olduğu için dilediği boyut, işlevsellik ve görselliği bir arada yakalama şansına sahip diyebiliriz.

Normalde tankı mekana uydurmaya çalışırız ve şekillendiririz, burada hepsini kollektif uyum içinde projelendirme ve uygulama ile tek seferde çözmek mümkün. Statik açıdan inşaat mühendisi için fazla sıkıntı çıkmayacaktır, görsel ve işlevsel açıdan mimar detay koyar, tesisat için elektrik ve makine mühendisi destek olur (tabi yeterli bilgilendirilmeleri şartı ile).

Tabi sonuçta tüm bunların bir de bütçe fizibilitesi var. Ülkemizde genellikle projelendirme kısmı es geçilir, nedense kağıt mürekkep masrafları kısılır, sonra da sahada yap-boz şeklinde oldu bittiye getirilmeye çalışılır.

YMR_AY, TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
  8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bu konu ile bu güne kadar yaşadıklarımı derleyebilsem tuğla gibi kitap olur. :)
    İnşaat bitmeden dolapları isteyen mi arasınız, projesini verdiğimiz halde kafasına göre uygulamayı yapanları mı arasınız çokça örnek var.

Tuzlu su akvaryumunda da buna benzer şeyleri bir çok kişi yaşamıştır muhakkak. Alalım bir akvaryum gerisine bakarız. Kervan yolda düzülür mantığıyla gidiyoruz maalesef. Bunlardan birisi de benim. İşin diğer kısımlarıyla uğraşmadan hallolsun mantığıyla Red Sea Max 250 aldım. Ama gel gör ki almaz olaydım dedirtti. O sistemin yarı parası ve uğraşına çok daha iyi bir sistem kurulabilirmiş ama bilemedik işte.

YMR_AY, TencoMelih ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş