1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dwarf Hawkfish-Cüce Hawkfish 'Bakım' Koşulları

Başlığı 'Gobi-Blenny-Dragonet' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 7 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar;

  Reef akvaryumlarında oldukça tercih edilen Dwarf Hawkfish için gereken bakım koşullarını bulabileceğiniz bir tanıtım olacak. Balık yakalamanın veya ortama kabul edilmeyen balığın yakalanması zor olan reef akvaryumları açısından balık satın almadan önce araştırma yapmak oldukça önemlidir. Bu açıdan türleri tanıtmaya devam edeceğiz.

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG] Bakım Koşulları ve Genel...

  Kullanılan ortak adllar: Cüce Hawkfish, Falco Hawkfish, Benekli Hawkfish

  Dağılım: Hit Pasifik, Kızıldeniz, Güney Amerika batı kıyıları ve Afrika doğu kıyılarında geniş bir alanda görülürler. En yaygın görüldükleri bölge Hint Pasifik bölgesidir.

  Bağlı Olunan Aile: Cirrhitidae

  Reef üzerindeki konumu: Resiflerin farklı bölgeleri, genellikle ılımlı mercan kolonilerinin bulunduğu alanlar.

  Genel Karakter: Bölgeci balıklardır ve nispeten yumuşak huyludurlar. Onları aşırı rahatsız edecek balıklardan önce adapte edilmeleri faydalı olur.

  Besleniş Biçimleri: Tüm hawkfish türleri etoburdur. Yemi kaparak geri çekilme eğilimleri vardır ve oldukça iştahlı balıklardır. Canlı karides gibi kabukluları avladıklarına dair bir bilgi yok. Güvenli görünüyor bu anlamda.

  Genel Bakımları: Su şartlarını tolere edebilme kabiliyetleri yüksektir. Beslenme konusunda da sıkıntı çıkarmadıklarından dolayı bakımları kolaydır. Kolay kolay hastalanmazlar. Yeni başlayanların tercih etmesinde fayda vardır.

  Ulaşılan Boyutlar: Erkekler 7,5 cm arası ve dişiler 6 cm kadar büyüyebilir.

  Cinsiyet Farklılıkları: Genel çoğu türde olduğu gibi erkekler dişilerden daha büyüktür. Ancak balıkların yaşları bilinemediğinden yanılmalar olabilir. Büyük dişiler erkek yokluğunda erkek rolüne soyunurlar. Yahut mücadeleyi kaybeden bir erkeğin yerini alabilirler.

  Çoğalma: Ev ortamındaki kapalı sistemlerde yumurtlama görülmemiştir. Karanlıkta bir erkek ve fazla dişiden olunan koloni içinden erkek dişiyi seçer ve üreme gerçekleşir.

  [​IMG] Genel Yorum:

  Bakıldığında hawkfish hem besleme kolaylığı hem de sakin oluşuyla mükemmel bir reef akvaryum sakinidir. Dayanıklı olması onların yeni başlayan hobicilereb uygun olduğu anlamına geliyor. Elbette kötü şartlarına her balığın dayanma sınırı vardır ancak bazı türlerin tolere edebilirlikleri fazla olduğundan daha cazip olurlar.

  Sağlıklı balıklar...
   
  syucel ve reis bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş