1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Easy Balling Metodu Hakkında Deneyimi Olan?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde cystein tarafından 11 Ocak 2018 başlatılmıştır.

1. Herkese Merhaba,

Katkı, tuz vb. ürünler üreten yerli bir firmanın (bu firmanın adını forumda kullanamıyorum ama herkes anlamıştır hangi firmadan bahsettiğimi sanırım) "Easy Balling" olarak adlandırdığı 2 parça balling setinden satın aldım. Kullanım talimatı olarak verilen bilgi çok sığ. 2 ml kH ürününe karşılık 1 ml iki numaralı çözeltiden ekleyin; 100 litre orta yükte bir tankta günlük 2 ml 2 numaralı çözelti yeterli, uzun süre kullanımda günlük doz 4 ml yi geçmesin. Tüm bilgi bu. Bu seti kullanan forumdaşlar var ise nasıl kullandıklarını, dozlamaya başlamadan önce dozu belirlemek için hangi ölçümleri yaptıklarını ve dozu nasıl belirlediklerini paylaşabilirlerse memnun olurum.

Saygılarımla..

2. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Bu tür balling katkılarında baştan akvaryumunuzdaki kh kullanımını tespit ediyorsunuz ne kadar kh sıvısı harcıyorsanız üreticinin önerdiği oranlarda diğer parçayı veya parçaları kullanıyoruz. Bir süre böyle gidiyoruz, hemen kalsiyum magnezyum katkısı düzeltmesi yapmayın, eğer birkaç gün sonra bir düzelme yoksa ufak müdahalelerle kalsiyum ve magnezyumu düzenleyin.

cystein bunu beğendi.
  3. Özdemir Bey, cevap için teşekkürler. Malum balling yöntemlerinde Ca ve CO3 saf olarak verilmediği için bileşik haldeki karbonatın getirdiği Na ve kalsiyumun getirdiği Cl tankın tuzluluğunu arttırma eğiliminde oluyor. Bununla ilgili olarak tuzluluğu kontrol etmek ve gerektiğinde düzeltmek de gerekiyor sanırım?

Bilahare sonuçta şöyle bir yöntem mi izlemem lazım; 4-5 gün kadar her gün aynı saatte kH ölçümü alarak toplam tüketimi ve günlük ortamala tüketimi hesaplayıp bunu yerine koymak için kaç ml kH çözeltisi kullanacağımı hesaplamak. Buna müteakip olarak bulduğum değerin yarısı kadar da diğer çözeltiden dozlamak (üretici böyle önerdiği için). Bu aşamadan sonra Ca, kH, Mg değerlerini takip ederek stabil devam edip etmediklerine bakmak. Bu arada dengenin kurulması için belli bir süre müdahale etmemek lazım sanırım.

Saygılarımla..

4. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Aslında gerçek anlamda tuzluluk artıyor demek doğru değil suda sadece NaCl miktarı artıyor, ionic dengenin sağlanması için tuzsuz deniz tuzu denen NaCl içermeyen deniz suyu mineral tuzlarının bulunduğu 3. katkıyı vermek lazım. Bazı üreticiler bu mineralleri 2. parçaya koyabiliyor, bahsettiğiniz firma ürünlerinde herhangi bir açıklama yapmaya tenezzül eden bir firma olmadığı (sanki kozmik bilgi) ne olup olmadığını bilemeyeceğim.

cystein bunu beğendi.
  5. Evet ne yazık ki ürün hakkında adam gibi detaylı bir bilgi yok. İlginçtir bu firma ihracat da yapıyor ve bu ürünler bizim dışımızda ülkelerde de gördüğüm kadarı ile pazarlanıyor. Bu kadar zayıf kalmaları üzücü. Bu arada dün bu saatlerde firmaya mail ile de yolladım sorularımı ancak şu saate kadar bir cevap yok, bekliyorum..

6. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    Reef.flowersın all elements ve kh katkısından bahsediyorsunuz sanırım.

Ben bir süre kullandım. Khı test ve takibi ile katkıyı tam doz, ca ve mg testim yokken all elements i Khın yarı oranında kullandım. Ca ve Mg test edinince de gördüm ki herşeey yolunda, doğru su değerleri ile başlamıştım ve 2part balling ile ca mg absürt yükselmemiş ya da düşmemişti, bu denge nasıl kendiliğinden ayarlanıyor bilmiyorum açıkçası, tüketimler farklı olabiliyor zira. Corallin alg gelişimi arttı. Canlılar keyifli idi. Lakin kısa sürede bitti katkılar. Çok maliyetli bir set. Ama gördüğüm kadarıyla tüm 2part çözümler maliyetli.

Şu an bir tankımda aqua.forest 3lü set diğerinde ise tropic marine carbocalcium powder kullanıyorum. Carbocalciumu 40lira aldım (fiyat arttı hemen ardından) Uzun süre gidecek gibi duruyor :D En tasarruflusu bu oldu içlerinde. Canlı gelişimi açısından aqua.forest compenent 1-2-3 setten verim aldım.

Ekleme: Şişenin birine tanktan su geri kaçmıştı bir miktar. Kullanma konusunda tereddütte kaldım, aradım lakin cevap alamamıştım. Destek zayıflığı konusuna katılıyorum.

Düzenleme: 11 Ocak 2018
    cystein bunu beğendi.
  7. Bilgiler için teşekkürler. Tankımda sarfiyat çok yüksek değil. LPS olarak Hammer, Octopus ve Cup Coral var. Bir de montipora. Bu açıdan kaba hesaplarla easy balling komponentlerinin 3-5 ay kadar idare edeceğini düşünmüştüm alırken. Bir indirim ile aldığım ve elimde de bulunduğu için kullanacağım bu metodu. Diğer önerinizi de aklıma yazdım. Teşekkürler..

Sayfayı Paylaş