1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Echinodorus amazonicus filizleri

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Aguila Negra tarafından 13 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Merhaba,
    Bitki ekli linkte tanıtılan bitki ve şu anda aramızda olmasa da o tanıtımı hazırlayan arkadaşımızın akvaryumundan transfer edilmişti.
    http://www.akvaryumportali.com/bitki-rehberi/echinodorus-amazonicus-1920.html

Bu tür bitkiler genelde,ana gövdenin yanından ayrılarak çoğaltılır ama bizimki özel,
    yapraklarının yanından uzattığı sap üzerine dizdiği ve köklendirdiği sürgünleri var,
    şöyle:
    [​IMG],[​IMG]

Fikir alışverişinde bulunmak istediğim bunun sebebi ne olabilir?
    1-Bu zaten normal bir durumdur,abartmaya veya tartışmaya gerek olmadığıdır.
    2-Bu zayıf taban sonucu oluşmuş bir durumdur,bitki, yeni bir sürgün vererek zaten kısıtlı olan besini aynı bölgede paylaşmak yerine daha uzağa yerleşecek şekilde sürgünleri ana gövdeden uzaklaştırmak istemiş olabilir.
    Mevcut durum doğal ortamda olsa,ya o sap çürüdükten sonra sürgünler akıntı ile uzaklaşacak,ya da sap onları ana gövdeden yeterince uzaklaştırdığı yerde zemine temas edebilen kökler tutunarak oraya yerleşecek.

Sizlerin görüşünü de almak isterim.

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Cevap: Echinodorus amazonicus filizleri

Serdar abi bende merak ettim cevabını açıkçası. Takipçisiyim başlığın. Bakalım arkadaşlarımız ne söyleyecekler.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Echinodorus amazonicus filizleri

Merhaba Serdar abi. Sözünü ettiğimiz bitki Echinodorus bleheri ile çok karıştırılıyor. Tabii senin için değil okuyanlar için belirtiyorum. Bu tür yayılımını kökleri yoluyla yapıyor genelde ama koşucu dallar olarak tarif edebileceğimiz dallar yoluyla da çoğalabiliyor sanırım. Eğer taban kum kalınlığı yetersiz geliyorsa kök yoluyla değilde koşucu dallarla büyümeye teşfik ediyor olabilir.

Sayfayı Paylaş