1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ecotech Marine'in Merakla Beklenen Led Aydınlatması: Radion XR30W

Başlığı 'Aydınlatma Armatürleri' kategorisinde bulents tarafından 11 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  5.755
  Yer:
  Bursa
  Benzerini dıy olarak imal etmeye çalışmak pahalı dediğinizden daha pahalıya gelebilir.Benzerini yerli üretim olarak forum sponsorumuz olan aquareef üretmekte, iletişime geçmenizi öneririm.
   
 2. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.993
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Ledleri temin etmekte sıkıntı var,TR'de Ecotech'in kullandığı ledler yok maalesef. Birkaç ay önce kendi tankım için 2 adet Ecotech kopyası yapmayı düşündüm fakat led konusu beni sınırladı. Almanya'da bulduğum ticari bir firmada bu ledlerin tamamını bulmuştum fakat en az 2600 euro karşılığı led alımında gönderebileceklerini söylediler. Bu armatür imalatı için rakamlar hiçte mantıklı çıkmıyor bilginiz olsun. Aquareef ile irtibata geçip konuşmanızı tavsiye ederim, eğer led konusunda ısrarcıysanız.
   
 3. Divin

  Divin

  Mesajlar:
  101
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Mert Yılmaz
  http://tr.farnell.com/cree?ICID=HP-FS-GEN-cree

  Buradan alabilirsiniz. Elektronik komponentler için minimum alım sınırlaması da yok. İngiltere depodan geliyor ancak gümrük, navlun gibi giderler önceden hesaplanarak size bildiriliyor ve Türkiye teslimi yapıyorlar.
   
 4. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.993
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Cree satıyor burası, bakmıştım. Armatür komple bu led ile yapılacaksa düşünülebilir, fakat bilindiği üzere Ecotech, üç farklı markanın 8 farklı modelini kullanmış. Bu yüzden Osram ve Semileds için farklı yerden alım yapmak gerekiyor.

  http://www.mouser.de/
  Buradan almayı düşünmüştüm ben, tamamını temin edebiliyorlar fakat dediğim gibi adetli alım yapılması lazım.

  Semileds'in bir çeşidini ayrıca TR'de bulmuştum ama diğeri yok.
   
 5. Deniz YILDIZ

  Deniz YILDIZ

  Mesajlar:
  127
  İsim:
  Deniz YILDIZ
  Özellikle Indigo bölümünü hibrid bir sistemle çözmek bir strateji olabilir. Direkt bire bir modelleme maliyet unsurlarını hemen hemen aynı fiyatlara getiriyorsa çok zorlamanın anlamı olmaz.
   
 6. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.993
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Maliyetin ucu açık olduğundan zaten bende uğraşmadım,led armatür için ülkemizde yeteri kadar malzeme tedarik edilemediği için böyle bir sıkıntı var. Farklı ürünler kullanılarak bir armatür yapımına da pek sıcak bakmadım çünkü sonuçları kestirilemeyecek,atıl yatırım pozisyonuna düşme ihtimali var. Bana t5+led hibrid projeleri daha sıcak geliyor. Yapılabilirliği ve ortaya çıkaracağı sonuç bakımından sanki daha efektif olur şeklinde düşünüyorum.
   
  Montimahir ve Deniz YILDIZ bunu beğendi.
 7. omarfaralm

  omarfaralm

  Mesajlar:
  1
  İsim:
  Ömer Faruk Almalı
  Ecotech Radion'u taklit etmekteki asıl sıkıntı ledlerin kendisi değil bence. Dikkat ederseniz Ecotech Radion GEN 1 ve 3 arasında ledlerde çok büyük fark olmamasına rağmen PAR değerleri arasında büyük farklar var bunun sebebi de ledlerin konumlandırıldığı lenslerin ciddi bir araştırma geliştirme sonucu sürekli yenilenmesidir. Üründe ciddi mühendislik olduğunu özellikle de lens tasarımının özel olduğunu düşünüyorum bu sebeple DIY Radion'a girişecek kişinin düşündüğünüzden çok daha yetkin olması gerekir.
   
 8. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.993
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Yeterince araştırma yapmamışsınız. Bahsedilen iki armatür sadece şeklen birbirine benziyor, led sayısı ,dizilimi, gücü birbirinden çok farklı. Lensler anafikir değil, önemli olan ledler. Led fiyatı 250 usd, lens fiyatı 35 usd. Fiyatlarından da sonucu anlamak oldukça kolay zaten. Bizim yetkinlik ile ilgili bir sıkıntımız yok,malzeme temini ile ilgili sıkıntımız var. 2x Radion xr 30w pro kullanıyorum, içini açıp detaylı şekilde inceledim. Led temin edilirse yapılır.
   
  hakankamasoglu ve MESUT_KERİM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş