1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

EGE Denizinin Doğal Deniz Suyu ile Akvaryum Kuran varmi ?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde fotomehmet tarafından 23 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. fotomehmet

fotomehmet

İsim:
    mehmet öncül
    Ege Denizi doğal deniz suyu İle akvaryum kuran var mı ?

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: EGE Denizinin doğal deniz suyu ile akvaryum kuran varmi ?

Egenin suyu tuzluluk oranından çok yüksek diye biliyorum.Hatta İzmirde denize girerken gözlerimiz yanardı.Tuzluluk oranı yanlış bilmiyorsam 1038 gibi.Bu tuz oranını düşürmeden akvaryum kurulmaz sanıırm.saat:gif

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: EGE Denizinin doğal deniz suyu ile akvaryum kuran varmi ?

Ege denizinin tuzluluk oranı Olcay abinini söylediği gibi fazla. Bunu tatlı su ile seyreltebiliriz fakat bu seferde elementler sudan atılmış olucak. Bu nedenle çok mantıklı bakılmıyor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: EGE Denizinin Doğal Deniz Suyu ile Akvaryum Kuran varmi ?

Ben de mantıklı bakmayanlardanım ama inanın kesin olarak olmaz diyemem. Çünkü yıllarca olmaz denilen suyla akvaryum yürütmekteyim. Azim edip Ege Deniz suyu ile arkadaş olabacak birileri çıkabilir. Bir deniz akvaryumu suyu hiç bir zaman ne suyu kullanılırsa kullanılsın akvaryuma uygun su değildir. Hobici suyu alır suni veya doğal işler, hazırlar, canlı yaşamına hazır hale getirir. Bu açıdan olmaz ifadesinin bir kenarı açık kalmalıdır.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi aslında suyu alıp tuz yoğunluğunu 1018-1020 civarlarına getirip. Üzerine suni tuz ile ekleme yapılarak yoğunluk 1024' e çıkarılsa Marmara gibi olur. Denemek lazım. Denenmiş kanıtlanmış birşey yok ortada.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İşte bu işlem bana amacının dışına çıkan bir zahmet ve daha önemlisi normal su girişi yapılmak zorunda kalınacağından gereksiz geliyor.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yani hemen hemen aynı paraya gelecek gibi. Alınacak olan tuz miktarı yarıya inecek. Tabi birde buna eklenen damacana su parası ve gidip suları alma işlemi var. Osmosu olan arkadaşlar için daha kolay olur gibi. Değip değmeyeceği tartışılır.

8. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Benzer bir durum akdeniz suyu için de geçerli aslında. Kıbrısda yaşayan bir abimiz akdeniz suyu ile akvaryum kurmuş. Yıllardır da bakıyormuş akvaryumuna. Ancak bu abimiz akvaryumda sadece akdeniz canlıları besliyormuş. İletişim kurmaya çalışıyorum. Eğer ulaşabilirsem akvaryumunun resimlerini ekleyecem forma. Aksi taktirde suyu inceltip 1024 e düşürmek bana da teme amaçtan uzaklaşmak gibi geliyor.

YIKIKTEMO ve fth-94 bunu beğendi.
  9. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel
    Erman Pehlivan bunu beğendi.
  10. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Benim suyu ve kumu aldığım yer burası, hemen sol taraftan ince yosunluğun oradan aldım. Tabii yosunsuz olarak.
    Yer olarak Çeşme Boyalıkta Merkeztur sitesinin yanı. (7800 Çeşme Otel)'in önü.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Doğal su kullanacak arkadaşlar Protein skimmerini ve suyun alkanitesini yüksek tutmaya çalışması iyi olur. Aksi halde genel görünüm solgun oluyor coraline alg anlamında. Işık yine doğal su kullanımında çok önemli, canlı su girişi olduğundan hatalı ışık seçiminde yosunlama suni tuz kullanımına oranla yüksek olur.

syucel ve fth-94 bunu beğendi.
  12. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Konunun üzerinden çokça zaman geçmiş ama... Şimdi, suyun tuzluluk oranı su sıcaklığı ve denize karışan akarsu vb. tatlı su kaynaklarına bağlı, Serdar Bey'in suyu aldığı Çeşme Ilıca da su gerçekten sıcak ve tuzluluğu yüksek fakat Ilıca'nın güneyindeki Alaçatı'da su sıcaklığı Ilıca'ya oranla ciddi oranda düşük ve Alaçatı barajından tatlı su karışmakta burdaki suyun tuzluluk oranının daha düşük olacağı düşüncesindeyim tabi deneme gibi bir fırsatım yok maalesef. Peki deniz suyuna tatlı suyun karıştığı noktalara yakın yerlerdeki suyun kalitesi nasıldır bunun hakkında neler söyleyebiliriz?

13. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Ayrıca baraj içme suyu için kullanılıyor ve baraj öncesi ve sonrasında herhangi bir kimyasal madde karışımı yapabilecek fabrika vs. yok gibi duruyor.

Sayfayı Paylaş