1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Egg Thumblerde Yeni İcat

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde sezginyavuz tarafından 5 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz
    Merhabalar. Egg thumblerların değişik versiyonlarının yapıldığını, her geçen zamanda başka bir ekleme yapıldığını hepimiz biliyoruz. Ben bunların içinden dibi oval tül sineklik olanından kullanıyordum. Yumurtaların tül sineklikten yuvarlandığını görünce aklıma daha iyi bir fikir geldi; neden pin pon toplarından yararlanmayayım dedim. Delikleri uygun açarsam yumurtalarda herhangi bir sorun olmaz, daha rahat kayarlar diye düşündüm ve işe koyuldum.

Öncelikle pin pon topunu ikiye böldüm ve kenarlarını kıvırdım. Delme konusunda çok hassas davrandım. İçerden delmek en önemli husus ve bunu hatırlatmama gerek yok zaten. :) Bu hobiyi beraber sürdürdüğümüz babama bu konuyu açtım ve kendisi uzman derici ve makinacı olduğu için bana ilginç delme iğnesi getirdi. Resimlerde mevcut. Çekiç veya keser yardımıyla deleceğimiz yere iğneyi koyuyoruz ve arkasına çekiçle vuruyoruz. Delindiğinde arkada herhangi bir sivrilik veya çapak oluşmuyor. Bu iğne deldiği yerdeki plastiği içine alıyor. Zaten iğneyi kaldırdığımızda içinde biriken küçük çapaklar dökülüyor. Ben en güvenli yolu seçip üstüne üstlük bu iğneyi ısıtıp kullanmayı tercih ettim. İşte resimler;

Sonuçmu? Sonuç mükemmel. :) Öncekilerden daha fazla randıman alıyorum. Koyduğum yumurtaların %100'ü çıkıyor. :basardim: Keyifli paylaşımlar...

mustafaaksu ve TencoMelih bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Sezgin;çalışma iyi olmuşta takıldığım ve dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

Deldiğin malzemede en ufak bir çapak kalması,bütün yumrtalara zarar verir.Bu yüzden çok dikkatli olunmalı ve gerekirse deliklerin üzerleri zımpara ile düzeltilmelidir.Ve ayrıca açtığın delik sayısı az olmuş.Delikler sık ve çok olmalıki,yumurtalar her yönden havalansın yukarıya.

Ve krema pompasının bir aparatı var.Ağzı dar olan aparat. Bu aparatın içine yaptığın malzemeyi yerleştir ve o şekilde kullan. Bu durum kısık havada bile yumurtaların havalanmasını sağlar. Hemde eğer kuluçkalığı normal akvaryumunda kullanıyorsan,yumurtaların alt kısmı dar olmalıdır.Yoksa yumurtaların bir çoğunu balıklar alttan vurarak patlatır,yada yerler.Tecrübeyle sabit ;)

Emeğine sağlık em34:

TencoMelih bunu beğendi.
  3. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz
    Teşkkür ederim Olcay Abi. Söylediğin sorunların bilincindeyim ve bu thumblerleri ayrı bir tankta kullanıyorum. Deliklerdeki hassasiyetimi anlatsam tuhaf olursun. :)

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Emeğine sağlık Sezgin. Güzel olmuş. Üzerinde biraz daha çalışılırsa geliştirilebilecek bir sistem. Tebrik ederim.

Saygılar.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Sezgin.

Çok güzel düşünmüş ve uygulamışın. Ellerine sağlık faydalı paylaşımın için.
    Birçok arkadaşımıza faydalı olacaktır.

Saygılar...

6. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Cevap: Egg Thumblerde Yeni İcat

Bir noktaya dikkat çekmek isterim, pinpon topu normal plastik bir maddeden yapılmamıştır. Salınım yapabilir. İnternetten sis bombası nasıl yapılır diye yazarsanız tırstığım maddenin gerçekleştirdiği şeyleri görürsünüz. :ay:

7. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK
    Cevap: Egg Thumblerde Yeni İcat

Gerçekten çok iyi bir çalışma olmuş tebrikler :)

8. mustafaaksu

mustafaaksu

İsim:
    mustafaaksu
    Sevgili dostum resimler açılmıyor ben merak ettim bana resimleri vatsaptan atabilir misin 0532 563 53 94

9. mustafaaksu

mustafaaksu

İsim:
    mustafaaksu
    Arkadaşlar resimler açılmıyor birisi bana atabilir mi?

10. trakyojen

trakyojen

İsim:
    mert tuncay
    Aynen arkadaşlar bu resimlerin gözükmesi için extra bişey mi yapıyoruz???

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Resimlerin atılım tarihi 2009 atıldığı siteden silinmiş veya resimlerin atıldığı site kapatılmış olmalı, bu nedenden dolayı görünmüyor olmalı...

trakyojen bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş