1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eheim 2228 mi 2071 mi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde MurathanMamati tarafından 10 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. MurathanMamati

MurathanMamati

İsim:
    Murathan Mamati
    Arkadaşlar herkese merhaba. Öncelikle 250 litrelik akvaryumumda hem biyolojik hem de mekanik temizlik yapması için bugün bir dış filtre alacağım. Eheim 2071 ve ine aynı markanın 2228 modelleri arasında kaldım.

2071 250 litre için uygun gözüküyor ancak herkesin bildiği gibi filtrelerde debi düşüşü oluyor. Bu yüzden 2228 modeline de sıcak bakıyorum ancak o 600 litrelik akvaryumlar için uygun gözüküyor. Ben bu 2228 modelini alsam akvaryumu çok döndürmüş olur muyum? Aralarında fiyat farkı az olarak gözüküyor. Bu durumda bir üst modelini almak bana daha mantıklı geliyor.

Bir ara Fluval 306 modelini de düşündüm fiyat olarak belki biraz daha iyimser yaklaşıyor bu marka ancak Eheim kalitesi de tartışılmaz. Sizin fikirleriniz nelerdir?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir üst modeli almak avantaj olur bence. Bu tarz dış filtrelerin debilerinin çok çok aşırı olmadıkça büyük önemi olduğunu düşünmüyorum ama eğer dış filtre gibi yeri kısıtlı bir alanda biyolojik malzeme kullanılacaksa bu durumda debi önem kazanır, o zaman yüksek debi seçmek hata olur. Fakat ben cama cam bir akvaryum değilse dış filtrelerin mekanik harici biyolojik malzeme yükleyip kullanılmasını hiç mantıklı bulmuyorum.

3. MurathanMamati

MurathanMamati

İsim:
    Murathan Mamati
    Akvaryum şu anlık cama cam ancak içerisine zamanla mango kökleri kum ve bitki de ekleyeceğim. Su böylece tahminimce 230 litre falan olacak. Biyolojik malzeme derken içerisinde bulunan malzemeleri kullanacağım. Bu malzemeleri tek tek almaya kalktığımızda iki tanesi 100 küsür lira tutuyor. Ancak alacağım filtrenin içinde dahil olacaktır.

Sizin biyolojik döngü için düşündüğünüz sistem nedir?

Sayfayı Paylaş