1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eheim Jager 100-200-300W su seviyesi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 9 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhabalar,

Akvaryumumda kullanmayı düşündüğüm eheim jager ısıtıcılar ile ilgili bir ölçüye ihtiyacım var. Satış yapan siteleri inceledim ama ürünün toplam boyu veriliyor.İhtiyacım olan bu üç model için suyun içerisinde kalması gereken su seviye ölçüsü.Kullanan üyeler bu konuda bana bilgi verebilirlerse çok sevinirim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Eheim Jager 100-200-300W su seviyesi

Tamamen su içinde çalışabiliyor bu markalar. Eğer sump dizaynı içinde ayar kısmı su dışında kalacak şekilde sığıyorsa veya öyle isteniyorsa da yine kullanılabilir.

3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Satışı yapılan siteler de kafa kısmı suyun dışında kalmalıdır diyerek not düşülmüş.Acaba yanlış mı yönlendiriyorlar?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Jager özellikle bu konuda sıkıntısız yani su içinde çalışabilir. Kafa kısmının su dışında kalmasında da sorun yok ve bir güvensizlik kuşkusu taşıyorsak markaya rağmen öylede kullanılabilir ama kesinlikle su altında sorunsuzdur, bu şekilde kullanıyorum.

Elbette bir not düşmek gerekirse modeli belki eski olabilir veya o model farklıdır bunu bilemem. Ancak zayıf ihtimal, artı güvenlik adına yazılmış olabilir.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Temel abi bu konu ekipman bolumunde olsa daha iyi olmazmiydi ?

6. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Teşekkür ederim beni bilgilendirdiğiniz için.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Toygar bey ısıtıcıyı koyacağınız alanda derinlik,yer sıkıntısımı var ? Neden ölçü önemli ?

8. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Evet Olcay bey maksimum yüksekliği ne yazık ki 30cm olabiliyor suyun ısıtıcıyı koyacağım sump içerisindeki bölümde.Aynı şekilde derinlik 32 ve uzunlukta 30cm civarlarında.Çapraz olarak bile sığmayacak gibi.Daha kısa bir model edineceğim sanırım.

9. sarıprenses

sarıprenses

İsim:
    mehmet bilbay

Yatay olarak koymayı deneseniz. ?

10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Henüz almadım Halil Bey. Bu konu biraz eksik kaldı kurulumda.Yakın bir zamanda gidip kendim incelemek niyetindeyim ısıtıcı yı.Sump sistemim de de hata yapmış Akvaryumcu düzeltmeye çalışıyor.Alan biraz daha daralıyor bu yüzden.

Kışın 2 ısıtıcı ihtiyacım olacağı için ucuz bir model tercih edebilirim.Akvaryumun bulunacağı yerde de bir ısıtma olmayacak.Kış aylarında ısıtıcılar direkt akvaryumun içinde iki ayrı köşede ancak verim sağlayacak düşüncesindeyim.

11. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Bu aslında önemli bir sorun Toygar, bildiğimiz akvaryum ısıtıcıları, içinde bulundukları suları belli bir ayara kısa süre içersinde getirip, uzun bir süre çalışmadan kalacak şekilde tasarlanırlar.Yani senin 21-22 derecedeki suyunu kısa sürede 3-4 derece artırmak içindir. Böylece fazla efor sarfetmeden sonuca ulaşırlar:)

Fakat ısınması olmayan bir odada özellikle Ankarada, akvaryum içi sıcaklığın ısıtıcısız 17-18 derece olacaktır.Isıtıcın ise suyu 6-7 derece artırmak ve o seviyede tutmak için uzun süreli çalışma modunda olabilir.Bu ise kalitesiz bir ısıtıcıda termik çubuğun yapışık yada tamamen ayrık kalmasına sebeb olur. Yani kalitesiz yada tek bir ısıtıcı kullanırsan kısa sürede bozulabilir.

Benim tavsiyem 2 adet 200w lık Jager almandan yana.Eğer oda sıcaklığı 21-22 derece olsaydı tek bir 200w rahatlıkla yeterdi.

12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Kış ayları için bir çözüm arayışındayım zaten.Belki akvaryuma ısı yalıtımı yapabilirim kışı atlatmak için.Yada eve taşıyabilirim.Henüz ben de bilemiyorum sonuçları.Forum içerisinde ısı konusuyla ilgili okuduğm bir kaç başlıktan dolayı açıkçası endişeliyim.Bir adet ısıtıcının yetmeyeceği aşikar kışın.Hatta 2 ısıtıcının yetersiz kalabilme olasılığı bile var.Çünkü bulunduğu yerin bir hayli soğuk kalacağını düşünüyorum.Isı yalıtımı geçici bir çözüm olabilir.Ama akvaryumun görselliği tamamen bitecektir.Malum camlar sarılı olacaktır.Bunu ancak deneyerek öğreneceğim belli ki.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

+1 saygılar:gif

Ayrıca hiç bilinmeyen belki üzerinde durulmayan bir sorunu daha tetikler. Kış aylarında ve özellikle ısıtıcının ısıyı dengede tutamadığı akvaryumlarda beyaz benek hastalığı daha kolay oluşur, daha kolay balık ilavesiyle yayılar. O yüzden dikkat ederseniz yaz aylarında balıklarda benek var şikayetleri pek olmaz.

14. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Isının ne durumda olacağını bilemiyorum.Bu yüzden kışın canlı olmayacak(kaya ve kum dışın da).Yaza doğru belki eklemeler yapabilirim.Buharlaşmaya razıyım yeter ki dengesiz bir seyir almasın ısı.Kışın su değerlerini de gözlemleme şansım olacak.Gelecek kış için o na göre bir plan proje çizeceğim kendime.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Söyleyecek fazla bir şey yok. Canlı olmayacaksa ısı göz ardı edilebilir ama biyolojik açıdan zararı olabilir aşırı soğuk ortamda olacaksa akvaryum. Zaten neden ısı sorun onu da anlamadım pek. 2 adet bağlanır ve denge korunur mümkün olduğunca. Maddi ise sorun bilemiyorum.

16. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Akvaryumun duracağı yerin bir ısıtma sistemi yok Temel Bey.Yani Ankara da hava sıcaklığı kışın ne ise orada da o olacaktır.Belki bir kaç derece üstünde.Yani (-) ler e bile düşebilir bazen. Forumda okuduğum bir konuda 15-17 ortam sıcaklığında bulunan bir akvaryum sahibi üye, istediği sıcaklığı yakalayamadığından yakınıyordu.Hal böyle iken benim yaşayacağım sorun daha büyük olacaktır diye düşündüm.Belki de yanılıyorumdur.Herşey normal seyrinde geçer ve sadece fazla buharlaşma olur.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Isıtıcı veya ihtiyaca göre ısıtıcalar daha fazla çalışmak zorunda kalacağından buharlaşma fazla olur ama bunun zararı olmaz, yazın da fan kullanımı çoğu akvaryumda mevcut ve bunun 10 katı buharlaşma oluyor birçok akvaryumda. Önemli olan buharlaşma yerine kullanılacak suyun silikat, fosfat içermemesidir.

18. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Henüz su değerleri konusunda bilgi sahibi değilim.Bir çok şeyi kurulumun ardından ancak tecrübe edeceğim.Kendi başıma kararlar almıyorum.Muhakkak soruyorum.Suyu eklediğim andan itibaren açacağım bir kurulum başlığı altında beni en doğru şekilde yönlendireceğiniz den eminim.İhtiyacım olan bir çok şeyi de hemen almadığım için mutluyum.Zaman geçtikçe ve ben daha fazla bilgi sahibi oldukça aslında ne kadar lüzumsuz şeylere para vereceğimi görüyorum.

Bir çok üyemiz görsel olarak kusursuz bir kurulum istiyor ama para vermek istemiyor.Ben kusurlu ama çalışan bir sistem istiyorum.Sizin bir tasviriniz de de belirttiğiniz gibi ''Sağlıksız bir sürü pahalı mercan yerine sağlıklı 1-2 mercan'' beni tatmin edecek.Bu kendimi geliştirmeme ve daha büyük hedefler doğrultusunda hareket etmeme de zemin hazırlayacaktır.Asla bir canlı için ''şimdilik böyle idare edeyim'' demeyeceğim.Ama çok sesli çalıştığı halde işini yapan bir kafa motoru için ''böyle idare edebilirim'' diyeceğim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel bir ifade ve alınması gerekenler gerçekten seçilerek alınıyor tarafından Toygar. Bunları yazdık ve yazıyoruz gerçekten ama bunlar öylesine yazılmış ifadeler değil ve her biri yaşanmışlıktan çıkıyor. Eve gelen bir misafir bizlerin egosunu beğenisiyle tatmin eder ve hiç biri mercanların, balıkların değerine ve yine zorluğuna bakmaz güzelliğine bakar. Pahalı olan sadece duruyorsa yarı ölü olarak ego tatmini gelmez. Forumlara zoru ben akvaryuma ekledim demekte fayda etmez çünkü zoru eklediğinde görselini de arkasına eklemen gerekir ve o görsellik yoksa ego tatmini de yoktur. O yüzden önemli olan her akvaryumun haddi içerisinde en güzeli değer bazı ne olursa olsun sağlıklı canlılarla yakalamak gerekir.

Yine aynen onlarca sayfalık kurulum konularına aktarılan bilgi ve görüşler değerli ama siz düşüncenizi yazmanız ardından halen bu olmaz mı ifadelerinin gelişi aslında yazanları da bir nebze soğutmaktadır. Çünkü yazılan zaten düşüncenin temelidir ve odur, diğer seçenekler oluyor olsa masaya serilirdi.

Ben de ışık var diyorsun yani?:smiley33:

20. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Öyle yada böyle bir şekilde başlayacağım Temel Bey.Yardımlarını ve bilgilerini esirgemeyen değerli dostlar edindim burada.Onların sayesinde ve portalın bilgi birikimi ile istediğimi elde edeceğimden eminim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş