1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eindhoven'den 274 lük Akvarum Kurulum Macerası

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Erhan Beysulun tarafından 22 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    gelde cık isin icinden[​IMG]

bu geceki hali[​IMG]

bu gunku hali

[​IMG]su temizlenmeye basladi ps canavar gibi, red dragon suyu geli gibi donduruyor

Alparslan ve bayy_e1 bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İyi gidiyor abi armatürü de merak ettim...temo19

3. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi çok güzel gidiyor armatürü de görsel olarak bekliyoruz...:)

5. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    tank dolarken[​IMG]

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Orada ki elyaf mı elyaf ise su içinde kalmayacak şekilde yerleştirin sumpunuz eski sisteme göre bu da bir sürü malzeme doldurmak demek bence o şekilde değil de sade kullanın.

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynen pod,plankton vb canlılara kaçacak yer sağlamalısınız,elyafı kule gibi bir yere eklerseniz daha iyi olur,canlılar yakalanmayıp kaçabilirler...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kolay gelsin, yazacak bir şey bulamadım öyle bakıyorum fotoğraflara. Elyaf konusunda arkadaşlara katılıyorum. Ortaya iyi bir şey çıkacak ama hayırlısı bakalım. Takıldığın yerleri sor bari oralarda devreye girelim.:)

Alparslan bunu beğendi.
  9. Erhan bey Portalımıza hoşgeldiniz.. Sump maşallah baya karışık :) Allah yardımcınız olsun, tamamını kolaylamışsınız gerçi..

10. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    Elyafi sadece ilk pisliği temizlemesi icin bolca kullandım ve biraz sıkıstırdım. birde dikkat etmemiştim asardan yukarıya doğru akinti o yuzden izgarayi ters çevirdim.

Halil kardeş sade derken neyi kastettin anlayamadım ?
    .

Sogol temel abi ugrasiyorus iste.

Ilk once hosbulduk. Dedigin gibi sump biraz karisik gorunuyor ama kullanimi çok basit. Sadece goruntu öyle. Canini sıkma

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    O kelepçeler suyun içinde mi kalacak?

12. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    Merhaba Doğan,

kafa pompasındaki kelepçeden bahsediyorsan oraya su gelmiyor.

13. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Merhaba Erhan abi :)Kurulumunu ben de takip ediyorum öncelikle hayırlı olsun ince işçiliği çok olan bir tankın var en sevdiğim tarzda:) Bu arada ilk sayfalarda ki resimlerde görünen sokakları ben filmlerde görürdüm çok sevdim aynı o tarz .

14. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    Bizim dizinin devamına gelince,

Evet aldık başımıza işi. Nerden başlanır nasıl yapılır derken bir arada baktım herşeyi ayarlamışım gibi.
    Suyu ve canlı kayalar için 10 tane bidon(60,120 ve 160 litrelik,
    balıklar ve canlılar için üç çeşitli ebatta bolca poşet,
    sıcak tutmak için köpükten 12 tane kutu,
    taşıma sularına ilave için Easy life,
    akvaryumu taşımak için 80x140 6 döner tekerlekli bir araba,
    çeşitli tekerli taşıma araçları ( mobilya sektöründe çalıştığım için bazı kolaylıklAr elimin altında ),
    Takım, taklavat, alet çantası,
    Eştaları korumak ve paketlemek için plastik, köpük, battaniye, koli bandı,
    Vesaire eşyaları ayarlamıştım.

İşten iki saat erken çıktım, eve gidip hazırlandıktan sonra benim kayınçoyuda yanıma alıp daha önce ayarlamış olduğum bidonları almak için Someren köyünden Roermond adlı bir köye vardım. Adamın az işi çıkmışta acil gitmek zorunda kalmış. Yirmibeş dakika bekletti beni. Herneyse geldi, bidonları alır almaz bastım gaza Almanya'ya Krefeld.

Vakit su gibi geçiyor tabiiki, insanın işi acil olduğu zaman dakikalar saniyelere saatler dakikalara benziyor.
    Saat akşam sekizdi vardık. Alaman beni tam teşkilatlı görünce şaşırdı. Oda çıkarmış elinde ne kaldıysa ufak birşeyler ama benim yaptığım hazırlıklar ile alakası yok. Akşam gitmemin sebebi ise sadece balıkları götürmekti. Helmond şehrinden bir arkaşı birkaç defa küçük Emrah taklidi yaparak kandırmıştım. Hastalıklardan korktuları için hiçkimse kabul etmiyor balıkları. Altında kalmam senide görürüm deyince benim Michael adlı bir arkadaş bayağı ilgilendi konu ile ve yardımcı oldu.

Saat gece yarımda vardım Helmond'a, balıklar yakalandı, torbalar köpük kutulara paketlendi, Red sea ya geçici olarak ilave etmek istediğim bazı canlıların soğumasını engellemek için oturma odasına yerleştirip kaloriferi açtıktan sonra sıra balıklara geldi. Her poşet için birer metre hava hortumu kesildi, birer küçük Çeşme, ve cama tutturmak için vantuzlar hazırlandı. Lambalar zaten sönmüştü, odanın ışıklarınıda kapattıktan sonra, açtık kutuları, hazırladığımız hortumlar yardımı ile damlatarak balıkları 1 saat alıştırdık ve saldık arkadaşın tanka. Gece ikibiçuktu eve geldim. Saat dörte kadar internette dikkat edilmesi gereken konuları araştırdım. Saat sekiz kaltım,yardıma gelecek arkadaşları bekliyorum. Bayağı da heyecanlıydım. Saat nerdeyse dokuz dokuz kişi bekliyordum dokuzu çeyrek geçe diğerlerine ulaşamayınca maalesef 5 kişi yola çıktık.

Çok uzun bir gündü. Resmen rezil olduk. Saat öğlen iki civarı uyuyakalanlardan bir kişi daha geldi yardıma. Ama değil altı onaltı kişide olsaydık o yorgunlukla imkanı yoktu bu işin olmasına. Kendimiz rezil olduğumuz gibi hayvanlarıda rezil ettik. Gün bitmek bilmedi akşam oldu, akşam bitmek bilmedi gece birde eve geldim. Saat 4 tü kamyondan son malzemeyi indirdim ve kapattım. Yorgunluktan koltuğun üzerinde yıkılmış kalmışım. Sekiz buçuk kız uyandırdı.

Yeni akvaryum kurulacak..... Nerde ....

Yardım edecek arkadaşların bizi ekmesi nedeniyle tabiiki birçokşey ters gitmişti. Close-loop sistemini çıkartamayınca kesmek zorunda kaldım. Yerinden çıkartır iken iki alt taraftan iki köşesi oldukça zarar gördü. Alınması gereken Pvc malzemesi 290 Euro tutuyor adamın kullandığı borular, köşe parçaları vanaları görsen diyeceksin kimyasal madde geçecek içinden. Saatlerce adadım bir dükkanda bulabildim. Çok para, akvaryumun tamiratı nerden baksan burda bir yüz euronun başına patlayacak. Bilmiyorum baktınızmı konu basında akvaryumun site linkini vermiştim, orada alt kasayı görebilirsiniz , gazbeyondan yapılmış oda kırıldı 70 te ona lazım ! Fuzuli'ye harcanacak ufak şeylerle beraber nerden baksan bir beşyüzü daha götürecek bizim macera.

Damda boş bir Red sea vardı hemen doldurdum içini, getirdiğim eşyalar arasında olan 160 litrelik adamın su için kullandığı bir akvaryum daha vardı onuda doldurdum. Canlılaın durumu bakımsızkıktan zaten berbattı. Bizde koruyucu amaçla daha kötüye götürüyorduk. Acil yeni akvaryum lazım idi. Başladım aramaya, forumlarda ve online dükkanlarda iki günümü harcadım. Çarşamba günü buldum birtane. Çin restoranında içinde karides ve istakoz türleri satıyorlarmış (o yüzden ikiye bölünmüş). Cevresini kaplamalı sunta ile çevirmişler. Hayvanları yakalar iken sürekli ıslanması üzerine patron iki sene sonra kızıp herşeyi attırmış dışarı. Akvaryumcudada ayakaltı olmuş kimse istemiyor.Ballı anıma denkgeldi, 100 Euro'ya aldım. Sumb ve mobilyada dahil

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. maıden

maıden

İsim:
    Mustafa Aydın
    Bir sonraki bölümü heycanla bekliyoruz, Allah kolaylık versin.

16. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    Meraklılarına duyurulur, dizinin son bölümüne geldik.

Perişan olmuş canlıları birde biz rezil edince kayıbım oldu tabiiki. Keşke mümkün olsaydı da hepsini kurtarabilseydik. kalanların detaylı listesinde ekliyeceğim. İlk getirdiğimde Red sea ya eklediklerimin durumu iyiye gidiyor, umarım yeni akvaryumdakinlede kendini bir an evvel toplar ve akvaryumumu süslerler.

Sistemi heleşükür bitirebildim. Bayağı çok uğraştım. Ufak tefek değişiklikler gerekecek sanırım. Red dragon o kadar çok yükleniyorki hala akıntı hızını azaltamadım. İki 32 lik Pvc sağlı sollu akvaryuma gidiyor iki tanede 32 lik Pvc direk Sumb e gidiyor. Sumb dekinlerden birtanesi ps i çalıştırıyor birtaneside vertex filtreden geçiyor. Buna rağmen pompa hala çok güçlü bence. Veyahut başka bir yerde yanlış yaptım ama bilmiyorum nerede?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Pompa güçlü derken sanırım sumptan akvaryuma su basan motordan söz ediyoruz. Bunu avantaja çevirmek mümkün. Akıntı konusunda destek olurlar sonuçta. Yön ayarlaması iyi yapılırsa ve akvaryum içindeki akıntı motoru güçleri debi gücü ilavesi de hesaplanarak dengelenirse güzel olur.

Kayıplarına üzüldüm ama köklü değişim yapmışsın sonuçta, doğal karşılamak lazım, üzülme.

Erhan Beysulun bunu beğendi.
  18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi diziler bu kadar çabuk bitmez.Kayıplarına üzüldüm,sump konusunda video resim eklersen senin gözünden kaçırdığın bir şeyleri fark edip yardımcı oluruz...:)

19. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    bize kalanlardan birtanesi[​IMG]

Zarar goren akvaryum.[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Bize kalanlardan bazı kareler

Bu hemen hemen avuç ici kadar gelir.

Bu iki güzellikte eklendi bizim hazineye

Bu Arkadaş 13 - 14 santim rahat gelir. Sağdaki yeşil ve soldaki acik renk sps ler de dahil

Sol arkadaki butonlar, ortadaki yeşil, sol alt tada kucuk birsey var

Devamı var daha vaktim olunca eklerim

Su anki vaziyet

Sayfayı Paylaş