1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ekipman kararı (130x70x50)

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde taakaa tarafından 27 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Yeni kuracağım tankım için ağır ama sağlam adımlar atıyorum burdaki abilerim sayesinde.Sıra geldi ekipmanlara

-Ps (dıy yapım) burdakilerden birini yapmak istiyorum. Tankın boyutuna göre ps iyi olsun istiyorum gövde ve motor tavsiyesi ?
    -Kafa motoru kaç litrelik olmalı ? Hangi marka ?
    -Isıtıcı ve soğutucu kendim yapacağım. Yapımını ve bitmiş halini burda paylaşıcağım.
    -Kule sistemi hakkında tavsiyeler ?

Not: Ekipmanları başlamak için alayım ilerde bakarız mantığıyla değil. Yapmışken sağlam olsun mantığıyla yapacağım :heyo:

Yardımlarınızı esirgemeyin saygılar...

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Ekipman kararı (130x70x50)

Öncelikle kararınız hayırlı olsun.

Yükseklikmi 70 genişlikmi ? Eğer yükseklik ise tam tersi olmasını öneririm.

Kafa motoru olarak 5000 litrelik bir model alınarak çıkışı 4'e bölünerek dalga motoru ihtiyacı azaltılabilir. Sicce, Newjet, Eheim gibi kaliteli markalar alınabilir.

Merakla bekliyorum soğutucunuzu.

Kule olarak sumpa göre şekillendirilir. 30*30*60h kule işinizi görür rahatça.

3. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

70 genişlik yükseklik 50. Herşeyi hazırlayıp öyle başlamak istiyorum. O yüzden başlaması biraz geç olacak ama başlayınca çok hızlı ilerliycek. Soğutucuların fiyatını düşününce bende merakla bekliyorum :) Ama bugün foruma pek bakan yok sanırım pek cevap veren yok saat:gif Neye göre 5000 lik motor ? Deneyim mi yoksa bi ölçüsü mü var?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Doğan bey pazartesi bugün. İşten yeni geliyor yemek saati. Malum İstanbul trafiği.

Kafa motorundan geri dönüşü 2'ye veya 4'e bölerseniz 5000 lik güzel olur. Dalga motoru ihtiyacınız azalır.

5. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Haklısın Fatih öğrenci olunca onu düşünemedik:F

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Doğan bazen insanlar kendi aile lerine de zaman ayırma zorunda o yüzden belli günlerde azalır veya yükselir giren çıkan ama illa ki birileri sana yardım eder bu gün yazmazsa 2 gün sonra kesin yazarlar o yüzden bunları kafana takma derim.

Ekipman alarak en az 5000-6500 gibi bir kafa motoru iyi olur.
    455 litre akvaryum + sump için PS konusu biraz karışık çünkü önemli olan büçe olarak ne ayırabilirsin. bubble magus veya ATİ gibi markalar düşünebilirsin.

7. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Merhaba Doğan, tank seçimin ve ölçüler gerçekten çok güzel ama bu deniz işinde akvaryum hacmindeki 2 kat artış maliyet olarak 3-4 kat olarak geri dönüyor. Ve bu maliyet sadece ilk yatırım değil sonraki zamanlarda devam edecek işletim maliyetlerinide kapsıyor. (elektrik, su, tuz, katkı lamba değişimi vb.) öncelikle hedeflerini butcene göre seçmelisin. Ne yazık ki bu iş "Biz başlayalımda hayırlısıyla..." diye başlanılacak bir konu değil. Eğer gerekli maddi desteğin yoksa, bir noktada projen çok yavaşlayacak ve hatta seni bu işten usandırıp bıktıracak noktaya gelebilir. Sadece şu anda ıhtiyaç duyduğun sirkülasyon motoru ve ps motoru maliyetine bakınca 700-1000 lira gibi bir maliyet gözükmekte.

8. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Uyarı için çok sağol abi. Şunu belirtiyim ben internetten dolaşırken deniz akvaryumuna raslayıp sonraki günü bende yapayım şundan bir tane deyip hade bana malzeme söyleyin tarzında değilim.:D
    Sorularım peşpeşe geldi böyle bir izlenim uyandırdı galiba onunda sebebi şu epeyidir araştırıp notlar aldım sorularım hazırdı takıldığım yerler hazırdı:)yeri gelmişkende söyleyeyim maliyetli olduğunu biliyorum epeyidir kemerleri sıktım :D

İşletim maliyetini de kendi yapacağım şeylerle en aza indiricem.
    İnşallah sen ve diğer abilerimle tanışırız usanıp ,yılmanın benden çok uzak olduğunu görürsün abi tekrar çok teşekkürler yanlış birşey dediysek affola

NOT : tank 455 litre civarında (sump haric) Temel abi uyardı:)

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Doğan, Özdemir bey çok haklı bunlar işin gerçek yüzü seni bu hobiden soğutmak veya insanları uzaklaştırmak değildir amaç.

Amaç bu hobiden zevk almaktır ve adı üstünde hobi kemer sıkmak derken ekipman için evet hepimiz kemer sıktık ama ileriki süreci de iyi değerlendir, Bizler kendi içimizde bile kimsenin maddi durumunu bilemeyiz onların kararını verecek olan kişiler ve aileleridir.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Eğer düşünürseniz portala hoşgeldin hediyesi olarak sizin akvaryuma uygun olan benim ps'yi en son 250 liraya bırakabilirim.

Kafa motorunuda dediğim gibi alabildiğiniz kadarıyla güçlü alın onun geri dönüşünü 4'e bölersiniz ve dalga motoru ihtiyacını en aza indirirsiniz.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Protein yapımında basit düşünme, araştır güzel ve seni götürecek bir şey olsun. Yarın kaldırıp atma. Pleksi bulma durumun nedir, başka alternatif olsa nasıl olur iyi düşün. Biraz da temin edebileceğin malzemeye göre şekillenir bu tarz yapımlar.

Kafa motoru olarak arkadaşların dediği gibi akıntı bu yolla sağlanacaksa o güçler olabilir ama akıntı haricen sağlanacaksa Saatte 3000 litre bir devridaim iyi olur.

12. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Pleksi ya da diğer malzemeler çok rahat bulurum. O yüzden kendim yapmak istiyorum el becerisinde de kendime güvenirim desem abartıya kaçmış olmam sanırım. Pleksiyle epeyi haşır neşirim bizim renault 5 sayesinde:D Parçası olmadığından farlarını ,torpidosunu ,hoparlör yerlerini pleksiden yaptım. O yüzden bunu da kendim yapmak istiyorum ama anladığım kadarıyla motor bulmak sıkıntıymış o yüzden Fatih arkadaşıma net birşey diyemiyorumsaat:gif

Şunu da ekliyeyim özellikle sana bu mesajım Temel abi bu motorlar öyle çok komplke değilse isteğimize göre motorun sarımını sarabilirim. Dışınada istediğimiz kabı yaparız daha önceki işlerimde lazım olanları babama sardırdım.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Valla elinizden geliyorsa yaparsınız. Araştırın dıy yapılmış çok fazla ps mevcut forumda Doğan bey. Motor konusunda ise kaliteli marka olsun.

Motoru sizin yaptırmanız konusunda ise hiç bir fikrim yok. Protein skimmerları hava hortumu sayesinde hava çeker ve içindeki çırpıcılı pervanesi ile havayı parçalayarak ufak baloncuklar haline getirir ve buna yapışan fosfat, nitrat vs. atık kabına köpük olarak taşar.

14. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Çok sağolasın Fatih ya bu çırpıcı motorun içinde mi ps nin altında mı? Bİr de kuşak iki kayıt arasında mı daha sağlıklı olur yoksa iki kayıdın üstüne binip direk ön ve arka cama mı değmeli?

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Çırpıcı diye bahsettiğimiz şey pervanenin hava kabarcığını ufak şekilde parçalayacak yapıda olması gibi birşey. Tam olarak anlatamadım ama aşağıdaki resimlerle iyi anlaşılır.

Çırpıcılı pervane:

Normal pervane:

16. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

bu resimde görülen ps motoru değil mi?

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Evet Doğan bey çırpıcılı bir protein skimmer motoru. Ama çırpıcı yapısı biraz daha farklı.

18. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Bu motorlar çok komplike değil ama oldukça kaliteli malzemeden, ve çok iyi su izolasyonu ile yapılıyorlar, Kendin sarmak filan, tabi yapılabilir, ama çok ciddi uğraş ve klasik bobinaj bilgisinden farklı teknik birikim gerektirir. Yazdıklarınızdan bu konu hakkındaki bilgilerinin yüzeysel olduğunu görüyorum. Öncelikle akvaryumlarda kullanılan pompa motorlarını bizzat kendi gözlerinle incelemeni tavsiye ederim.

Bundan önceki zamanlarda burada ve başka forumlarda bu tür motorların yapımı en fazla benzer çalışma prensibi ile çalışan çamaşır makinası motorlarının sudan izolasyonu seviyesine kadar oldu. Onlardan da emniyetli çalışma şüphesi sebebi ile pek çok kişi uzak kaldı ve bu projeler hoş bir seda olarak yerinde kaldı.

19. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Evet bilgilerim yüzeysel o yüzden sorular soruyorum öğrendiğim kadarıyla fikir verip yardımcı olmak istedim olmuyosa başka şeyler düşünürüzsaat:gif resmini koyduğum motorda su nerden geliyo hava nerden geliyo gösterebilcek olan var mı?

20. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

kafa motoru olarak eheim 5000 sorunsuz yapar işini değil mi bu sistemde ?

Sayfayı Paylaş