1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eko Sistem Bitkili

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde abdullah durmus tarafından 16 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. abdullah durmus

abdullah durmus

İsim:
    ABDULLAH DURMUŞ
    Merhaba,

Arkadaşlar bugün itibari ile foruma katıldım. Bundaki en büyük etken bazı sitelerde bulamadığım en net cevapların burda olmasıydı. Bir arkadaşın sorduğu soruya çok net cevaplar verilmiş. Bu da bana sorularıma cevap alabileceğimi inandırdı(Bazı siteler bunlardan eksik).

150 lt civarında bir akvaryumum var önceleri normal dekorasyona önem vermeden bu hobiyi yapıyordum. Sonra ilgimi kaybettim çünki balıklar ölüyor tekrar alıyorum birbirlerine saldırıyor ve sürekli ölüyorlardı.Ama artık ilgimi çekecek balık türünü buldum.Canlı doğuranlar.damızlık aldım.Devamlı bir yavru sirkülasyonu var ve bu durum yeni yavrular hoşuma gidiyor.Bende bunu bir adım öteye taşıma istedim.

Akvaryumu mu bitkiliye çevirmek istiyorum.Bunun için bana ciddi manada koçluk edecek bir ustaya ihtiyacım var.Bana tam bitki adı ve kumları napmam gerektiğini aktaracak biri.
    Bilgilerim aşağıdaki gibidir.Farklı sorularınız olursa bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışaağım.

Akvaryum:150 lt
    Havalandırma: DIŞ motor(işten yazdığım için kaç wat bilmiyorum daha sonra bildiricem.)
    Dip kumu:eek:rtalama 2-4 mm karışık renk çakıl

Bu konuda yardımını bekliyorum
    akvaryumumda olan balıklar:lepistes

zgrkaralar ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoşgeldin Abdullah. Düşüncelerine teşekkür ederim. Konu adına paralel uygunlukta olduğunu düşündüğüm bir yazımın linkini eklemek isterim müsadenle mesajıma.

http://www.akvaryumportali.com/threads/6483-Ekosistem-Akvaryum

Bitkili akvaryum konusunda burada mesaj yazmak bana düşmez açıkcası ve zaten anlaşılıyor ki Lepistes üzerine yol almış ve baya ilerlemişsin. Bu tecrübelerinden de biz faydalanmak isteriz. Sana Bitkili akvaryum maceranda arkadaşların desteğiyle birlikte başarılar dilerim...

3. abdullah durmus

abdullah durmus

İsim:
    ABDULLAH DURMUŞ
    Öncelikle hoşbulduk teşekkürler.Evet Ekteki yazı bir alt yapı oluşmasında önemli bilgiler verdi.Yukarıdaki konuya ilişkin olarak arkadaşlardan yardımlarınızı rica ediyorum.Zamanım var çok acele etmiyorum.Herşeyi tam anlamıyla anlayarak yapabiliyimki yaptığımız hobiden zevk alabilelim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Abdullah bey hoş geldiniz.

Bitkili konusunda ciddi bir tecrübem olmasa da ufak bir tankta 6 aydır süregelen bazı denemelerim var. Bende bunu bir adım ileriye taşıyıp daha büyük bir akvaryuma geçiş yaptım. Kurulum aşamalarını tek tek fotoğrafladım. Muhtemelen Çarşamba günü bununla ilgili konu açmış olurum. Bu 3 günlük süre zarfında forumdaki bitkili bölümünde görülen tüm konulara bakabilirsiniz. Her konu en azından ufak da olsa bir bilgi verebilir.

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Abdullah bey öncelikle portal ailesine hoşgeldiniz demek istiyorum.. Her geçen gün artan bitkili ailesine yeni arkadaşlarımızın katılması gerçekten güzel bir durum bizim için.. Bitkicileri (yeşilcieri) tuzlu suya (mavicilere) kaptırdığımız şu günlerde tekrar sayımızın artmasına seviniyorum. :) Canlı doğuranlarda sürekli yeni bireylerin katılması olayı tanka hep değişik bir hava ayrı bir heyecan katıyor.. Özellikle lepisteslerde karma renkli bireylerin aileye katılması göz zevkini dahada bir cilalıyor.. Tankınızı bitkiliye çevirme olayınızda öncelikle Bitkili Akvaryum ve Peyzaj Portalı , Akvaryum Tanıtım Portalında ki konulara göz atmanızı tavsiye ederim.. Orda ki konularda tabandan aydınlatmaya kadar her türlü bilgilendirme ve yönlendirmeler mevcut.. Yazmasına yazarız fakat sizin orda ki konuları okuyarak çeşitli bilgileri tartıp kafanızda bir yerlere varmanız sizin yararınıza olur. Bol bol bitkili tank fotoğraflarını inceleyin , ne tip bitkilerin ve ne tip dizaynların hoşunuza gittiğine karar verin ve sonra takıldığınız , çeliştiğiniz bir durum olursa biz gene seve seve yardım ederiz.. Bitkiliye başlamadan önce gerekli bilgisel ve donanımsal alt yapıyı oluşturmanız sizin için ilerde avantaj olacak ve nelerle uğraşıp nelerle uğraşmayacağınız kendiliğinden ortaya çıkacak.. Alel acele ve sabırsızca kurulan bitkili tanklar hem maddi hemde manevi sonra tekrar maddi olarak sizi zarara uğratabilir.. :) Yani başka türe geçmek isteyip elinizde ki malzemeleri baştan değiştirmeniz gerekebilir.O sebepten tekrar maddi zarardan bahsettim.. :ay:

Tekrar aramıza hoşgeldiniz , görüşmek üzere...

6. abdullah durmus

abdullah durmus

İsim:
    ABDULLAH DURMUŞ
    Teşekkürler arkadaşlar hoşbulduk.Belirttiğiniz gibi bu takdirde öncelikli olarak forumdaki konuları kontrol edecem.Ama volkan beyinde belirttiği gibi madi açıdan zarara uğramamak ve tankın kurulmuş olan düzenini devamlı bozmamak için sizden yardım almam gerekiyor.toprak türleri filan ayrıca okuduğum kadarıyla kendimizde tasarlayıp akvaryum içini ona göre bitkiler ve dekoratif ürünleri alabiliyormuşuz öncelikli olarak kendim bi dekor tasarlayıp bunların üstüne bitkiler ve donanımları hakkında bilgi almak istiyorum.

Ayrıca Hasan Aytekin bey açtığınız konu burdamı olacak fotorları merakla bekliyorum.

7. abdullah durmus

abdullah durmus

İsim:
    ABDULLAH DURMUŞ
    arkadaşlar bana bitki ve dip kumu alabileceğim bi yer söyleyebilirmisiniz.internet sitesi olursa memnun olurum yardımlarınızı bekliyorum

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
  9. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Sahibi biraz kıldır ama alışveriş yapan arkadaşlarım var. Hatta bende bu gün bir takım bitki alacağım.

www.yerlibitki.com

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    www.bitkikolik.com 'danda alabilirsiniz.. Fakat nereden alacak olursanız olun sipariş vermeden önce mutlaka alacaklarınızın stoklarında olup olmadığının teyidini alın. Ellerinde var diyip başka bitkide gönderebilirler..

11. abdullah durmus

abdullah durmus

İsim:
    ABDULLAH DURMUŞ
    arkadaşlar birde ben şimdi yeni kuruyorum bazı sorularım var.
    1)hagen siya toprak aldım.zemini sadce toprak mı olacak.Yoksa başka bir karışıma ihtiyac varmı
    2)bitkiyi normal karada ekermiş gibimi ekeceğiz
    3)toprak tamam bitkiyide ektim.başka ne lazım bitkinin büyüyebilmesi için.co2 filan diye duyuyorum.bunun için bana bitki ektim diyelim devamı için testler vb. donanımsal olarak nelere ihtiyaım var?

Cevaplarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler

--- Ekleme; ---

birde toprak derinliği ne kadar olmalı.

Sayfayı Paylaş