1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ekol 15

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde METİN SUVAR tarafından 18 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR
    Merhaba arkadaşlar,işyerindeki 180 lt.akvaryumda sp.ve yunus yavruları besliyorum.Cumartesi akşamı elektrik kesildi,ve ekol 15 dış filtrem hava yaptı,ne yaptımsa havasını alamadım.Bu sabah baktığımda akvaryumda kumun üzerinde pamuksu kümeler,camda ile alg olduğunu farkettim.Dış filtrenin havasını nasıl alabilirim? Su için ne yapmamı önerirsiniz?
    (Bu arada filtre çalıştığı zamanda ,su berraktı ama kötü bir koku vardı.Bu koku devam ediyor su bulanıklaştı biraz)

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Ekol 15

Metin öncelikle filitreyi komple boşaltıp temizlemen gerekir. Uzun süreli kesintilerde filitre çalıştırmadan evvel temizlenmesi lazım. Filitreni temizledikten sonra çıkış borusundan aynı arabanın deposundan benzin çeker gibi suyu çekeceksin. filitrenin içi dolduktan sonra fişe takıp çalıştırabilirsin.

METİN SUVAR bunu beğendi.
  3. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Olcay abi çıkış borusundan su çekmeyi denedim ama sonuç maalesef olumsuz oldu.Şimdi filtryi temizledim ama sudaki sorun nedeniyle çalıştırmak istemiyorum.Suda ki sorunun çözümünü portaldan gelecek cevaplar çözdükten sonra filtreyi dahil etmeyi düşünüyorum.Saygılar

4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Metin Abi suyun bir kısmını değiştirip çalıştır bence akvaryumu birkaç gün çalışsın akvaryumun suyu kendine gelince filtreyi tekrar temizlersin. Kokuda bu yüzden olabilir.

5. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Ben %40 değişim ii gelir diye düşündüm ama elimde şu anda dinlenmiş su yok.Taze su eklesem sıkıntı olur mu?

6. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Metin Abi %40 dinlenmemiş su sanki problem olabilir. En azından bugün koysan dinlendirsen 1 gün yeterli olur sanırım. Üstadlar daha iyi bilir ama küçük akvaryumum varken birkere böyle bir sorun yaşamıştım. Biraz su değişimi ve ardından akvaryum suyu düzelince tekrar filtre temizlemiştim sıkıntı gitmişti.

Saygılarımla;

7. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Bekir bey size yaptığım işi söylersem gülersiniz belki bu soru üzerine,Van da ki Erek su fabrikasının,fabrika satış mağazasının sorumlusuyum.Yani sucuyum ama su yok :)
    Şaka bir tarafa da cichlid türleri için sert su lazım,o yüzde kullanmıyorum yani cimrilikten değil:)

8. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

O da güzel Metin Abi; aslında musluk suyu ve damacana suyu karıştırabilirsin abi. O zaman çok etkilemez gibi geldi. :)

9. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Metin abi akvaryumdaki pamuksu şeyler dediğiniz sanırım mantarlaşma. Bu sorun fazla yemlenmedende kaynaklanıyor. Ayrıca akvaryumda yeterince su sirkülasyonu yoksa dibe düşen dışkılar ve yemlerin üzerinde dediğiniz gibi pamuklanma oluşuyor. Su değiştirirken mutlaka suyunuz en az 1 gün dinlenmiş olsun Metin abi. Normalde 2 gün yeterli olur. Eğer suları damacanalarda dinlendiriyorsanız, damacananın tamamını doldurmayın ki klor daha hızlı sudan uçsun. Akvaryumda su değişimi yaparken dip sifonu ile kumun üzerindeki tortuları ve pislikleri alarak yapmalısın Metin abi. Böylelikle pamuklaşma kaybolucaktır.

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Metin,hazırda dinlenmiş suyun yok ise,çeşmeden kovaya,(veya her nerde suyu dinlendireceksen) suyunu doldur.Kovanın içine bir kafa motoru at ve suyu bu şekilde 3-4 saat sirkülasyon ettir.Bu sayede klor kısa sürede uçacaktır.Ondan sonra suyunu kullanabilirsin.:ay: Ama tabi bu arada su sıcaklığınıda ayarlamalısın.Bunun için suyu şofbenden alabilirsin.Dış filitreni ise temizlediysen hemen çalıştırmaya başla.Tarif ettiğim gibi yaparak filitrenin havasını alabilirsin.Bir daha dene yani.

METİN SUVAR ve Heliak bunu beğendi.
  11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hazır suların ph değeri genelde 7-7.5 buda sizin balıklarınız için uygun. Bence damacana şansınız varsa çeşme suyuyla dinlendirmee filan gerek yok. Direk basın damacana suyu :)

Dış filtreninde hemen temizlenip çalıştırılması gerekli.

12. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Acil gerekiyorsa suyunu özel olarak seçerek alabilirsin pH vb... şeylerin hepsine baktıktan sonra kafa motoru at ve suyu bu şekilde 2-3 saat sirkülasyon ettir.O zaman suyu ekleyebilirsin İyi çalışmalar

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Polat bey damacana alınacak suyun dinlendirilmesin gerek yok. Isısı akvaryumla eşitlendikten sonra direk akvaryuma ekleyebilirsin.

Sayfayı Paylaş