1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ekonomi

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde alican72 tarafından 14 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. alican72

alican72

İsim:
    Recep S
    Evet, herkesin derdi akvaryumlardaki elektrik sarfiyatı. Acaba şerit lad aydınlatma kullanarak biraz tasarruf sağlanırmı? Yoksa tasarruf edicez derken balıklara zarar verirmiyiz.saygılar:gif

2. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Bildiğime göre led lambalar diğerlerine göre daha az enerji kullanıyor ama bu işığın balıklar üzerinde nasıl bir etkisi olur bilmiyorum.Buna abilerimin cevap vermesi daha yararlı olacaktır.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balıklar üzerinde fala etkisi olmaz aslında ama hatalı renklerde led dizilimi yapılırsa balıkların renklerini görmek zorlaşabilir. Tasarruflu olduğu söyleniyor fakat ülkemizde henüz oturmuş değil led sistemi çünkü led satıcısı kelvin dediğinde o nedir diyor. Bu şekilde olmamalı satıcı kelvin veya diğer ışık değerlerini bilmeli ki satın alırken doğru yönlendirme yapabilsin. Akvaryum için hazır olanlar veya ithal uygun ledler çok pahalı şu anda.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Eğer balık akvaryumunda kullanacaksanız, gün ışığı diye adlandırdığımız sıcak beyaz çoğunlukta olarak, soğuk beyaz ve tek şerit mavi olarak kombinasyon yapabilirsiniz.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Benim armatür seneye bugün bitecek inşallah :D O zaman kullanmaya başlayacağım, sonuçları buradan iletirim size. :) Şaka bi yana; bayram girdi kaytardık. Bu ay göreyim Murat abi'mi de, armatür bitsin artık. Hayır o değil yenge atacak benim armatürü evden çöp bu diye, ondan korkuyorum. :F

6. alican72

alican72

İsim:
    Recep S
    Evet YIKIKTEMO'nun dediği gibi, led satanlara bilgi sorduğunda çoğunun bir cevabı yok, sadece 50 cm derinlikte akvaryumu aydınlatır, hemde ekonomik olur diyorlar ama, balıkların sağlığı rahatı ve tabiki güzel görünmeleri de önemli. Hatta burada bir akvaryumcu hiç gereği olmadığını bile söylüyor ledlerin ama, bazı yerlerde de çok dekoratif hazırlanmış örneklerde var.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Power slopyleri ve 5 metre gün ışığı led aldım Erman.

Bir kaç güne kadar başlayacağım.

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    abi vallahi cebinden alıyorsun sana borcum oldu 200 lira. Asıcaksın beni ama allahtan uzağım sana. :D Saolsın abicim. Ayın 5'i gelsin de, göndereceğim abi sana çok teşekkür ederim. Saolasın.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ledler elektirik sarfiyatı açısından çok ekonomik ama tabi her akvaryum için ( bitkili,deniz,vs) doğru led kullanmak lazım. Tabi bunun içinde ledlerin ve ihtiyacınız olan aydınlatmanın kelvin,lümen vs gibi özelliklerinide bilmeniz lazım.

okanoksak bunu beğendi.
  10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Tornado 600S Rüzgar Türbini
    €589.00
    Tornado 600S - 24 V'da 600W veya 12 V'da 400W

Tornado 600S 12V/24V çalışan entegre şarj kartlı yeni jenerasyon rüzgar türbini 12 V DC nominal 400 W ve 24 V DC nominal 600 W güce sahip. Tek şartel sayesinde 12/24 V sisteme dönüşür esnekliğe sahibtir.

119 cm rotor çapı ve yeni nesil karbon-fiberoptik yapı kanatları sayesinde 3 m/sn rüzgar hızında start ve 2,5 m/sn rüzgar hızında aküleri şarj etmeye başlar.

Akülerin full şarj olmasında jeneratör otomatik frenlenir ve yıpranması önlenir ve uzun ömürlü olması sağlanır.

Tornado 600S Özellikleri

•PPT düzengeçli mikroelektronik entegre şarj regülatörü
    •48 mm flanş
    •12/24 V çalışır
    •kolay montaj
    •400 W / 12V (maks. 550 Watt)
    •600 W / 24V (maks. 750 Watt)
    •Elektronik frenleme sayesinde fırtınaya karşı korumalı
    •Jel ve sulu tip akü kullanılabilir
    •Ayarlanabilir şarj voltaj
    •Akülerin ful şarj olması sayesinde devre dışı kalır
    •360° dönebilir kablolar hasar almaz
    •bakım gerektirmez
    •Alüminyum döküm gövde
    •Neodim mıknatıslı jeneratör
    •Karbon fiberoptik kanatlar
    Kullanım Alanları:

•Karavan
    •Yazlık ve Çiftlik
    •İletişim sistemkleri
    •genel şebekeden bağımsız alanlar
    Garanti

3 yıl

murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Google translate.

12. pckopat34

pckopat34

İsim:
    Kerim TIRPAN
    Cevap: ekonomi

Ledler tasarruflu ancak uygun olanseçilmeli yada yaptırılmalı. İstanbulda olan arkadaşlar karaköyde uygun fiyata bulabilir. Hatta sıvı temasına karşı yalıtımlı olanlardan alınıp akvaryum içinde kullanan arkadaşın akvaryumu çok güzel olmuştu. Kayaların altından ışıklandırma yapmıştı.

Sayfayı Paylaş