1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ekonomik Tepe Filitre+Akvaryum kapağı ve aydınlatma

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde dr_glicocalix tarafından 7 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Projenin ismi: Ekonomik Tepe Filitre+Akvaryum kapağı ve aydınlatma.

Önce bitmiş halini bir görelim ve ardından proje aşamasından hayata geçiriliş aşamasına kadar filtremizi tanıyalım. burda:gif

Gerekli malzemeler:

1) Çizimlerde verdiğim ölçülerde 0.3 milimlik cam (taş çatlasın 10 lira oda camcınızın insafına kalmış)
    2) Sista silikon (6-7 lira arası bir fiyatı var ama yapacağımız işlemden sonra kalacağı için sonra da kullanabilirsiniz.)
    3) 2 tane yalıtımda kullanılan kaliteli strafor (10 lira )
    4) Filitre malzemesi ( Sünger, lav taşı, seramik, elyaf vs.) 10 liraya 1 yıllık filitrasyon malzemesi alabilirsiniz.)
    5) 1 m su geçirmez hortumlu neon led (arzu rttiğiniz renkte olabilir),(Ortalama 5 lira)
    6) 1 adet çift çıkışlı hava motoru (10-15 lira arası bişey işinizi görür)

Çizimlerini paylaşacağım filitre kapak ve aydınlatma maliyeti maximum 55 liraya mal oluyor. Ayrıca sirkülasyon motoru kullanmaktan kurtuluyorsunuz ve o masraftan da kurtulmuş oluyorsunuz. Üstelik harcayacağınız watt aydınlatma da dahil 10 watt civarında.

Resimleri büyüterek yanlarındaki yazıları da okursanız dizayn aşamalarını kademe kademe anlayabilirsiniz. Uzun olması sizi korkutmasın lütfen elimden geldiği kadar eylenceli bir şekilde anlatmaya çalıştım.

Arkadaşımla ortak fikrimizdi umarım yarışma kurallarını ihlal etmiş olmam

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gökhan Hocam selamlar,

Yarışmaya katılmış bir proje olarak hazırlanmış çok güzel bir filtre sistemi var karşımızda. Ben öncelikle profesyonelce çizilmiş ve emek ile hazırlanmış olan bu proje için sizi canı gönülden kutlarım. em34: Katagorisine taşıdığımız paylaşım üzerine yorum yaparak çok daha faydalı olacak veya maliyeti azaltacak sonuçlar çıkarabiliriz. Aslında eleştirilecek veya dikkat çekilecek bir eksiği yok. Sanırım maliyet ve yapım zorluğu yarışmada zorlamasına ramen birinci olamadı. Ancak belirttiğim gibi aslında çok etkili bir filtrasyon.

Sizin tahmininize gör bu projenin hayata geçirilmesinin maliyeti nedir ?

3. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER

Kusura bakmayın bir süredir siteye uğrayamıyordum malum okul açıldı vs.Temel Abi paintte o çizimleri hazırlayana kadar neler çektim bir bilsen smiley18.gif

Maliyet konusuna gelince:

Eğer elinizde hava motorunuz varsa bu işi görebilecek kadar yeterli olan tabi ( En az iki çıkışlı olmalı) ona zaten para vermiyorsunuz. Camların fiyatı da camcıyla olan samimiyetinize bağlı hiç para da almayabilir, ya da 5-10 lira gibi bir maliyete çıkarabilirsiniz. Straforda 2 adet lazım; onların her birinin maliyeti de burada 5 lira. Akvaryum silikonu var bi de onunda fiyatı 5 ila 10 lira arasında değişiyor. Letlere gelince 3 metresi 21 lira gibi birşeydi www.hepsiburada.com da ; ki bu en kalitelisi daha ucuza bulmak da mümkün. Gerekli hortumları da elektrikciden aldım 1 m kadar maliyeti 1 lira. İş görecek bir hava motorunun da fiyatının 15 lira civarında olduğunu hesaba katarsak bize maksimum maliyet :
    Camlar : 10 lira
    Strafor 2 adet (100X50) : 10 lira
    Led (1 metre) : 7 lira
    Elektirik borusu ( 1 metre ) : 1 lira
    Hava motoru : 15 lira
    Bir yıllık filitre malzemesi : 10 lira
    Akvaryum silikonu : 10 lira
    -------------------------------------------------------- +
    = 63 lira

Bu maliyet masimum olanı daha az bir paraya da çıkartılabilir.Hava motoru suyu yukarı yeterli şekilde çekiyor kısmen bitmiş halinin fotoğraflarını ekleyeceğim bi sonraki mesajda.

4. 34yunus

34yunus

Camlar : 15 lira
    Strafor 2 adet (100X50) : 0 lira
    Led (1 metre) : 7 lira
    Elektirik borusu ( 1 metre ) : 0 lira
    Hava motoru : 0 lira
    Bir yıllık filitre malzemesi : 10 lira
    Akvaryum silikonu : 0 lira
    -------------------------------------------------------- +
    = 32 lira
    Gibi bir maliyet çıkıyor bende kendime güvensem yapıcamda güvenemiyorum ve zamanımda olduğu pek söyleyemiyecem :) Her an kafam eserse camcıya gidip cam alabilirim. Birde bu sirkülasyon motoru dediğiniz kafa motorumu ??

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çekilen zahmet zaten ortada, gerçekten tebrik ederim sizi. Sanırım çalışma şekli anlaşılamadı bu projenin. Bu başlık altına yapılmış halini eklerseniz gerçekten çok memnun olacağız. Bu süreçte başlığı sabitleyip hobici arkadaşların faydalanmasını sağlamayı düşünüyoruz. Çalışır halini inanın ben de çok merak ediyorum. Bu güzel çalışma için sizi gönülden kutlarım. em34:

6. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Filtrenin yapım aşamaları:

BUNDAN SONRAKİ RESİMLER DE KISMEN BİTMİŞ HALİ ( İNCE STRAFOR BULAMADIĞIM İÇİN BİR TANE DAHA BİTİREMEDİM. AYRICA LEDLERİ DE DAHA SİPARİŞ ETMEDİĞİMİZDEN HENÜZ IŞIKLANDIRMA DA YOK)

Hava hortumunu elektirik borusuna girebileceği kadar bir delik açtıktan sonra içeriye soktum hava hortumunu dışarıya çımayacak şekilde olabildiğince ilerlettim sonrasında da sabitlemek için silikonladım.

Bu arada Bu resimleri de paylaşmak istedim :D

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gökhan Hoca'm itiraf etmeliyim ki ben ilk önce kafa motorları kullanılacağını düşünüyordum. Hava motoru ile suyun yukarı taşınacağını sanırım kaçırmışım. toka:gif Ben projenin tam anlaşılamadığını düşünüyordum zaten ve bunda yanılmadım. Ellerinize emeğinize sağlık. em34: Gerek proje olarak çizim aşaması, gerekse projenin yapım aşaması tek kelime ile orantılı ve o oranda güzel tamamlanmış. Suyun hazne gişine kadar zaten yeterli oksijeni kazanması ve filtre içinde dolaşımı sayesinde oksijen katılımını daha üst noktaya taşımasıyla yapımın artısı olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarz bir su dolaşımını pipo filtre üzerinde yaparak suyu üstteki plastik şişeden filtreye yönlendirmiştik ama bu denli profesyonel bir çalışma değildi açıkcası.

Ellerinize sağlık ve verdiğiniz emeğe teşekkür ederiz. Sabit başlığımız olarak ve ilk platformumuzda yayınlannası guruyla hobici arkadaşlara faydalı olmasını temenni ederim. burda:gif

8. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER

Teşekkür ederim Temel abi. Açıkçası ben yarışmada da anlatabildiğimi sanmıştım ama demekki anlatamamışım. Sirkülasyon motoru da kullanılabilir tabi ama maliyeti düşürmek açısından hava motorunu alternatif olarak koymuştum ben çizimlerde. Sanırım hava motoru ve sirkülasyon motoru birlikte kullanılacak gibi bir görüntü vermişim. Ayrıca projenin maliyeti biraz yüksek görünse de harcayacağı elektrik çok düşük olduğundan senelik maksimum 15 liralık bir elektrik sarfiyatı yapıyor ( Onu da hesapladım saat:gif)

Buna ek olarak ben küçük bir iç filitrenin kafa motoruyla denedim küçük olmasına rağmen debi fazla geldi. Debiyi de elektrik borusuna bir iki delik açarak kolaylıkla azaltabiliyoruz. İç filitresi olan ve bu şekilde sumb sistemi yapmak isteyen arkadaşlar o flitrenin kafa motorunu kullanarak da bunu yapabilirler ve filitrelerden birini hava motoruyla birini de kafa motoruyla çalıştırabilirler. Benim şu an yaptığım gibi...

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kesinlikle katılıyorum, debisi düşük kafa motoru kullanılabilir, iç filtre motoru kullanılabilir ve hava motoru ile yine kullanılabilir. Her yönüyle etkili bir filtrasyon olduğunu düşünüyorum. Gerçekten verilen emeğin ise taktirlik olduğunu düşünüyorum.

Filtreler bizim en iyi dostumuz ise onlarla iyi geçinmek gerek. Bu projeler ve sonrasındaki gelişmiş halleri hobimizi gün geçtikçe ileriye taşıyacak buna şüphe yok. Katkısı olan sizleri tebrik ederim. burda:gif

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Güzel çalışma emeğine sağlık. em34:

11. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Çok güzel proje fakat tekrar bir okudumda masraflar sanki biraz abartılmış gibi Gökhan Emre Bey ya da Adana'da mı durum farklı bilmiyorum çünkü burada bu malzemeleri 30 en fazla 40 -45 gibi bir rakama bağlarız :) Herşeyden önce fiyat değil emek önemli ve memleketimin insanlarının bu gibi basit ama etkili projelere imza atması ve akvaristliğin lükse kaçmasını engellemeleri açısından tebrik ediyorum :) Gerçekten etkili bir filitrasyon fakat onun üstünede oturacak yine güzel bir dıy yapımı üst kapak projesi bence harika olurdu ve görsel kayıp sıfıra inerdi ;) Eline emeğine sağlık..

12. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER

Seha Bey mesajlara dikkat ederseniz benim çıkardığım maliyetin zaten abartılarak çıkarıldığını anlarsınız. Bunu yapmaktaki amacım da elinde hiçbir malzeme olmayan birinin bu filitreyi yaptığında en fazla kaç para harcayabileceğini göstermekti.
    Üst kapağa gelince zaten projede kapak iki strafordan oluşuyor ben burada henüz istediğim kalınlıkta strafor bulamadığım ve filitreye bir an öce ihtiyacım olduğu için tam bitmeden resimlerini paylaştım. dediğiniz gibi üst kapak da yapılacak ve yapıldığında fotoğrafları paylaşılacaktır

13. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Çok özür dilerim Gökhan bey konuyu kaçırdım bir süre ama dediklerinize bende katılıyorum.Maliyet açısından fazla olsun ama az olmasın demeniz gayet mantıklı karşılanır :) .Malum her yerde farklı bir etiket anlayışı var :) Ayrıca üst kapağın resimlerinide merakla bekliyorum burda:gif saygılar:gif

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Maliyet konusu filtre sistemlerinde aynı balıklardaki gibidir bence. Nasıl bir balığın fiyatından önce sağlığı, esnafın hangi yemle günde kaç kez beslediği, balığın bulunduğu boya hangi şartlarda geldiği fiyatı açısından önemliyse ve bakımsız, hasta, çelimsiz balık alacağına biraz daha fazla verip son derece sağlıklısını almak en akıllıca hareket ise, filtre sistemleri de bence aynıdır. Kat kat daha fazla filtrasyon sağlayacak sisteme üç kuruş fazla vermek en akıllıcası olur.

15. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Sonuna kadar katılıyorum.Ama kaç kuruş indirirsek bizler için o kadar iyi olur demiyor değilim :D

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zaten bu işlerin başarısı en iyiyi en ucuza mal etmek değil mi? Yoksa çözümü kolay, mesela akvaryumu esnafa kurdurursun ve ne gerekiyorsa getir bağla dersin ve ardından eklersin ''haftalık bakımlarını gel sen yap üçret sorun değil'' Üstüne bir de ''filtre bakım, su değişimi ben uğraşamam'' dersin onu da yaptırırsın olur biter. Akvaryum üstünede otomatik bir yemleme makinası da koydurdumu hepten tamamdır. Bizim bu hobiciye kalan ise platformlarda ahkam kesmektir. ''Sen ne diyorsun bak benim akvaryuma haddini bil'' şeklinde yazar durur artık. :)

17. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Hehe :D Haklısın Temel hocam :) Ama öyle akvaryumum olacağına fanusta japon besleyip ellerimle beslemeye,bakımlarını ellerimle yapmaya razıyım :)

18. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan
    Cevap: Ekonomik Tepe Filitre+Akvaryum kapağı ve aydınlatma

Ellerinize sağlık güzel bir proje.Ben de böyle bişey yapmayı düşünüyordum. Çizimleriniz ve düşünceleriniz oldukça aydınlatıcı oldu benim için.Naçızane düşünceme göre bir eksiklik var diyebilirim sisteminizde. İhtimal bu ya filtrede olabilecek bir tıkanma durumunda suların dışarıya taşma durumu olabilir.Bunu önlemek için suyun ilk girişindeki hazneye bir taşma borusu yapılabilir, olaki bir takınma durumunda sular bu borudan akvaryumun içine aksın diye.Şimdi kafamda yapacağım işi iyice netleştirdim en kısa zamanda yapacağım .Biraz farkla.Benim tank boyum 1 metre oldugu için filtrenin son bölgesinde bir veya iki tane boş hazne artırma şansım var. Artıracağım boş hazneleri de yavruluk olarak kullanmayı düşünüyorum.

19. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

Öncelikle paylaşımınız ve projeniz için teşekkurler

Bu sisteme benzer bi sistemde ben yapmayı düşünüyorum.Fikir açısından çok ama çok aydınlattı beni,elimde 4 çıkışlı bi hava motoru var epey bi işimi görecek sanırım

20. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

Sağol kardeş akıllıca bir fkir

Sayfayı Paylaş