1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ekran koruyucudan etkilenip bilgsayardan akvaryum yaptılar

Başlığı 'Etkinlik-Duyuru-Haber Portalı' kategorisinde Heliak tarafından 5 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. Heliak

  Heliak

  Mesajlar:
  931
  İsim:
  Anıl
  Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencileri ekran koruyucudan etkilenerek bilgisayardan akvaryum yaptılar. Monitör, kasa ve klavyeden oluşan bir bilgisayarı akvaryuma çevirdiklerini belirten öğrenciler, bunların hepsinin bir işlevinin olduğunu ifade ettiler.

  [​IMG]

  Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü 3. sınıf öğrencileri Abdullah Kılıç, İbrahim Ünver, Nurdan Durası, İsmail Acar, Ali Mete Karaca, Osman Ramoğlu ve Burak Gürboğa balık objeli ekran koruyucudan etkilenerek bilgisayardan akvaryum yaptılar. Bunun Türkiyede ilk olduğunu iddia eden öğrenciler, daha önce benzer çalışmaların olduğunu, fakat onların daha çok fanus özelliği taşıdığını ifade ettiler.

  Kendi ararlarında yaptıkları bir esprinin ve balık objeli ekran koruyucuların böyle bir fikirin oluşmasında etkili olduğunu anlatan Burak Gürboğa, "İlk önce olur mu olmaz mı endişesi yaşadık. Daha sonra arkadaşlarla kararlaştırıp bu tür birşey yapmaya karar verdik." dedi.

  Bu düşüncenin oluştuğu sıralar derslerinin de pek yoğun olmadığını dile getiren Gürboğa, bilgisayardan akvaryum yaparak zamanlarını değerlendirmek istediklerini ifade etti. Bunu hocaları ile de paylaştıklarını dile getiren Gürboğa, onların da desteği ile 'Biyopc' adını verdikleri akvaryumu yaptıklarını söyledi. Monitör, kasa ve klavyeden oluşan bir bilgisayarı akvaryuma çevirdiklerini belirten Gürboğa, bunların hepsinin bir işlevinin olduğunu dile getirdi.

  Geliştirdikleri mekanizmayla kasa ve monitörü birbirine bağladıklarını anlatan Gürboğa, "Monitördeki kirli suyu kasaya aktarması için kasa ve monitörü arkadan bir boru çekerek görülmeyecek şekilde birbirine bağladık. Bu boru sayesinde akvaryumdaki kirli su kasaya geçiyor. Ordan filtreden geçerek temizlenen su, yine kasa içindeki mekanizmayla uygun sıcaklıkta ısıtılarak monitördeki suyla değişiyor." dedi. Klavye ile de otomatik yemleme ve ışıklandırmanın yapıldığını ifade eden Gürboğa, bu şekilde bilgisayarın estetiğinden herhangi birşeyin kaybolmadığını söyledi.

  [​IMG]

  Biyopc'yi ortalama iki haftada yaptıklarını ifade eden Gürboğa, bilgisayarın kendilerine yaklaşık 300 TL'ye mal olduğunu dile getirdi. Gürboğa, 7 arkadaşın yaptığı biyopc'nin fakülte hocaları tarafından da desteklendiğini söyledi.

  Kaynak: Haberler.gen.al
   
  yasemin elif bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş