1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eksiklerim neler

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Bennety tarafından 12 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Tuzlu suya yeni merak saldım. Aslında akvaryum 2 aydır çalışıyor. Balık ekleme zamanı geldi sanırım ama daha kaya ekleyeceğim yarın kaya gelecek biraz daha. içinde bir adet hermit, tüp ve midye var. Toplam 400 litre akvaryum. Hava taşlı ps var yetmez biliyorum şimdilik idare ediyor. Kalın kum tabakası var bu şekilde fazla ps ihtiyacımız olmayacak sanırım okuduklarıma göre siz ne diyorsunuz ? Kaya ekledim zaman zaman az kaya varken de fotoğraf var daha çok varkende.90 litre sump var. İçinde elyaf var başka birşey yok eklemeliyim ?

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Murat Bey,

Sabırla beklemişsiniz ve aslına bakarsanız cesaretli girmişsiniz kutlarım.Fotoğrafların boyutlarını daha büyük upland ederseniz takibi daha kolay olacaktır. Hava taşlı ps 400 litre için yetersiz elbette, ancak kalın kum yatağı sisteminde sizinde belirttiğiniz gibi sisteme göre kullanılmayabilir bile. Akvaryumunuz çalışmaya başlayalı baya olmuş... biyolojik döngü oturmuştur sanırım artık. Hiç yemleme yaptınız mı ? kayalarınız eğer yanılmıyorsam üzerinde bazı yumuşak mercanların olduğu ama zamanla üstündeki mercanlar ölen ve canlı kaya olarak satılan kayalara benzettim. Tabi bu sadece bir görüş. Aslında bu kayalar çok iyi kürlenmiş demektir ve kötü değildir. Sadece görsel olarak belki cazip olmayabilir ama kaliteli olurlar. Alacağınız kayalarla zaten dekorunuz gelişecektir. Bu kayaların eklenmiş halinide ve gelişmeleri paylaşırsanız seviniriz. Sumpunuzda elyaf olması başka filtre malzemesinin olmaması sorun değil. Ancak güçlü bir ps bulunmayan sistemlerde yani biyolojik filtrasyon ağırlıklı sistemlerde bazı filtre malzemeleri eklenebilir. Bunları zaman içinde eklersiniz.

Hayırlı uğurlu olsun, gelişmeleri bekliyoruz sizden.

3. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Murat bey hayırlı olsun.Akvaryumunuz çok güzel görünüyor.PS işini bence çok fazla dert etmeyin portalda kendi yaptığımız bir sürü ps çalışması var o konuları incelerseniz eminim yakın zamanda bir ps çalışmasıda sizden gelecektir.

Kayaları nereden temin ettiniz acaba ?

4. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    hayırlı olsun kurulumunuz Göstepede pacific akvaryumda deniz kayası var.yine otuz comda satılıyor.Belki biliyorsundur ancak hatırlatmak istedim.

5. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    hayırlı uğurlu olsun tebrikler

6. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Teşekkür ederim.kayaları burcu akvaryumdan aldım hala var orda canlı kaya. Ama renkleri mor mor değil fakat temiz kayalar. Benim kayalar nasıl mor olur? kayalar evet dediğiniz gibi imkan oldukça alınan kayalar.eskidenüzerinde mercanların olduğu kayalara benziyor.Bu son aldıklarımı hobici arkadaştan aldım elinde fazla yok,gene ekleyeceğim canlı kaya yavaş yavaş.bu gün bir tane mavi tang bir de palyaço ekledim.Balıklar akvaryuma alışmış geldi zaten.

Önerilerinizi bekliyorum,yorum yapanlara şimdiden teşekkürler.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tebrikler Murat bey, çok akıllıca hareket etmişsiniz. Akvaryum şartlarına alışmış balıkları tercih etmeniz yerinde olmuş. Kayalarınızın mor renkli alg ( Coralline Alg) ile bir miktar kaplanmasını istiyorsanız kalsiyum ilavesinde bulunabilirsiniz. Yakıcı kostik olmayan ürünleri tercih ederseniz iyi olur. Eğer test ederek kalsiyum oaranını öğrenirseniz daha sağlıklı bir değer yakalarsınız.

Blue tang ilk başta hafif veya şartlara bağlı olarak Oodinium olabilirler. Sıkıntı edip bir anda müdahalede bulunmayın zaman tanıyın, balık yükü olmadığından sıkıntısız geçecektir. Perculalar ve blue tang çok sağlıklı görünüyor gerçekten. İlerleyen süreçte aslında balık olarak seçim şansınız ps güçlü olmasa ben kalın kum yatağının balık eklenmelerine sorun çıkarmayacağını düşünüyorum. Tabi dikkatli gitmekte var. Clark's Clown, cüce angel türleri, gobi, uyumlu damseller ve Dottyback türleriyle uyumlu bir akvaryum oluşturabilirsiniz. Eğer soft veya yumuşak mercana ağırlık vermeyecekseniz balık seçenekleri çoğalacaktır. Sanırım bir düğme polip kayası eklemişlsiniz akvaryuma. Mercan olarak ben size ilk başlangıç için star polip, düğme polipler, Mushroomlar, leather coral türlerini öneririm.

Kolay gelsin.

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Tebrikler güzel bir akvaryumla başlamışsınız ölçüler ve aydınlatma konusundada bilgi verebilirmisiniz ,bu arada nls yem kullanmanızı tavsiye ederim özellikle blue tang için :heyo:

9. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Yorumlara teşekkürler.akvaryum 90x 50x 60 ölçülerinde.aydınlama t8 florasan Sylvania AquaStar T8 30 W 10.000 kelvin, Sylvania Coral Star 30 W .bir tane de markasını bilmiyorum mavi floran var.Önerdiğiniz mercan ve balıklardan ekleyeceğim temel bey.Daha kaya almalıyım sizce.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlerde aydınlatmayı T5 olarak değişirseniz iyi olur. 10 kg canlı kaya ilavesi iyi olur. Akvaryum dekoru fotoğraflardan akvaryuma göre küçük görünüyor. Canlı eklemesini acele etmeden yaparsanız sorun yaşamazsınız.

11. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Akvaryuma leader, Mushroom bi de balık olarak küçük angel ekledim.Yorumlarınızı beklerim kayaların üzeri yeşil yosun oldu hafif ama çok değil.Kalsiyum aldım sachem marka.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun canlılarınız. Leather ve mushroom çok iyi bir seçim olmu. Ancak angel türü ( Bicolor angel ) için aynı şeyi söyleyemem. Balık zayıf ve sırtından erimiş durumda yem alma konusunda sıkıntılıdır. Sizde yem alıyor mu ? Kalsiyumu litreye göre uygun dozda kullanın. Yosun oluşumu aydınlatmanızdan kaynaklanıyor olmalı. Canlı yükü yoktu akvaryumda atık yoğunluğundan olduğunu sanmıyorum.

13. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Angel yem almıyor söylediğiniz gibi.yem yiyor demişti arkadaş ama daha yemedi.Zayıf olduğu doğru peki nasıl yedirebilirim ben balığı ?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balık yapı itibari ile ilk adapte anından itibaren yeme ilgisiz veya ilgili ama çok yavaş veya temkinli. Ortamdaki diğer balıkların aşırı istekli olmaları balığı hareketlendirecek diye düşünülebilir ama yemi tartmaya veya koklamaya fırsat bile bulamayabilir. Bu gibi durumlarda malesef yem oranı normalden biraz fazla atılarak zaman tanımak gerekir. Tabi bu alıştırma döneminde daha fazla bakım veya su değişimi demektir. spectrum küçük taneli granül , tetra bits veya sera marka yine ince granül yeme karidesi iyice karıştırarak yemin üzerini karides kaplayın ve verin. Eğer balık genel olarak su şartlarından memnun ancak yem inadı devam ediyorsa bu şekilde verilen yemi alacaktır. Tetra pul yem vererek şansınızı yine denemelisiniz.

Tüm bunlara cevap alamıyor ve balığın iyice zayıfladığını gözlemliyorsanız şırınga ile direk ağız yoluyla balığı besleyip zaman kazanabilirsiniz. Ancak profesyonel uygulamadır ve yemle birlikte hava basılması balığın sonu demektir. Bu sadece balık kaybedilme aşamasında ve tüm denemelere cevap alınamadığında yapılmalıdır.

Bu önerileri denemenizi ve gelişmeleri yazmanızı rica ederiz.

Başarılar dilerken, balık satın almadan önce mevcut araştırmayı yapmak bu sıkıntıların size uğramaması demektir. canım.gif

15. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Teşekkür ederim temel bey balık daha istekli oldu.4 5 parça yedi tetra bitsli karidesden. :cicek:

16. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Merhaba balık karidesli tetra bitsleri çok sevdi baya yiyor teşekkürler tavsiye için gidecekti yoksa. em32.gif akvaryuma yeni canlılar ekledim.bir tane gene angel aldım adını bilmiyorum,başka nemo çiftmiş aldım,anemonda aldım nemolar bayram etti.Fikirlerinizi beklerim. can:gif

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni canlılarınızda hayırlı olsun. Yem almayan bicolor angeli kurtardık ama bakalım anemonu nasıl kurtaracağız şimdi. super:gif super:gif super:gif

Açıkcası yeni cüce angel ve clarki clownlar iyi seçim ama anemon dil: Tabi neden anemona sizin akvaryumda karşı çıktığımı belirtmek isterim. Tam yazın ortasında hatalı seçim olmuş, soğutucunuz olmadığından şansı fazla azalıyor. Şansını artırmak için hemen fan bağlamanızı ve en azından 3-4 derece ısıyı düşürmenizi öneririm. Sizin ps hava taşlı her ne kadar sistem derin kum yatağından dolayı tolere edebilsede sık sık karidesle beslemeniz sorun çıkarmaz umarım. Alınmış artık hayırlı olsun diyelim. Önerileri uygulayın bence, tabi anemonu tam yer beğenene kadar akıntı motorundan uzak tutmayıda unutmayın... Yoksa anemon gider, süt gibi bir su kalır. Daha keskin ifadeyle akvaryum sizi ağla:gif

18. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Teşekkür ederim anemon ilk geldiğinde çok güzel açtı ama küçüldü ve geziyor akvaryumda ısıdan olabilir mi ?ısı akvaryumda 30 dereceyi geçti. akıntı motoruna önlem almam gerekir sanırım birde fan bağladım bakalım ne olacak.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elbette bunda ısının büyük önemi var. Anemonlar ısı 30 derecenin üzerinde çöküşe geçer. Tabi 30 dercede iyidir demek değil bu, mümkün olduğunca 26 dereceyi yakalamaya çalışamak gerek sabit olarak.

Akıntı motoruna derhal önlem almanız gerek bence...Aksi halde başınıza gelmesi muhtemel sonuç aşağıdadır.

İlgili linkten yardım alabilirsiniz.

Bu da başınıza gelmesini istedmediğimiz durum. :)

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  20. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Temelin yukarıda söylediklerinden başka iyi su değerleri ve ışıklandırma da çok önemli.

"ALINTI:

Yorumlara teşekkürler.akvaryum 90x 50x 60 ölçülerinde.aydınlama t8 florasan Sylvania AquaStar T8 30 W 10.000 kelvin, Sylvania Coral Star 30 W .bir tane de markasını bilmiyorum mavi floran var.Önerdiğiniz mercan ve balıklardan ekleyeceğim temel bey.Daha kaya almalıyım sizce."

60 cm yükseklik ve bu ölçülerdeki bir tanka fotosentetik anemonu uzun yıllar yaşatmak için refrektörlü kaliteli markanın 6*39 wattlık T5 ışıklandırma/balast veya muadili metal halide lazım.Yoksa anemon o sıcaklık ve ışıklandırmada orta uzun vade de yaşama şansını yakalayamaz.

Akvaryumda bir de yosun sorıunu var onu da halletmeniz lazım.RO su ve reaktörlü fosfat/silikat giderici kullanmanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin.

Sayfayı Paylaş