1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eksiklerim varsa ...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde methapor tarafından 9 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. methapor

methapor

İsim:
    Polat
    Arkadaşlar öncelikle tuzlu su, tatlı su derken sonunda bir karar aldım ve tatlı su, bu hafta içersinde siparişleri vercem bir eksiğim varsa lütfen yardım edin.Akvaryumun genel bilgileri:
    Akvaryum

150G*65E*50Y 500 Liltre (yaklaşık)
    Kapaklı

Cihazlar/Makineler
    Ekol 15 dış filtre
    Şelale filtre Atman (dış filtreyle şelale filtre çok mu olur acaba?)
    Isıtıcı(Kaç wat lık önerirsiniz?)
    Hava motoru çift çıkışlı-atman uzun hava taşı
    Lamba ise akvaryumu kapaklı alcağım için onun içine göre yani duyuna göre seçcem kaç watlık önerirsiniz?

Dekor
    Kayalar denizden kaya toplasam (Cansız sahilinde arasıra su vuran bi yerde)
    Onların tuzunu atabilirmiyim?,35 kg falan olcak yaklaşık
    Kum olarak midye kırığı düşünüyorum ama balıklar hangi kumu seviyorlarsa ona göre kum tavsiyelerinizi bekliyorum.
    Arka fon

Canlılar
    3d 1e sarıu prenses
    3d 1e yunus
    2 vatoz

Tavsiyelerinize açığım.

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Eksiklerim varsa ...

Polat Bey kararınız hayırlı olsun. İnşallah istediğiniz gibi bir kurulum olur.

Dış filtre olarak ekol 15 çok yetersiz kalacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam 2000 TL ayırmıştınız. Bunu baz alarak Tetra EX-2400 Dış filtre size ekstra bir şelale filtre almadan maksimum filtrasyon sağlayacaktır. Isıtıcınız minumum 300 watt olmalı, Hava motoru sizin tercihinize kalmış ancak imkanınız dahilinde akülü bir model tercih edebilirsiniz. Işıklandırma ise kapaktaki sayıya göre değişecektir ama Grolüx ve gün ışığı takmanız gerekecek ( açmış olduğum konularda bana önerilenler ).

Kaya olarak denizden kaya toplayabilrisiniz iyice suda dinlendirdikten sonra kullanılabilir diye düşünüyorum( Üstadlar yanlışlarımızı düzelteceklerdir). Kum olarak ise midye kırığı değil de Mercan kırığı yada Aragonit kum tercih ederseniz çok daha iyi olacaktır. Arka fon ise tamamen sizin zevkinize bağlı kimileri mavi fon, siyah fon kimileri ise 3d Fon ( strafor ), Kimileri ise benim şuan uygulamayı düşündüğüm doğal manzaralardan fonlar kullanmaktadırlar. Eğer uygun bir fon bulursanız tank aslında 3D fon için uygun derinlikte çok aşırı olmamak kaydıyla kaya dekoruyla çok hoş bir bütünlük sağlanabilir.

Saygılarımla;

3. methapor

methapor

İsim:
    Polat
  4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    reis ve The_ReligiouS bunu beğendi.
  5. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    cirol bunu beğendi.
  6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Polat imkanın varsa kesinlikle sumpu tercih etmelisin.:ay:

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

O hacimdeki bir akvaryuma ben şahsen iki adet 200 watt lık ısıtıcı alır ve karşılıklı olarak tanka sabitlerdim.Isı daha dengeli dağılır.Filtre olayında ise Olcay beye katılıyorum.O hacimdeki bir akvaryuma kesinlikle en iyi filtrasyon sistemi sump olacaktır.Çok araştırdığımdan bunu kesinlikle idda edebilir ve savunurum.Aydınlatma için ise size led aydınlatmayı tavsiye ederim.Bir kere görüntü olarak çok daha hoş duruyor.İkincisi ise enerji sarfiyatı.Led kullanırsanızenerji tüketiminiz de çok daha az olacaktır.Aydınlatma için led derim kısacası.Hava taşı yerine hava hortumu almanız belki dekor açısından size daha kolay ve güzel bir kurulum sağlayabilir?Hortumu tabanda istediğiniz gibi kıvırtıp,şekillendirebilirsiniz.Bu da daha güzel bir görüntü oluşturacaktır kanımca.Ancak çift çıkışlı bir hava motoru ne kadar yeterli olur bilemem?

8. methapor

methapor

İsim:
    Polat

çift çıkışlı çok güçlü kesinlikle yeter,Eray hava taşı derken hava hortumu demek istemiştim aklıma gelmemişti!Bide bana sump sistemi çok iş gerektirirmi? nasıl yapılır? zormu? bunun gibi soruların cevaplarını alabilirmiyim?

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Dostum inan ben sump olayında çok zorlandım.Ama kendim teknik bir özürlü olduğumdan dolayı olsa gerek?Her yerde sump sistemi çok ayrıntılı bir şekilde çizilerek,resim eklenerek yazılıp anlatılmış.Bakınca yapıp yapamayacağına karar verirsin.Yapamazsan bile Kocaeli nde,ayırmış olduğun bütçe de göz önünde bulundurularak çok kolay bir sump sistemi yaptırabileceğini de düşünüyorum?Yalnız sump sistemi biraz koku yapar.En azından benim gördüklerimde epeyce bir koku geliyordu.Bir de devamlı üstü açık bir tankın içinde suyun devirdaim olduğunu da unutmamalısın.Bence sen en iyisi internet üzerinden bu sump sistemini araştırıp videolarını izle.Filtre olarak en güzeli diyoruz ama senin içine sinmemesi durumunda da alternatifsiz değilsin.Bir tane sağlam dış filtre alırsın.Bununla beraber yine bir sağlam,gerçekten de iş görebilecek bir iç filtre ile desteklersin olur biter.Herkes sump kuracak diye bir kaide yok sonuçta.Ha en iyisi sump elbette ama olmuyorsa da diretmenin anlamı yok.Eheim ve Atman ın çok baba iç filtreleri de var.En az 1500 lt lik debisi olan bir iç filtre alırsın ve böylece dış filtrene yardımcı olursun.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Biraz abartı olabilir belki ama sumptaki kokuyu önlem açısından sumpa buhar sürgü camı kapatılabilir. sSumpı illa ki sen yapacaksın diye bir şey yok Polat Eray Bey'in de belirttiği gibi Akvaryumu aldığın yerde yaptırta bilirsin. Tabi Akvaryumun sump deliğini hazırlatman lazım eğer akvaryum yapım aşamasındaysa bu iş daha kolay olur. Sump sisteminde bir güzellik daha akvaryumun içine ısıtıcıyı koymana gerek kalmaz sumpta çalıştırırsın böylece akvaryum daha doğal görünür. Sumpa 3000 devirlik bir kafa motoru senin işini fazlasıyla görecektir. Belki daha düşük bile kullanabilirsin.

YIKIKTEMO ve zgrkaralar bunu beğendi.
  11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Bence ne yapılırsa yapılsın sump da kokuyu önlemenin bir yolu yok.İlla ki bir de kapalı mobilya da muhafaza edilmesi gerek.Görüntüsü çok çirkin.Ama sump olmayınca da olmuyor işte.

12. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Eray Abi; Üretim hane tarzı yerler dışında genelde sump dolap içinde oluyor diye biliyorum. Yoksa dediğin bigi gerçekten çirkin bir görüntü. Ayrıca şöyle bir durum var yanılıyorsam Üstadlar düzeltsin ısıksız ortamda yaşan bakteriler için olumsuz bir durum olur açıkta bir sump. Bizim arkadaş filtrasyon kısmını tamamen siyah camla yapmıştı.

13. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Yok deoğru diyorsun.Üretimhane veya petshop dışındaki yerlerde hep mobilyanın içinde oluyor bu sistem.Ancak ben açıkta olanlarını gördüm ev ortamlarında.Adam masraf etmiş ve daha fazla harcayabilecek durumu yok.Tutmuş sade bir demir profil yaptırabilmiş.Altına da sump ı koymuş.Profili mdf ile kaplama işini yapmamış yani.Şimdi arkadaşımız da belki böyle yapabilir diye düşündüm?Böyle olursa hem görüntü hem de koku çok kötü olacaktır bence.Köpük,bakteri falan derken sıkıntı olur bence.

14. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Sump sistemini malesef yapmıcam (kokudan dolayı) ama arkadaşımızın dediği gibi 2 tane 200 watlık ısıtıcı karşılıklı , birde şey sorcaktım bir akvaryumda 2-3.. filtre (Dış filtre) olurmu arkadaşlar ekol 15 küçük tankta kullanmıştım, çok memnundum bu tanktada kullanmak isterim ama biraz küçük biliyorum bundan sağ ve sol taraflarına (akvaryumun) yerleştirsek olurmu?Birde fazla bilgisayara giremediğim için hemen sormak isterim 1000 tl aşağısı bir mobilya olurmu olursa internetten link verir misiniz?

Sayfayı Paylaş