1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ektazon

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde james_34 tarafından 24 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Ektazon; tatlı ve tuzlu su canlılarında mantar(mycosis) hastalıklarının tedavisinde ve bu hastalığa karşı korunmak için kullanılır.Ayrıca balıkların parazit ve deri hastalıklarına karşıda başarılıdır.Balıklar ve bitkiler için koruyucu ve etkinleştirici hammaddeler içerir.

  Ektazon kullanım alanları;

  -Koruyucu olarak kullanılmak istenirse; Düzenli olarak haftada bir kez 50lt suya bir çay kaşıgı gelecek şekilde ekleme yapmanız yeterli olacaktır.Ektazonu bir kapta eritin akvaryuma gezdirerek dağıtın.

  -Banyo olarak ; balıkta gözle görülür bir deri hastalığı veya mantar varsa balık ayrı bir akvaryuma alınır.Bir tam çay kaşıgı ektazon suda eritildikten sonra balıgın oldugu akvaryuma dökülür.Akvaryum karanlık bir yerde olmalı ve hafif havalandırma yapılmalıdır.Isı ana akvaryumdaki ısı ile aynı olmalıdır.Hasta balık 3-4 saat bu ayrı akvaryum kaldıktan sonra ana akvaryuma alınır.4-5gün bu tedavi uygulanır.

  -Karantina banyosu olarak; Yeni alınan balıklar 30-40dk kadar bu ayrı akvaryumda bırakılır.Her türlü hastalık vs riskine karşı.

  -Hastalığı çok ilerlemiş büyük balıklarda balık yakalanır ve yara olan yere ektazon toz olarak sürülür.Daha sonrada ayrı akvaryuma konur.  Tuzlu su akvaryumlarında ektazon kullanımı;

  -Yeni alınan tuzlu su canlılarında ve genel olarak akvaryumda her hafta 30ltreye bir tatlı kaşıgı ektazonu suda eritip dökün.

  -Anemonlar,Deniz Yıldızı,Yengeçler ve deniz kastaneleri zedelenmelerinde ise 60ltre suya bir çay kaşığı ektozon eklenir.


  Dikkat edilmesi gereken nokta şudur;

  Ektazon akvaryum suyunda gezdirilirken mümkün olduğunca canlılardan uzak olan bölgelere dökülmelidir.
   

Sayfayı Paylaş