1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eldeki malzemelerle iç filtre yapımı

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde lades tarafından 12 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Arkadaşlar elimde bulunan 1200 lt/h bir sirkülasyon motoru ve süngerlerle yaptığım bir iç filtre.Ben geçici kullanmak amacıyla yaptım ama istenirse uzun vadede kullanılabilir,ama ne kadar etkili olur çok emin değilim. Debisi daha düşük motorlarda daha etkili olacağını sanıyorum biyolojik arıtma açısından. Mekanik filtrasyon açısından tabiki debi yüksek seçilmeli ama süngerlerden suyun geçme hızı fazla olunca bakteriler etkili olamıyormuş.Enson resimde de motora balık şeklinde sünger yapıştıdım motoru kamufle edebilmek için.

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Nedenir buna ? Çok ama çok güzel olmuş. İşlevi-görünüşü bakımındanda çok iyi olmuş. Ellerine sağlık. :helalolsun: em34:

3. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Taşların arkasına konunca daha da kamufle oluyor.

4. taygun

taygun Guest

Eline sağlık Cem. O yeşil keçe gibi olan şey nedir? Görünümü bana bulaşık süngerlerinin sert yüzeylerini hatırlattı. Acaba rengü ya da yapısı suda çözülmeye müsait mi? Eğer öyle ise suyu bozabilir.

Bir de bana çok büyük gibi geldi. Gereğinden fazla yer tutuyor. Süngeri daha küçük olabilirdi diye düşünüyorum.

Eline sağlık.

5. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Tamer bey yeşil olan bulaşık süngerlerinin üstündekki sert kısma benziyor,sanırım aynı malzeme. Suda çözüleceğini sanmam,o malzemeyi sump için almıştım,biyolojik sünger olarak satılan süngerin yapısına çok benziyor. Bu filtreyi geçici olarak yaptım zaten. Kayaların arka kısmına da yerleştirilebilir. Sünger boyu değiştirilebilir isteğe bağlı olarak tabi. Arkadaşlara fikir verebilir diye düşündüm ayrıca, paylaşım şart. :)
    Bu filtre konusunda çok fazla paralar harcıyoruz ilk başlarda özellikle ama okudukça satın aldığımız birçok şeyin gereksiz olduğunu düşünmeye başladım,ben sump hayranı olduğum halde sumpın bile(dış filtreden bahsetmiyorum bile) elzem olmadığını,fazladan elektrik harcayan bir alet olduğunu düşünmeye başladım. Sumpın tabiki çok çok faydaları var ama örneğin sump olmadan 25wattlık bir kafa motoru işimizi görebilirken,ki akvaryumların altına kona sumplardan bahsediyorum özellikle,sump olunca suyu yukarıya basabilmesi için 40-60watt gücünde motorlara ihtiyacımız olabiliyor.Hamburg filtre de biyolojik arıtmayı yeterince yapar diye anladım okuduklarımdan.Bu konu ayrıca bir başlık altında tartışıla da bilir.Teşekkürler.

6. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Güzel bir tasarım fakat biraz göze batıyor sanki :) o yüzden taşların arkasında daha güzel olucağı kanatindeyim.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İşte ben bu çalışma karşısında şapka çıkartırım. saygılar:gif

Tamemen eldeki malzemeleri değerlendirip ihtiyacımız olan bir ekipmanı sıfır maliyetle temin etmek dıy çalışmaların içersinde ençok takdir ettiğim çalışmalardır.Tebrikler Cem hocam emeğine sağlık.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tebrikler Cem Hocam güzel bir değerlendirme paylaşımı olmuş. toka:gif Sngerin üzerindeki yeşil olan malzeme sünger mi yoksa keçe mi ?

9. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Güzel olmuş kutlarım. super:gif işe yarar kesinlikle.

10. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Temel hocam bulaşık süngerinin dışındaki sert süngerin aynısı. Rulo halinde satılıyor,biyolojik süngerle sanırım birebir aynı yapıda.

Sayfayı Paylaş