1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eledoa ve bir kaç soru.(fotoğraf)

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 4 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamın Aleyküm,

Beyler ben 20dal kadar eledoa aldım. (yerlibitki.com'dan) Bu konu ile ilgili birkaç sorum var.

Akvaryum Özelliklerim:

- 35L
    - Atman HF-600 650L/H Filtrasyon
    - Rs Electrica Rs-149 100W Çelik ısıtıcı (25-26 Derecede sabit)
    - 20W Osram 6500Kelvin Gün ışığı (sabah 7.30 akşam 8 12saat aydınlatma)
    - Tabanı kaplayacak şekilde 1mm beyaz quartz kum
    - 1 Leopar vatoz. 3dişi 1erkek lepistes (eklenecek)

Not: Bitki kumu bulamadım erzurumda internette de çakma çok olduğu için güvenemiyorum (bknz: AkvarKum Siyah Akvaryum Kumu 10 kg. KARGO DAHİL GittiGidiyor'da 54140621)

Sorularım:

1) leopar vatoz, eledoların üzerine yapışıyor bir sıkıntı olur mu? yada onlara zarar verir mi?

2) Bitkilerin üzerlerinde örümcek ağı gibi maddeler var bunlar nedir? zararı var mıdır? Nasıl kurtulurum?

3) Aydınlatmam yeterli midir?

4) Fazla ışık eledoaları karartıyormuş. Doğru mudur?

5) Eledoaları 10'ar dal şeklinde bağlayıp taş yardımı ile kuma gömdüm. Sakıncası var mı?

6) Eledoaları birbirine yakın şekilde tek tek dikmek istiyorum fakat yeterli sayıda taş'ım yok nasıl dikebilirim? (kuma tutunamıyorlar)

7) Eledoaların baş kısımları kalın tomurcuk gibi şeyler var resimlerde belli oluyor bunlar nedir?

8) Yapraklar kopuyorlar (filtre emiş borusuna yapışmışlar) bunun nedeni nedir? Vatoz'un etkisi var mıdır?

Fotoğraflar:

Sorular Aklıma geldikçe yenileyeceğim. Okuduğunuz için Teşekkürler. Saygılar.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Eledoa ve bir kaç soru.(fotoğraf)

Sıkıntı olmaz, vatozlar yosun yerler.

Sanırım saç/ip yosunudur, muhtamelen geldiği akvaryumdan gelmiştir senin akvaryumunda bunu oluşturacak bir besin mevcut değil. Bir diş fırçası yardımı ile temizleyebilirsin.

35 Litre için yeterlidir, daha sonra bitki eklediğinde bitkinin türüne göre ekleme yapabilirsin.

Fazla ışık hiç bir bitkiyi karartmaz, bitkilerde kararmalar besin eksikliğinden kaynaklanır.

Her dalı ayrı ayrı olmasa bile ikili üçlü gruplar halinde dikebilirsin, ama lastik sarmadan.

Kullanmış olduğun kum bitki için uygun değil, birde kum yatağın ince olduğundan dolayı tutturamıyorsun, taşa kayaya gerek yok.

Bunlar bitkinin filizleri.

Yaprak dökülmelerinin bir çok sebebi vardır, şimdilik adaptasyon sorunu diyelim.

3. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Sanırım saç/ip yosunudur, muhtamelen geldiği akvaryumdan gelmiştir senin akvaryumunda bunu oluşturacak bir besin mevcut değil. Bir diş fırçası yardımı ile temizleyebilirsin.

- Bu yosun türünü vatozlar yiyebilir mi?

Kullanmış olduğun kum bitki için uygun değil, birde kum yatağın ince olduğundan dolayı tutturamıyorsun, taşa kayaya gerek yok.

- Malesef imkanlarım bu kum ile idare etmeme neden oluyor. Acaba nasıl tutturabilirim dalları toprağa?

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

İp yosununu yiyecek bir balık görmedim ben, ama Moly'lerin yediği söyleniyor.

Kum yatğını 6-7-8 cm ye çıkartman gerekiyor, böylelikle dikebilirsin...

5. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Anlıyorum. bitkileri akvaryuma koymadan önce durular gibi ılık suda bir duş aldırdım fakat yine gitmemiş zararı yoksa akvaryum'a kalabilir mi?

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Keske ılık su, sıcak su vb. banyo yaptırıp kurtulabilsek yosun oluşumunda. :(

İp yosun fazla demir fazlalığında oluşur, geldiği akvaryum şartlarında sıkıntı vardır. Senin akvaryumuna gübre vermediğin için şu an sıkıntı yok, zamanla kaybolacaklardır...

7. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

:) Anlıyorum Teşekkürler.

Peki akvaryumda dip çekimi yapmasam olur mu? Çünkü bitkiler sökülüyor.

Birde çok fazla yaprak kopmuş yav :S kepçe ile temizleyemedim dip çekimi yaptım. Birazını da filtrenin emiş borusunu söktüm o şekilde çekiyor içine.

8. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Valla bende 10 gün önce felan 7 kök gül aldım şuan elimde kalan 1 tane kaldı arkadaşın dediği gibi kökleri kopuyor örümcek ağı gibi oluyor. yapraklar kopup filtrelere yapışıyor. birde benim küçük dişi lepistes Didikliyor galiba bütün bitkilerimi o yok etti :motz:

9. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Benimde vatoz :D Anasını ağlattı bitkilerin :D ne zaman görsem üzerinde tecavüz ediyor namussuz :D yaklaşıyorum duruyor gözlerime bakıyor :D uzaklaşıyorum tekrar emmeye başlıyor :D:D

10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Benımkıde aynı öyle yapıyor :)

11. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Ne yapacaz yav :D Bu hayvan doymak bilmiyor ki yapraklar deforme oldu hep.

12. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

:) benım akvaryumda sadece 1 adet kök kaldı oda ya bu akşam yada yarına kalmaz bir türlü tutmuyor birdaha gül almayacağım.Vatoz yerine Karides'e karar verdim ben 5-6 adet alcam Kiraz karides sonra 2-3 tanede Elma Salyangozu ;)

13. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Oğuzhan,eğer özellikle beslemek istemiyorsan vatoz çok gerekli değil,çıkarabilir ve dertlerinden kurtulabilirsin.

14. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Erol Bey, Vatoza hayrı bi hayranlığım var çok sempatik bir canlı o yüzden beslemek istiyorum fakat yararı zararından çok :)

Miraç Bey, Keşke bende sizin gibi her istediğimde istediğim canlıyı ürünü bulabilsem :(

15. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Ah güzel kardeşim nerede her istediğim canlıyı bulamıyorum aslında buluyorumda almıyorum bizim buranın petshopcuları afedersin ama çok namussuz herifler her gittiğimde görüyorum akvaryumlarına bakıyorum en az 3-4 tane ölü balık var ve o baktıkları bitkilerde sağlıklı değil adamlar ne balığa bakıyor ne bitkiye sadece kazanacakları para ile ilgileniyorlar ve bende alışverişi kestim buradaki petshopcular ile ben en kısa sürede internet üzerinden bitki alacağım en iyisi ve en sağlıklısı öyle yani.

16. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Hocam burada daha beter. Hem canlı yok hem canlı yaşamına müsamma gösteren yok. adam sigara izmaritini akvaryumda söndürüyor yav var mı böyle birşey?

17. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Ben onları öteki dünyada göreceğim hesabını nasıl verecekler bakalım adi herifler.

Sayfayı Paylaş