1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eledoalar da oluşan yosunlanma

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 13 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamın Aleyküm,

Beyler Eledoalarım da yosunlanma mevcut. Aşağıda ki resimlerde anlaşıldığı gibi bazı dallar siyahımsı bir madde ile kaplanmış, bazıları da yaprakları tiftiklenmiş gibi.
    Bu yosunun önüne nasıl geçebilirim? SAE halleder diye düşünüyorum fakat bulunduğum ilde bulamadım. İl dışından getirtmek de sıkıntılı biliyorsunuz önümüz
    kış ve Erzurum -40 dereceyi gören bir il. Bu yüzden sıkıntılı bir durum. Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.

Litre : 35L

Canlı : Kalabalık bir Lepistes kolonisi. ()

Akvaryum malzemeleri : Atman HF-600 (650L/H) Şelale Filtre, 100W Isıtıcı, 20W 6500K Aydınlatma

Bakım: Eksilen suyu tamamlama (bitkiler yerinden cıktığından dolayı dip çekimi yapmıyorum)

Kullanılan Yemler: Granül (Pets Family - Micro Pellet) ,Poşet Pond ve Pul yem, Bemiks ve Evigen vitamin iğneleri Ve Badem yağından oluşan el yapımı yem.

İlaç ve Katkı : -

2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Merhaba,6500 K aydınlatma bu sorunu yaratan sebeplerden biri olabilir...Grolüx öneririm....Ayrıca nitrat seviyeniz yükselmiş olabilir....Bir test yapıp,gerekirse su değişimi tavsiye ederim

Alparslan bunu beğendi.
  3. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    6500K Gün ışığı olduğu için tercih ettim. Tüm Gün ışığı aydıtlatmalar 6500Kelvin olduğunu söylemişlerdi. Saygılar. Nitrat sanmıyorum çünkü su mercimeği ve eledoalar nitrat ile besleniyor? Karbon eklemem gerekir mi?

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Oğuzhan, eksilen suyu tamamlaman, suyu tazelemen anlamına gelmiyor. Düzenli su değişimleri ile atlatabilirsen ne mutlu sana, oldukça fazla sakal yosunu oluşmuş. Bu yosunları SEA yemez.

Dip çekimi derken, kumumu havalandırarak su çekmeyeceksin, mümkün olduğunca suyu dipten yani kumun biraz üstünden çekeceksin. Bu arada biriken tortuları da almış olursun. Kum tabakan inceyse biraz kalınlaştırmanın faydası olur, taban ince olduğundan dolayı, bitki kökleri kuma tutunamıyor.

5. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Evet tabanım hiç kalın değil. Sistemi kurduğumdan dolayı kum değişimi de yapamıyorum. Yeni kum alacağım o zaman daha iyi olacaktır.

Peki nasıl kurtulabilirim?

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sistemi bozmadan, bitkileri sökmeden, bir kabın içerisinde kumu tabana indirip yayabilirsin.

Düzenli su değişimleri ile uzaklaştırabilirsin, herhangi bir kimyasala gerek yok...

7. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Günde 5L su değişimi yapsam, bakteri kültürüne zarar verir mi?

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Işıklar ne zamandır kullanıyorsunuz?ilerliyen zamanda kelvin değerleri zayıflar...

9. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Akvaryum 6. Ayında bu ampülü yaklaşık 2, en fazla 3 aydır kullanıyorum.

Alparslan bunu beğendi.
  10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Her gun değil, iki günde bir 10 litre, ısıya dikkat et lepistesler narin baliklardir...

Tapatalk 2

11. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Anladım. Su değişimleri yaptığım da zamanla azalıp bitecek mi bu yosun derdi?

Sayfayı Paylaş