1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elektirik Faciyasını Önlemek İçin Güç Kaynağı Entegresi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 5 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Yakın zamanda bildiğiniz gibi 10 saatlik istenmeyen bir elektirik kesintisi yaşadım ve bu önemli bir süreydi. Akvaryuma verdiği zarar aslında şansızlıkta olsa imprator angel balığımın Carpet anemon içine bayılıp düşmesiyle yaşandı ve bunun dışında su bozulması oldu ancak eve geldiğimde su değişimleriyle başka bir canlıya zarar vermeden hasarı atlattım. Bu süreçte Marmara deniz suyu ile acil değişim yaptım yaklaşık 400 litre kadar.

Önlem alınması gerektiğini düşünüyorum bu konuya aksi taktirde tüm akvaryum bir bilinmezlik içinde kalıyor. İkinci el bir güç kaynağı edindim ve sisteme entegre edip denemeye aldım. Eğer başarılı olursam bu güç kaynağının yenisini almayı düşünüyorum.

Aküleri orjinal akü ve eğer istediğim süre kadar dayanmaz ise aküyü daha yüksek amper yapacağım.

Kesinti yaşandıktan sonra elektirik alacağımız yerler tamamen bilgisayar çalıştırmaya göre tasarlanmış. Bu yüzden bu bölüme giren kablonun diğer ucuna bizim işimizi görecek bir priz takacağız.

Kabloyu kesip bu bölüme üçlü priz giriyorum.

Bağlantıyı yaptım ve üçlü priz hazır. Fakat ben sadece sumptan akvaryuma su basan motoru bağlayacağım çünkü ana damar burası. Diğerlerinin etkisi akvaryumda hissedilir oranda olmayacaktır.

Devridaim motorunun fişini güç kaynağına taktım ve güç kaynağınında fişini elektirik prizinden çektim. Normalde gerçekten elektirikler kesildiğinde güç kaynağının fişini çekmeye gerek yok tabi.

Güç kaynağı tek başına elektirik bağlantısı kesik olarak bırakıldı. Devridaim motoru çalışmaya devam ediyor. Kaç saat gidecek bakacağız.

Saat 14.55 cıvarında güç kaynağı devrede konuyu açana kadar yaklaşık olarak tam yarım saat geçti ve bataryanın güç göstergesi full gösteriyor halen. Gelişmeyi güç kaynağının batarya gücünü her yarım saatte bir fotoğraflayacağım ve ekleyeceğim. Fikri olan varsa ilave yapılacaklar noktasında hazırım...

www.akvaryumportali.com

erdnc83, balıkosman, Courageous ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Güzel güzel Temel, bu cihaza yüksek kapasiteli akü eklediğin zaman dahada fazla çalıştıracaktır.

Aküler seri bağlanmış, akü voltları nedir, birde amperleri, bunları söylersen ufak çaplı araba aküsü ilede desteklenir sistem.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Murat akü bağlantı şekli aşağıda. Amperlerini süre testi bitince aküleri söker bakarım. Şu anda aküler çember içinde sökmeden görünmüyor. Gerekirse paramparça ederim gene bakarım merak etme. En az 5 saat güç almamız lazım bundan.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Gördüm zaten yukarıdaki resimlerden, 2x 6 volt olabilir veya 2x 12 volt olabilir.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çalıştırmaya başlayalı 2 saat oldu motoru ve batarya göstersi. Ne ayak Murat ? Normal mi ?

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    %50 görünüyor, iyi gidiyor iyi.

Bakalım ne zaman sıfırlayacak, görelim? Yüksek amperli aküler ile PS de çalıştırırız olmazsa, bir araya zaman saati takarsak, 1-2 saatte bir fasılalı çalıştırabiliriz, tabi bunuda teste tabi tutarak.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Motorsiklet aküsü olmaz mı bir adet. Bunlar daha boyutlu ama araba aküsü kadar değil. Amper 16 diyor. Kibar aküler boyut olarak. Bunlar olmaz mı acaba ? Kaç amperi yakalamak lazım ve aküde boyutun önemi var mıdır acep ? Güç kaynağı üzerinde iki akü var bu Amper olarak ikisine eşit. Fayadası olur mu uzun süre için sence ?

--- Ekleme; ---

Sistem kendini aşağıda görünen saat itibari ile kesti. Akülere müdahale ile süre iki katına çıkarılabilir sanırım. Bunu yapacağım. Ancak bu işlemleri yapmadan faydayı artırmanın yolları var sanıyorum.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yani toplamda kaç saat çalıştı Temel?

Birde üzerindeki akülerin voltları ve amperleri önemli akü büyütmek konusunda.

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Temel abi çok iyi düşünmüşsün em34: inan Murat abi ile geçen öyle bir lafı geçmişti .Murat abiye şu olaya bir el atın demiştin.Tek şarjlı hava motoru ile olmuyor geçenlerde elektrik kesintisi olmuştu 3,5 saat kadar ve aklıma geldi oksijen olayını hallettikte filitre sistemi ne olacak diye bu sistemde tüm ekipmanlar kesintilerde sıkıntı çıkarmayacak tekrar filitreyi boşaltıp uğraşmayacağız.Ellerine sağlık .

10. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Abi bendende bir öneri Sanırım kullandığın tunçmatik marka güç kaynağına com 1 ile pcye bağlayıp veri durumunu oradan kontrol edebilirsin hatta tahmini süreyide gösterebilir diye düşünüyorum

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Süre net belli Özgür. Saat 14. 55 başladı 17.55 gibi bitti, yani 3 saat çalışıyor. Ancak full dolu muydu geldiğinde emin de değilim. Şarz oluyor sabaha kadar yarın tam saat belirlenir.

Bu arada başka fikirlerimde var. Mesela motorun fişini bir timer'e bağlarsak ve 1 saat çalışıp 1 saat durursa nasıl olur ? Süre sanırım en az 6 saaat olur. Bu da yeter fazlasıyla. Aralardaki 1 saat boşluklar sıkıntı yaratmaz bence.

12. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Temel Abi güzel düşünmüsün, güç kaynağı iyi olmuş. Zamanlayıcı ile çalışma süresini uzatmak iyi ama zamanlayıcı ile olmaz. Sebep sistem elektirik kesildğinde kendisini otomatşk devreye almalı ve sisteme bir saat enerji verip bir saat kesmeli bunu elektirikler gelene dek dönüşümlü yapmalı, elektirikler geldiğinde tekrar kendini sistem dışı bırakıp kesintisiz enerji vermeli. Buda özel bir devre yapılarak sağlanabilir diye düşünüyorum. Birde akü sistemini sağlam birşeyle beslemek lazım.Bende tunçmatik 1200 VA modeli var ,bir senede akü boşaldı :)
    Bu konunun daha da üzerine gidilip güzel sistem kurulabilir.
    Çabalarından dolayı abi teşekür ediyorum, bizleride bilgilendiriyorsun...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özkan şimdi biliyorsun ben artık biraz da yıkıkdezign sayılırım. :D Biraz işim var Siteyle alakalı ve 1-2 saat içinde UPS yi dağıtacağım ve akülerine bakacağız. Senin dediğin çok ama çok haklı. Timer elektirkler yokken işe yarar ama elektirikler geldiğinde bu sefer her saat başı kesmeye devam eder 1 saat. saat:gif Bunu atladım sanırım, yani biri olmalı akvaryum yanında bu da genel düşüncemiz içinde olmamalı yani olacaksa tam olmalı. Dağıtıp akülerine bakacağım. Eğer düşük iseler akü değişimi ile süre çok rahat 6-7 saat olur ki bu da zaten çok fazla fazla yeter. 7 saat sonra elektirkler gelmese bile zaten 3 saat kadar da zaten rahatlıkla kendi idare eder ve toplamda 10 saat süre süper bence.

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bence yanlış düşünüyorsunuz, özür dilerim.

Zaman saatini girişe değil çıkışa bağlayacağız, zaman saatinin üzerinde 100 saat rezerve vardır, olmasa bile önemi yok,(Elektirik kesintisinde saat geri kalmayacak) çünkü üzerinde sürekli gerilim mevcut olacak.

Burada maksat, aküleri fasılalı kullanmak. Kafa motorunu bir saat çalıştırıp, bir saat durduracak, böylelik ile akülerin üç saatlik ömrünü 5 saate çıkaracak.

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi bilirsiniz alarm sistemlerinde kablo kesilmesi bir yere akım ulaşmaması yani sistemdeki bir elemanın bile eksiği ile tüm alarm sistemi devreye girer ve elektrik olsada olmasada aküden ihbar verir. Burada düşünülen sistemde aynen böyle olması lazım. Elektriği alacak sürekli akü kendini şarj konumunda tutacak. Elektrik kesildiği anda direkman sistem devreye girecek. Bunu yapmanın kolayını şu şekilde düşündüm. Madem aküler bir şekilde şarj ediliyor. Bağlantı direk aküleri şarj eden sisteme takılmalı. Yani aküler sürekli şarj olmalı. Ama bu sıradada elektrik varken o güç kaynağından akvaryumun giderleri karşılanmalı. Elektirik kesildiği düşünülürse. Aküler sadece şarj olmaz sistem akvaryumdaki hayatı devam ettirir. Ama bu şekilde timer nereye bağlanır bilemiyorum.

16. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Evet Abi 10 saat bence çok güzel.. Estağfurlah Murat Abi burda beyin fırtınası yapıyoruz.
    Evet abi senin dediğin gibi çıkışa takılmalı zaten onda hemfikiriz. 100 saat rezerve kısmında da katılıyorum.
    Benim aklıma takılan güç kaynağı 24 saat sisteme takılıdır. Şebeke elektiriği ilk önce güç kaynağına gelir, güç kaynağından çıktıktan sonra sürkülasyon motoruna veya hangi çihazı çalıştımak istiyorsak ona bağlarız. Burda hemfikirizdir. Şebekede elektirik varken bütün cihazlar 24 saat çalışıyor diye düşünebiliriz. Elektirik kesildi, şebekeden güç kaynağı beslenmesi kesildi, otomatik olarak güç kaynağına bağlı olmayan bütün cihazlar durucaktır ama güç kaynağından beslenen cihazlar çalışmasına devam edicektir, işte burda sıkıntı var.
    Burda müdahale gerektireçektir. Ya güç kaynağı ile cihaz arasına elektirik kesintisi oldu an müdahale edip zamanlayıcı koyabiliriz ama bu insan eli ile olmak zorunda. Sorun biz yok ken elektirik kesintisi olursa bu müdahaleyi kimin yapıcağı.
    Aslında buda basit, sistemde elektirik kesintisini fark edip şebeke elektriğini kesip, güç kaynağından besleyen sistemler var. Tekrar şebekeye elektirik geldiğinde bu sefer güç kaynağını sistemden çıkarıp, şebekeden çihazları beslemeye devam eder. Bu sistemin bir avantajıda güç kaynağının üzerinden devamlı enerji gememesini sağlayarak biraz daha güçkaynağının ömrünü uzatabilir diye düşünüyorum.
    Bu benim şahsi fikirlerim....

murer bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hafif kafam karışmadı değil. Timerin bağlanacağı yer güç kaynağının elektirikler kesildiğinde elektirik vereceği yer değil mi ? Buraya bağlandığında tamam Timer 1 saat elektrik verdirecek 1 saat verdirmeyecek. Peki elektirikler geldiğinde motor Timer yüzünden hala 1 saat çalışıp 1 saat beklemeyecek mi ?

Bu arada dağıttım UPS'yi. 12 volt 7 amperlik 2 adet akü var. Daha güçlüsü lazım mı ?

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Evet sadece zaman saati kullanırsak, elektrikler geldiğinde de, 1 saat çalışıp, 1 saat duracak, bunu engellemek için kafa motorunun elektiriğini, hem şebekeden, hemde zaman saatinden almak gerekir, yanlız, bu sistemde bir adet kontaktöre ihtiyacımız olacak, elektrik varken kafa motoru gerilimi şebekeden alacak, kesildiğinde ise Ups den alacak, 1 saat fasılalı çalışacak.

Sistem 24 volt ile çalışıyor Temel.

Bir adet akü ile sistemi çalıştıramayız, yani iki adet 12 volt aküye ihtiyacımız olacak, motorsiklet aküsü düşünürsek, şu anki performansın iki katını alırız, ama iki adet 12 volt, 45 amper araba aküsü düşünürsen, sistem en az 10 saat çalışır, sadece aküler sıfırladığında, şarj süresi çok uzun olur, burada atlamayalım, Ups nin şarj kiti bu kadar yüksek amperleri karşılarmı, bunun hesabını Mesut'un yapması gerekir.

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Temel abi başından beri sana ve herkese hep bu sistemi önerdim biliyorsun. Sonunda bu adımı attığına sevindim açıkcası. Uzun süreli elektirik kesintileri resmen facia yaratıyor akvaryumlarda. Geçmişte bu yüzden bir gecede 2000 tane damızlık altı ve onlarca damızlıklarımı ve yavrularımı kaybetmiştim. Sonrasında bu sistemi kurup uzun bir süre kullanmıştım.Bu sistemi tek geçerim. Ben ups nin şarz katını değiştirip iki tane oto aküüsü ve ilaveten iki tanede şimdi amperini hatırlamıyorum kuru akü bağlamıştım.Benim akvaryumları biliyorsun. Bu ups ile bütün sistemimi 48 saate kadar çalıştırabiliyordum ve ayrıca evdede tv lamba vs çalıştırıyordum.Tabi birde ups nin waatı önemli. Ups nin waatından daha yüksek waatta cihazlar bağlanmamalı. Örneğin ups nin gücü 1500 waat ise bu değerden daha az bir cihaz bağlanması lazım. Aksi takdirde ups çöker.

Bu cihazlara istenildiğinde 200 ah lık kamyon aküsü dahi bağlanabilir fakat bu durumda şarz süresi oldukça uzar hatta şarz edemeyebilir. Ups nin üzerindeki şarz katı standardında kullanılan aküleri şarz edebilmesi için yapılmıştır. Daha yüksek amperde ilave akü bağlandığında ya şarz süresi oldukça uzayacak yada şarz edemeyecektir.Benim ups de böyle bir sorun yaşamıştık. Ama sağolsunlar benim biladerlerin ikiside elektronikçi ve ups ye farklı bir şarz katı takıp sorunu çözmüşlerdi.Yani ilave akü bağlamak kendi başına çözüm değil abi. Amperi yükselttiğinde o ampere cevap verebilcek bir şarz devreside yapman lazım.

Murat abi, bildiğim kadarıyla tüm ups ler 12 v dc ile besleniyor.:smiley33: İçinde iki tane akü olmasının nedeni amperi yükseltmek için diye sanıyorum. ( gerçi amperi yükseltmek için olsa neden ıkı tane taksınlarki tek ama amperi yüksek bir aküde takabilkirlerdi. :smiley33: ) Burda kafam biraz karıştı açıkcası.

Ama bunu kolayca anlayabiliriz.

Temel abi, akülerin bağlantısı nasıldı ? Aşağıdaki resime bakarmısın.Serimiydi yoksa paralelmi akülerin bağlantıları ?

Courageous, YIKIKTEMO ve murer bunu beğendi.
  20. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Sistemdeki akülerin sayısı artırılsa uzun vadede daha yararlı olacağını düşünüyorum. 2 tane değilde 4 adet kullanımına gidilse veya 8 adet gerçi fiyatsal anlamda biraz daha pahalı olacak ancak seri olarak bağlayacağımız için daha uzun süre götüreceğine inanıyorum. Geçtimiz yıllarda bizim okulun BT odasındaki ups bozulduğunda servis gelip tamiri için içini açtığında görmüştüm 16 adet kuru akü vardı. Ve o sistem Bt odasında 40 adet Pc"monitor+kasa"yı ortalama 30 dk calıştırıyor.

Sayfayı Paylaş