1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elektirik

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde kartal tarafından 13 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Bir çok konuda dıy çalışmalar yapıyoruz acaba elektirik konusunda da bir dıy çalışmamız olamazmı.

Pervane,güneş enerjisi,sumpta bir değirmen gibi.

Bu konuda şurdan aklıma geldi İzmirde kwsaat birim fiyatı 19,572 ben 6 tane t5 takıcam 18 wat bi hesaplıyım dedim çok şaşırdım.

Hesapta şöle galiba ben yanlış yaptım yanlış yaptısam eğer hem benim hatam düzelmiş olur hemde herkes faydalanmış olur.

6tane t5 18wat 10wat*günde yakılan saat 7 saat=756wat

Aylık hesabı 30 gün*756=22680 wat

Diyer ekipmanlarla düz hesap 23000 wat diyelim.

1000 wat da 1 kw olduğundan 1000 ne böldüm.

23000/1000=4kwsaat

Elektirik birim fiyatı 19,572*4=450.156 kuruş eder.

Buda 45 ytl eder çok değilmi yoksa bana mı öle geliyor yada yanlışmı yaptım hesabı.

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    vallahi doğru olabilir. Murat abi yapar hesabını tahminimce. Pek anlamıyorum elektrik işlerinden. :)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yakın zamanda elektirik konusundan darbe almış biri olarak ben daha çok bu çalışmaların elektirik parasından çok kesintilerde sistemi ayakta tutacak olmasından destekliyorum.

Tabi pervane yani değirmen ev içinde bilemiyorum ama sumpa düşen suyun debisinin bir dinamoyu çevirmesi mümkün mü araştırmak lazım.

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    UPS sistemlerinin çok kuvvetlileri var aslında Temel abi. Yani sonuçta KW'ya bakar diye biliyorum ama, maliyeti oldukça yüksek.. Nerdeyse 300 litrelik bir tuzlu su parası. 700 - 1000 TL arası.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    UPS fiyaları aslında pahalı değil. 60 liradan 200 liraya kadar var ama modifiye edilerek yani bir araba aküsü bağlanarak akvaryuma yetecek süreye gücü çıkarılabiliyor. Akü maliyeti, evde saklama durumu gibi konuları tartışıp bir bütün alet görünümüne kazandırmak lazım.

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
  7. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Aslında ben düşüncede yola çıkarken hem elektirik parasından hemde kesintiye uyrarsa işimizi görecek bir sistem olabilir diye düşündüm.

Bizim burda pervane ve 1metrelik güneş enerjisi aynı sistem içinde satıyorlar ben sordum tek yapcağın bir akü balamak dedi.Akvaryumun elektiriğini taşır daha fazlasınıda taşır dedi.pervanede öle büyük bişi değil çatısı olmayanlar balkona bile koyabilir.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Erman fiyat pahalı ve bu rakama jeneratör alınabilir belki. Dinamo ve değirmen taktiği çok daha ucuz, model var mı acaba bu sistemlerden devrede olan ?

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Kendi tankımın hesabını çıkartayım, buda vesile olsun, ne kadar fatura geliyor diye.

Kullandığım ekipmanlar.

Armatür,6x24 watt, bunun sarfiyatı saat 10'da 2x24 watt yanıyor, saat 11'de 4x24 daha ekleniyor ve saat 17'diye kadar 6x24 watt yanıyor, 17'den sonra 2x24 watt olarak 22'ye kadar devam ediyor. Hesaplarsak, 2x24 watt 12 saat 48 watt x 12 saat = 576 watt. Diğer 4x24 watt çalışması ise, 6 saat x 96 watt = 576 waat çalışıyor. 576+576 = 1152 watt enerji harcıyor.

Buna göre armatür günde, 1152 watt.
    Kafa motoru,55 watt x 24 saat, 1320 watt.
    PS motoru, 40 watt x 24 saat, 960 watt.
    Dalga motoru, 5 watt x 24 saat, 120 watt.
    Posfat filtresi, 5 watt x 24 saat, 120 watt.
    Ultra Viole, 9 watt x 24 saat, 216 watt.
    Isıtıcı, 300 watt x 2 saat, 600 watt. (Kışın deşirir.)

Toplam günde harcanan elektrik 4488 watt, buda 4.5 kw eder 4.5 x 30 gün= 135 kw
    135 x 21.376 Krş = 2885.76 Krş / 100 = 28.8576 TL sarfiyatım var.

Akvaryumum ile evden atacaklar vallahi.:F

Sevgiler...........

james_34, YIKIKTEMO ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Sosyete kesimden çok sevdiğim bi abimin sözü var bununla ilgili; akvaryuma başlayacağına, kumara alış daha iyi :D :F

murer bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yok aslında öyle değil bunun doğrusu ama söyleyemem doğrusunu. Sarfiyatın bence çok normal Murat. Ben hesap yapmasam daha iyi sanırım.

12. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Bizde elektirik beleş .Tüm portal ailesini akvaryumlarıyla bize beklerim. :D

13. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Aslında bir çare bulmak varmı yoksa çaresi astarı yüzünden pahalımı.

Yakında bisiklete dinamo bağlayıp onuda aküye balıyıp evde sürücem.

14. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Evet evet. O da iyi fikir. :D Hem spor, hem elektrik. :F

15. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Evet birde evde çocuk yiyen falan varsa onlar eğlenerek yapar bu işi hem evde gözümüzün önünde olurlar hemde bisiklet sürmüş olurlar :)

16. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Çare basit, evi yüksekte olan ve rüzgarı en azından belli saatlerde güzel alanlar için bir adet rüzgar gülü bütün problemi çözer. Ayrıça sadece akvaryumun değil evin bütün enerji sorununu çözer, doğalgazla değil belki elektirikli ısıtıcı ile bile kışın ısınıabilirsiniz.
    Rüzgar gülleri epey yaygınlaştı ve fiyatları epey cazip olmaya başladı. Müstakil evleri olanlar ve ya apartamnın en üst katında oturanlar şanslı....

17. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Evet abi ben küçük rüzgar gülü buldum kısmetse tam olarak neydir nedir konuşucam daha önce ayak üstü konuştuk anlayamadım birşey 600 gibi bir fiyat vermişti sanırım,hem güneş enerjisi panali hemde rüzgar gülü var sistemin içinde motoru veriyor akü sana ayit falan demişti.

18. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Güneş enerjisi panellerinin fiyatını, kullanım süresini falan araştırmakta belki fayda olabilir ama pervane takalım da enerji elde edelim fikri yanlış, birsürü kayıplar oluştuğundan manalı değil böyle birşeye kafa yormak. Ha evinizin yanıda bir ırmak varsa oraya bir değirmen kurup elektrik elde edebilirsiniz. Ama onun dışında bence zorlamayın fazla arkadaşlar, bu para çıkacak cebimizden. :) Ha nedir, ısı kaybını vs. azaltmaya çalışabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş