1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elektrik Fiyatı

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde basma tulumba tarafından 26 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Arkadaşlar merhaba!

Yahu bu elektrik faturasının KW saat fiyatını bileniniz var mı? Devletin ya da kurumların belirttiğini değil de, faturaya 1 KW yaklaşık olarak ne kadar yansıyor onu öğrenmek istiyorum. Malum bir miktarın üstüne çıkıldığında katlıyormuş fatura ama o miktar da ne kadar bilmiyorum. İşin aslı neden bu kadar karışık onu hiç bilmiyorum. Abi 50 yere ödeme yapıyoruz bir faturada. Veriyoruz ama neye verdiğimiz belli değil. Leyla ile Mecnun adlı dizide izleyenler bilecektir; TRT katkı payına gönderme yapmışlardı bir bölümde. Adam ben TRT izlemiyorum neden elektrik faturasında bunu ödüyorum diye davacı oluyordu :)
    Bilen ve bildiren olursa sevinirim.

Saygılar...

veysel bunu beğendi.
  2. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    0,365 TL diye bir veriye ulaştım. Doğru sanırım.

3. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Faturanız ne kadar geliyor?

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Doğru Burhan bu fiyatlarda bir şey geçen merak edip bakmıştım. Tank kuruluyken benim fatura 80 azami, 60 minimum geliyordu. Şimdi 35 lira geldi. Tank yok masraf yok.:D

basma tulumba bunu beğendi.
  5. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Fatura 117,90 TL geldi de, arayıp buldum.
    Toplam 327,520 KW elektrik tüketimi var.
    Çarpıp böldüm aynı sonuç çıktı :)
    Bana akvaryumun aylık elektrik maliyeti 50 TL civarı, tabii hesaplarda bir hata yoksa.
    Az para sayılmaz; en nihayetinde bu sadece elektrik kısmı :)

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Burhan şöyle hesaplayalım akvaryum elektrik maliyetini.
    120 w aydınlatma, 10 saat yanıyor günde 30 günde ne yapar. 120x10x30 :36000 w bunu bine böleceğiz ki kilowatı bulalım. 36000/1000 : 36 kw x.0327 : 11,7 lira vergisiz aydınlatma maliyeti.
    Isıtıcı yukarıdaki hesaba göre 300w x 2 x 30: 18000/1000:18 kwx 0,327 : 5,8 lira (Isıtıcı maliyeti hesaplamak zor olur ama böyle farzettik biz)
    Kafa motorları (ps+geri dönüş+sirkülasyon) Bunlar 24 saat çalışıyor. 30+24+15 : 70 w 70x24x30 : 50400/1000: 50 kw x0.327 :16,35 lira
    Buraya kadar toplam aylık maliyet 11,7 +5,8+16,35 : 33,85 lira eder akvaryumun harcadığı toplam aylık elektrik faturası vergisiz.

Gece gece beyin fırtınası yaptırdın Burhan.:)

Efebru, murat parin ve basma tulumba bunu beğendi.
  7. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Arkadaşlar her şeyin bedeli var, şarkısı bile bestelenmiş. İçtiğiniz sigaraların aylık bedellerini hesaplıyor musunuz? Gülü, seven dikenine katlanır. Kabahat akvaryumlarda değil, vatandaşı soyulacak kaz gibi gören sistemde. Akvaryumlara özgürlük.

Efebru, basma tulumba, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Elektrik faturasına takılanlar sigarayı bıraksın, içmeyenler başlasın, her şey düzelir :D

cirol, veysel ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  9. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Sigara tiryakisi günde 2 paket içtimi yabancı marka ayda 600 T.L Sadece sigarayı yarıya düşürse akvaryumun elektriği suyu balığı ilacı katkısı kat kat çıkar. Kazanılan sağlık cabası.

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Gece gece beyin cimlastiği yaptırdı Burhan sağ olsun. Merak etmiş cevapsız bırakmadım.

basma tulumba ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  11. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Her gün 1 paket sigara içen birinin (6 ila 9 tl arası değişen fiyatları baz alırsak) aylık 180-270 tl sigara masrafı, yıllık ise 2160 ila 3240 tl masrafı oluyor. 30 yıl sigara içen biri 64.000 ila 97200 tl sigaraya para harcamış oluyor. Şimdi bu parayla son model ortalama üstü bir araba veya mahalline göre değişen çeşitli abatlarda ev de alınabilir.

Lakin ben 30 yıl sigara içmemesine rağmen bu araba veya evi dahi alamamış bir dünya insan tanıyorum. O da ayrı bir mevzu tabii :D

O yüzden akvaryuma yapılan masrafı hesap etmek gereksiz kanımca. Alınan zevk paha biçilemez ...

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Konuyu hobi bu, gülün seven dikenine katlanır olayına getirmektense, merak edenler için, küçük çaplı bir tank kurulumdan sonra işletim masrafı aşağı yukarı ne olur diye bakarsak daha iyi olurdu kanımca. Çünkü bu hobiye başlamak isteyen küçük, dar bir bütçesi olan arkadaşlar için maliyet önemli ve genelde de soruluyor bu soru forumları inceleyip baktığımızda. Yukarıda verdiğim örnek hesaplama gibi hesaplamalara bakıp tankını ona göre şekillendirenler var bu bir gerçek unutmayalım bence.

H.Kaya.Gemlik. ve basma tulumba bunu beğendi.
  13. Fevcin

Fevcin

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Fatih Evcin
    Maalesef güzel ülkemizde bu hobi ile ilgilenmek bile bir bütçe meselesi ..

Kimine göre önemsiz bir meblağ, kimine göre hobi bırakma nedeni olabilir bu elektrik mevzuu..

basma tulumba ve veysel bunu beğendi.
  14. talha54

talha54

İsim:
    Talha AKDENİZ
    ben faturanın derdinde değilim ama saçma yerlere bile para kesiliyor ona ayar oluyorum

veysel bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Talha ona herkes ayar oluyor kanımca, doğru söylüyorsun.

16. talha54

talha54

İsim:
    Talha AKDENİZ
    Faturayı ben ödemiyorum babam ödüyor ama çoğu abimiz kendi ödüyor :) Bence bununla ilgili yasal bir yol olmalı ben trt ye para veremk zorundamıyım.Trt dedimi bana talha bu sene reklamdan şu kadar para kazandık al buda senin hakkın diye

veysel bunu beğendi.
  17. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Olay yanlış anlaşılmış sanırım.
    Veysel Abinin de belirttiği gibi, hesabımızı bilmek için sorduğum bir soruydu bu. Yoksa paramızı(varsa) istediğimiz yere, istediğimiz şekilde harcayabiliriz. Ben tuzlu suya geçeceğim için sigaramı azaltmadım ama sigaramı azalttığım için tuzlu suya geçebildim mesela. Herkes tabii ki, istediği gibi yorumlayabilir olayı. En doğal hakkıdır. Ancak bu benim üzerine durmak istediğim şey değil şu anda.

Gelin bir bakın, ben neden bahsediyorum.
    Sorum şu ki: Sizce ABD'denin ortalama gelir/gider düzeyi, bizden yüksek mi? Ortalama maaşlar ya da asgari ücret bizdekine göre nasıl?
    Eminim az çok durumu biliyorsunuz. Gitmeyenler için belirtmemde fayda var ki; ABD'de makarna bile bizdekinden ucuz. Et, balık ucuz. Temel gıdalar ucuz. Bu biraz bizi şaşırtabilir çünkü adamların maaşları bizden fazla.

Şimdi işin hobi kısmına gelelim.
    Araştırdım buldum; buyurun elektrik fiyatları: How Much Is a Kilowatt Hour? (with pictures)
    Aşağıdaki grafikte solda yer alan bilgiler, 1 KW'nın cent olarak değerini gösteriyor. Tabloda en pahalı yerlerden biri olan Hawaii ve Alaska'da elektrik bizdeki ile aynı. Diğerlerinde daha ucuz, hatta bazı yerlerde çok çok ucuz. Bizde Hawaii ya da Alaska gibi yer olsa zaten elektriği olmazdı gerçi :) Ve mesela New York'ta bile bizdekinin yarısı :)

Şimdi gelelim diğer meseleye. Buyurun, hakiki canlı kaya fiyatlarını görelim: Live Rock and Live Sand: Live Saltwater Aquarium Rock and Sand
    Kaya gibi kaya, renkler şahane ve canlı olduğu aşikar. Kg fiyatı 5 TL'ye denk gelenden 25 TL'ye denk gelene kadar kalitede ayrılmış. Burayı da geçiyoruz.

Şimdi de gelelim temizlik ekiplerine. Bakalım bizim tanesine 50 TL verdiğimiz karidesler ve diğer canlılar ne kadar?:
    Beginner Invertebrates: Invertebrates Suitable for Beginners in Saltwater Aquariums

Ekipmanları merak edenler için: Fish Supplies: Fish Tank & Fish Care | DrsFosterSmith.com

Son olarak balıklar için: Saltwater Fish: Marine Aquarium Fish for Saltwater Aquariums

Arkadaşlar buradan göreceğimiz bir şey var ki; hobinin her adımında, bizden zengin ülkeler bu hobiyi bizden çok çok daha ucuza yapabiliyor.
    Üstelik maaşlarına oranla, daha da cüzi bir oranda yer alıyor.
    Burada kesinlikle akvaryumcuları suçlamıyorum. Ancak görünen köy de kılavuz istemiyor.

18. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Burhan Bey konu yanlış anlaşılmadı da verdiğim sigara örneği konuyu saptırdı. Sizden ve diğer arkadaşlardan özür dilerim.

basma tulumba bunu beğendi.
  19. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Sigara da Amerikan sigarası zaten :)

20. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Sapmış bir şey yok aslında. Konuyu her yönden ele almak iyidir. Biz kendi tasarrufumuzu yapalım. Fiyat ne kadar ucuz olursa olsun, cebimizi sağlımızı mantık çerçevesinde korumak zorundayız. Elektrik, her şeyde olduğu gibi bizde yine pahalı. Gelir kısmını hiç ele almıyorum. Bu kadar vergiyi başka bir ülke toplasa şuan uzayda koloni kurmuştu. Hani ülkede her yıl yayınlanan vergi rekortmenleri varya, onlar hikaye. Bu ülkenin vergi rekortmenleri asgari ücretli ve memurlardır. Bak gelire, böl ödediği vergiye kaçıncı sırada kim gör :mad:

basma tulumba ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş