1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elektrik Kesintilerinde 12 Volt Geri Dönüş Pompası

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde tsenol tarafından 6 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Geçenlerde Veysel kardeşimizin yaşadığı elektrik kesilmesi sıkıntısından sonra acaba elektrik kesintilerinde tankı tam otomatik çevirecek yedek bir pompa nasıl yapılır diye kafa yormaya başladım.
    Öncelikle internetten 12 volt 300 l/h bir pompa aldım. Çok küçük boyutlu bir pompa ve tamamen su altında çalışacak şekilde tasarlanmış. Sumptan tanka boru çekip denedim. Ölçümlerime göre saatte çok rahat 200 Litre su basıyor. İşin birde elektrik kesildiğinde devreye girecek elektronik devresi lazım malum. Bunu da led teknolojisinden sonra kullanılmayan şarjlı floresanlar vardır bilirsiniz fişe takarsınız elektrik kesilince yarım saat gibi 20 watt floresan yanar. Bende de aküsü kurumuş böyle bir alet vardı. Elektronik devresini söktüm. 12 volt 7 A kuru aküye bağladım. Floresanı yakan devreyi iptal edip sadece triyaktan 12 volt verecek uca motoru bağladım. Sonuç;
    Cihaz fişte 8 voltla aküyü takoz şarjı yapıyor. Fişi çekince anında motoru devreye alıyor. Şimdi gelelim asıl önemli kısıma!! Motor sadece 350 MA çekiyor. Voltmetre de ayni değeri verdi. Teorik olarak 7 Ah bir akü böyle bir motoru 20 saat çevirir. Yarısı kadar verim olsa 10 saat demektir. En kötüsü ikinci bir akü ile süre manuel olarak iki katına çıkarılır.
    Saate 200 litre devir eden su dursodan aşağı inerken ve sumpta iki kere havalanmış olacak dolayısıyla oksijeni hava motoru kadar sağlayacağı düşüncesindeyim. Gelelim maliyete;
    Motor 39 T.L
    Akü evde vardı ancak 30 ila 40 T.L ye kalitesine göre piyasada mevcut
    Elektronik devre de evdeki kullanılmayan şarjlı floresan dan çıkma. Anlayanlar için sanırım 15 - 20 tl ye arası devre olarak yapılır. Özetle bu işin maliyeti 100 T.L nin altında. Bana maliyet eldekileri kullanmamdan dolayı sadece 39 T.L
    En kısa zamanda sistem çalışırken videosunu burada paylaşacağım.

2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Şenol Bey gayet güzel bir çalışma olmuş. Elinde atıl malzeme olanlar için çok ekonomik bir çözüm. Ancak baştan yeni malzeme alacaklar için aynı paraya yani 100 TL civarına bir UPS almak daha garantili bir çözüm olur diye düşünüyorum.

erdoganv bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi eline sağlık güzel bir dıy çalışma gelmiş gibi görünüyor.

4. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Mesut Bey
    100 T.L lik UPS bir PC yi 10 dakika idare ettirir. 220 volt luk kafa motorunu diyelim ki en fazla 30 dakika çevirsin. Bu sürelerde zaten tankta sıkıntı olmaz. 3-4 saatlik ve daha fazla kesintileri karşılayacak UPS kullanılacaksa maliyet çok yüksek olur. Benim kullandığım motor çok az enerji ile çalışıyor inverter devresi bile kendi başına bu motordan daha çok enerji çeker.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi eline sağlık güzel bir çalışma olmuş.
    Beni düşündüren bu motor yalnız elektrik gidince devreye girecek çalışmadığı zaman o motora bağlı olan hortumların içindeki su ölmüş olacak her çalıştırış ta acayip koku verecek ve suyu bozacak...

6. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Alparslan sistem öyle değil video ekleyince daha net anlaşılacak. Tam bitince video ekleyecektim ancak fikirlerinizi de almak için akşam konsept olarak kurup çalışırken video çekerim.
    Sistemi kısaca anlatayım. Motor sumpın içinde orta seviyede duracak. Tanka giden boru motor çalışınca su doluyor motor durunca tüm su geri sumpa kaçıyor. Boru olarak sert şeffaf hortum kullanacağım. ısı ile tek parça şekil vereceğim. Hortum sumptan yukarı çıkacak ve su yüzeyinin üstünde olacak. Motor devreye girince tankın içine suyu basacak böylece hem devridaim hem de hava kabarcığı olarak suyu çevirecek. (Şelale filtre mantığı)

Alparslan bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tamam şimdi anladım Tahir abi "şelale" mantığı çok iyi...:)

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben pilli hava motoruyla bir deneme yapacağım, kum şelalesi videosu var nette kumu çektirmeden hava motoruyla tesisat borusundan akıntı yapacağım. Baya bir idare ediyor pilli hava motoru biriyle hava taşlı ps çalışıyor diğeri akıntı yapmış olacak. Abi konunla ilgili değil ama yazdım işte.:)

9. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Bu fikir de güzelmiş denemeye değer

veysel bunu beğendi.
  10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Şenol bey geçici motor yerine jebo nünüze Dc 6000 ilk geri dönüş motoru var Dc ayarlı Dc adaptörden sonra 12 v bir akü parelel bağlanıp + uçlarına. Yönlü diyot takılırsa enerji kesildiğinde hiç durmadan akü üzerinden devam eder. Ben bu projeyi güneş paneli ile çalıştırma için planlamıştım . Ama enerji kesintisinde de işe yarar.

11. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Halil Hocam ,
    Dediğiniz tamamen doğru, basit ve uygulanabilir. Ancak new jet 2300 motorla başladım Yeni bir tank kurarsam bu motoru değerlendirebilirim. Veysel in yaşadığı uzun süreli elektrik kesintisi sonrası acil çözüm olarak eldeki olanaklarla böyle bir çözüm üretmeye çalıştım. Umarım DIY severlere tebessüm olmuştur :)

hakanzoder, erdoganv, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Tebessüm dediğim oydu Mahir :)

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Evet videonun sonunda Veli bey var çok tatlı...:nazar:

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Evet abi öncelikle eline sağlık, Veli beyde baya yakışıklıymış maşallah.:nazar:

15. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Teşekkürler. Sanırım torunun adını (Kızımın Köpeği) ağzımda yuvarlamışım. Adı Rennie (Mide ilacı yani) :)

Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi sadece mideye değil her derde deva oluyorlar. Tony adında bir kangalım vardı bana geldiğinde küçücük bir şeydi dev gibi bir şey oldu, sahiplendirdim hala bakıyorlar. Şu an 12 yaşına girdi hala yaşıyor hafif yaşlılık belirtileri var ama sağlıklı hala.

17. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Tahir abi ellerinize sağlık.Floresant devresi yerine ters kontaklı bir rölede kullanılabilir daha basit olabilir.

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Debi hiçte fena değil. Elinize sağlık Flo devresi aslında ışıldak devresi çalışmadığı zaman aküyü şarj ediyor .

19. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Murat hocam flo devresinde amaç Halil inde dediği gibi sürekli şarj li tutmak evdeki telsiz Telefon gibi

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş