1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elektrik kesintilerinde kullanılabilecek inverter cihazları hakkında

Başlığı 'Soğutucular-Testler ve Diğer Ekipmanlar' kategorisinde Ontheway tarafından 26 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    (Dostların talebi üzerine, aşağıdaki yazımı Akvaryumportalı'nda da sunma kararı aldım, dilerim konunun daha fazla kişiye ulaşmasında yararlı olur)
    ---o---​

Selamlar herkese,

"The Elektrik Kesintisi"nden sonra (ki normal bir ülke olsak kuşaklar boyunca anlatılır heralde, biz şimdiden unutmaya başladık bile), bu işi kökünden çözmenin yollarına bakmaya başladım.

UPS vs ile olacak iş değil, pahalı cihazlar ve süreleri tatminkar değil. O yüzden invertör+akü ikilisini düşünmeye başladım, aklımdaki modellerin sayısını 2'ye kadar indirdim.

Bunlardan bir tanesi must power veya pelka gibi markalarla satılan 3000 watt sürekli, 9000 watt ani yüklemeye cevap verebilen düşük frekanslı "(low frequency, 50Hz), yada transformatörlü diye anılan, gerçek sinüs veren, ağırlığı da 25-30kg civarında olan cihazlar. Fiyatları 1200-1500 aralığında gibi.

Diğer seçenek savior ve benzeri başka isimlerle üzeri markalanmış (esasen OEM olan ve Amerika ve Almanyada da satılan) invertör-solar şarj birlikte barındıran, tam sinüsü elektronik yollarla veren, 2400w sürekli, 4800 demeraja dayanabilen, yüksek frekanslı (high frequency, 50KHz) ve transformatörsüz (nontransformer), dolayısıyla hafif (8-10kg) aletler. 12 yada 24V DC ile çalışan modelleri var (her iki tipte de 12 veya 24lük cihaz seçme şansı var bu arada). UPS özelliği ayarlardan aktifleştirilirse, kesinti anında, cihaz 10 milisaniyede devreye giriyor, bu da elektronik ekipmanlarınızın kapanmaması için yeterli.

İkisi temelde aynı işi aynı kalitede yapmakla beraber, transformatörlü cihazlar, demeraj akımı dediğimiz, motorun ilk kalkışında çektiği akıma çok daha rahat dayanıyorlar, (3000-9000 oranına bakınız). Elektroniklerin kendi harcadıkları elektrik, transformatörlülere göre daha az, dolayısıyla pil gücünde %2 civarı bir verim artışı getiriyorlar, ancak demeraj akımı ile diğeri kadar kolay baş edemiyorlar (2400-4800 meselesi). Ancak bu aletin iyi tarafı, istenirse 9-10 adete kadar PV güneş paneli bağlanabiliyor ve aküleri panelden gelen enerji ile şarj edebiliyor, ikinci iyiliği de, tüm fonksiyonları network üzerinden bilgisayardaki bir yazılımla kumanda edilip, ayarları değiştirilebiliyor, tüketim vb diğer veriler loglanabiliyor. Yazılım beraberinde geliyor) Fiyatı üstteki cihaza yakın sayılır, 100-200 aşağı doğru. 12 veya 24, para varsa 48V giriş kabul ediyorlar. Cihazı buna göre almak gerekiyor, sonradan değişmiyor.

Ben tercihimi elektronik olandan yana yapmaya karar verdim. 24V olanından alacağım, aküden gelen kablolardaki amperin çok yükselmemesi için 12 yerine 24V olan invertörden alacağım. Zaten başa esas bela olan invertör değil, aküler...

Akü meselesi derya deniz bir iş, en son 115ah lık AGM akülerden 2 adet alıp seri bağlamak en iyisi diye düşündüm, 24V 115Ah yapıyor. Aslında, paranız yettiğince, en yüksek amperdeki aküyü almak en mantıklı iş, ancak amper yükseldikçe AGM akülerde fiyatlar uçuyor, 2 tane almak zorunlu olduğundan, belirli bir amperajda kalmak zorundayım ister istemez.

Akü seçimi ve alımından önce yapılması gereken en önemli iş, alet edevat ne kadar yük çekiyor ona karar vermekti, bunun için de watt ölçer veya enerji ölçer denilen cihazlar satılıyor, onlardan bir tane edinip, böylece tam olarak hangi cihaz ne harcıyor görmek mümkün olacaktır, bu sayede de gereksiz derecede yüksek veya işe yaramayacak kadar düşük akü kapasitesi tercih etmemiş oluyoruz.

Cihaz elime ulaşır ulaşmaz aşağı yukarı evdeki bütün prizleri tavaf etti . Malum, ne ne kadar harcıyor merakı..

En son da sıra akvaryuma geldi. Amma çok fiş takılıymış merette.

Harcama rakamlarına (anlık !) bakalım:

• Herşey kapalı (sadece 3 adet PS geciktirici türevi aktif, bir de led vs barındıran 2-3 tane uzatma prizi var, onlar da birşeyler tüketiyor) : 5 Wat
    • Kafa motoru (Jebao DC-10000, 3. kademede) : 53W
    • PS (Reef octopus POV DC-2, 4. kademede): 33W
    • Kafa+PS Birlikte çalışırken: 81.6W
    • Kafa + PS + Jebao RW-8: 91W (100.8W peak)
    • Kafa + PS + RW-8 + Tunze 6025 : 98W (100.8W peak)
    Üstteki son maddeye "A" dersek;

• A + Kessil 150W Led (%50 açık ayarda) : 134W (135.6W peak)

Kessil'e "KS" dersek;

• A + KS + KS (iki LED de %50 civarında) : 178W (181.4W peak)
    Bu sonuncunun videosunu aşağıda izleyebilirsiniz :

Böylece liste en son ve can alıcı maddeye gelip dayandı arkadaşlar, Eheim Jager 300W

• A + KS + KS + Jager300 : 440W (442 peak)

Bunun videosu da aşağıda:

En son test olarak da, Her şey çalışırken (ısıtıcı dahil) kafa motoru+PS'yi kapattım (her ikisinin de feed düğmesine bastım aslında): 365W çıktı (bu sonuncu ne işe yarar bilmem, yaptım işte.

Demek ki, akvaryum için 200-500W lık bir tüketimi gözden çıkarmak gerekiyor, kışın evin sıcaklığı 23 derecenin altına hiç düşmez bizde, dolayısıyla günlük ortalamada saatte 300W civarı bir şey tüketir gibi görünüyor.

Akü grubu 24V 115 ah demiştim, 24*115= 2760w teorik maksimum, 2760/300 = 9.2 saat teorik olarak çalıştıracak demektir. Tabiki dönüşüm kayıpları, akü kapasitesinin zorlanmaması vs vb vd nedeniyle bunun %60'ını alabiliriz (genelde %80-85'i alınıyor, ama ben akülerimi çok tüketmek istemiyorum. Böylece 6 saat gibi bir süre, kış koşullarında karşımıza çıkıyor, ısıtıcı dahil.

Emergency koşulları dikkate alıp, sadece Kafa motoru+PS çalıştırırsam, (81.6W ikisi), 2760/82=33.6 teorik saat yapıyor, yine %60 gibi düşünsek, bu şekilde de yaklaşık 24 saat çalışabilir demektir.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 28 Nisan 2016
    burak ozu, ka2n, Onurs ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Emeğinize sağlık.

Ontheway bunu beğendi.
  3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ben o cihazda 1209 görüyorum gözlerimden beynime bir ağrı gidiyor her bakışımda :)

suret ve Ontheway bunu beğendi.
  4. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Onur bey, siz balıklara koşum takıp jeneratör şaftına tutturun. Boşa yüzmesinler.:D

suret bunu beğendi.
  5. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    troll science cat and bread with butter.jpg
    Elektrik artık sorun değil, bir adet kedi 1 adet de üstü yağlı ekmek alıyoruz, bitti.

burak ozu, Ontheway ve suret bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş