1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

elektrik kesintisi mi var

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde kingsnake tarafından 28 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal
    Cikletler için maksimum havasız kalma süresi nedir ? malum kış ayı kesintiler oluyor bazen

2. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    elektrik kesintisi

Cichlidlerin maksimum havasız kalma süresi diye bir şey yok. Bu akvaryumunuzun büyüklüğü ve balık sayınızla alakalı bir şeydir. Akvaryumunuz büyük, balık sayınız az ise epey bir idare edecektir. Ancak yarım saat 45 dakika içinde gelmezse elektrik, bir maşrapa alın ve arada sırada suyu alıp yukarıdan aşağıya boşaltın.

3. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    elektrik kesintisi

Peki evde yoksak? Bak şimdi içime bir kurt düştü. :(

4. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    elektrik kesintisi

Evde yoksanız, bilgisayarlar için kullanılan güç kaynağınız da yoksa elektrik idaresine ve Allah'a kalmıştır işiniz. Yapacak bir şey yok. :bilmem: Bizim Konya'da arada sırada gider elektrikler ve yarım saat 45 dakika içinde gelir. O arada bir şey olmaz. Ancak sizde saatlerce giderse (ki İsatanbul'da 4 yıl kaldım saatlerce gittiği oluyor sürekli) o zaman işte balıklar mısırı koçanıyla yutarlar. smiley18.gif

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    elektrik kesintisi

Evet haklısın Volkan hocam İstanbulda uzun süre elektirik gidiyor allahtan bizim binada jenanetör var. :) Ama balıkları yaşaması için tek çare var pilli hava motoru kullanmaktır, su ısı'sı ise akvaryumun kapağını hiç açmamaktır akvaryumun her tarafı kapalı ise suyun ısı'sı pek fazla düşmez (Bunu kendimce kanıtladım.) :D

6. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    elektrik kesintisi

Pilli hava motoru işe yarar da Yavuz'um evde varken yarar. Hasan Bey evde yokken ne yapacağız diyor. İşte o zaman güzel bir kedi aramak lazım. Balıklar için... Boşa gitmesinler demi :F

7. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    elektrik kesintisi

Akülü hava motorları var. Bende almıştım ciklet beslerken. Normalde fişe takıp hava ayarını yapıyordum. Elektirkler gidince ayarını kendi ayarlıyım otomatik çalışıyordu. Satılıyor internette

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    elektrik kesintisi

Sinan bey;

Hava motoru Rambo EP-12000 Hava Motoru Akülü olanı tavsiye ederim.

9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    elektrik kesintisi

Hocam, bu akülüler ne kadar'dan başlıyor fiyatı?

10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    elektrik kesintisi

Yavuz kardeşim yazdığım modelin fiyatı 96 lira

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    elektrik kesintisi

Teşekkürler İsmail hocam, almak lazım aslında bir tane, jenanetör arzalanır filan mazallah.

12. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    elektrik kesintisi

220 v küçük bir röle satın alın pilli motorun on ofunu rölenin normalde kapalı ucundan geçirin rölenin bobin uçlarına 220 verin ve fişe takın elektrik kesildiğinde pilli motor devreye girsin elektrik geldiğinde dursun :heyo:

13. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal
    elektrik kesintisi

Arkadaşlar hava motorunun kendisi bile eğer dandikse riskli. Geçen gün nasıl olduysa kablosu erimiş allahtan sigorta atmış bu yüzden kaliteli bir malzeme bulmak lazım. Balıkların fiyatıda pahalı ama büyütürken verilen emek daha önemli yani bütün emekler yarım saatte püff olabilir :(

14. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    elektrik kesintisi

Peki üstadalar suyun ısısı konusunda ne yapmak gerek? 3 gün eve gelmediğim zamanlar olabiliyor. Otomatik yemleme yapar, hadi akülü bi hava motoru aldık peki ısı?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Isı elektirik kesintilerinde düşünülecek en son konudur. Su bir anda soğumaz ve gerekirse akvaryuma bir battaniye sarılarak çok daha uzun süre ısıyı muhafaza etmesi sağlanabilir. Oksijen konusunda durun bakalım elbet benim de bir fikrim vardır. Bir ara bu konuda basitçe ne yapılabilir diye düşünmüştüm. Hatta matematik konusunda bilgili bir arkadaş benim fikrimin akvaryuma kaç saat oksijen pompalayacağını bile çıkarmıştı.

İnceleyin bakalım ne düşünüyorsunuz. Bu da olmadı bakarız beyin fırtınası değil mi ? aha:

Düzenleme: 25 Haziran 2015
  16. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Temel hocam;

Gerçekten güzel fikir ama içine doldurulan hava bir süre sonra basıncın azalması nedeniyle tam anlamıyla çıkarı çıkamayacak. Bu durumda ne yapılmalı? Ben plates topunun daha uzun süre kullanılabileceğini düşünüyorum.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 25 Haziran 2015
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    elektrik kesintisi

Peki neden daha uzun süre kullanılır ? Üstüne ni oturacağız hava bassın diye. :F

18. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    elektrik kesintisi

Temel hocam;

Plates topu serum torbasına göre daha elastik bir yapıya sahip olduğu için olabilir mi? Daha fazla basınçlı hava depolanabilir. :)

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Daha fazla alan ve daha fazla elastiki diyorsun yani. .8. Bunun bir akvaryumu ben saatlerce götüreceğine inanıyorum. Aşağıdaki konuyu açtığımda forum yeniydi ve üzerine fazla yazışılamadı. Fakat itiraf etmek gerekir ki çok iyi fikirdi. Elbette hazneyi büyülttükçe daha fazla oksijen depolamak mümkün. Serum torbasından oksijen miktarını ayarlamakta çok kolay olacaktı. Gerçi plates topunada uygulanır. Eee benimki nano akvaryumlar için senin önerin ise büyük hacimli akvaryumlar için olsun bari. :F

Düzenleme: 25 Haziran 2015
  20. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    elektrik kesintisi

Hocam fikirler güzel serum torbası plates topu balon vb ama şarjlı ve pilli motorlarının yanında sönük kalıyor pil herzaman cepte yedek dursun akvaryum sağlamda (gerçi ben bitmeyen bir pil yaptım ama) :D :D :D

Sayfayı Paylaş