1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elektrik tarifeleri...

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde suret tarafından 20 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    200 lira kadar bir fatura gelmesi üzerine ;

Bedaş Çağrı Merkezi’nden güncel elektrik tarifeleri hakkında bilgi aldım, buna göre;

Normalde tüm ev aboneleri, günlük kW’ı 28-29 krş. üzerinden faturalandırılır.
    Hususi olarak bağlı bulunduğunuz yere müracaat edip çoklu tarifeye geçmek için tarife değişikliği yaparsanız şu alttaki fiyatlardan ücretlendirilirsiniz:

06-17 arası 27 krş.
    17-22 arası 42 krş.
    22-06 arası 16 krş.
    denildi..

Bu tarifeye geçmek için dijital elektrik saati olması gerekiyor, saat değişim ücreti 35-45 tl arasında değişiyor.

Prime Time dediğimiz televizyon başına geçip dizi, film izlediğimiz saatlerde en yüksek ücreti ödememiz ve saat 22:00’den sonra çamaşır ve bulaşık yıkmamamız ne kadar indirim sağlar onu bilemiyorum. Faturayı düşürelim derken tam tersinin olmaması için hane içi tüketime ve kullanım sıklığına göre hesap yapılması…

2. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Evde en çok kullanılan elektrikli eşyalar grubuna göre iyi hesap yapmak lazım. Ben Türkiye'de kurumların tasarruf için veya halkın cebini düşündükleri için tarife uyguladıklarını düşünmüyorum. Onun için, dikkatli olmak gerekiyor. Bizim evde en çok Çamaşır ve Bulaşık makiları çalışır. Tv ve sistemleri ikinci planda. Kuracağım akvaryumdan sonra kendisi en ön sırayı işgal edecek gibi geliyor. Gün boyu aynı tüketimi yapacağı için (geceleri belki daha az) şu saatte az-çok'tan daha ziyade bizim için doğru zamanlarda kullanım daha önemli. Gerek elektrik, gerek suya ödediğimiz vergiler inanın vergi rekortmeni yapar normal gelirli vatandaşları. Sonra da vergi rekortmenlerini görürsünüz gazetelerde boy boy. Yüzdeleri ?:confused: Biraz içinizi kararttım:) Burak bey bilgiler için teşekkürler.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Komşu ile asansörde karşılaştık, adamcağızın dikkatini çekmiş, çok geliyor faturan diyor hayırdır diye sordu. Akvaryum var daha ne olsun dedim. Tarife işi ilginç, ne kadar fark eder acaba merak ettim.

4. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Elektrik faturası düşük gelir de akvaryumun faturası bayağı ağır olur:)

5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu tarife işleri genelde evler için değilde iş yerleri için daha avantajlı oluyor.Yüksek elektrik harcayan işler gece vardiyasına bırakılıyor.
    Evde bu iş olmaz kanaatimce gecenin bir yarısı çamaşır mı yıkanır? bulaşık mı yıkanır?Fırında pasta börek mi yapılır?Olmaz o iş...

6. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Şimdi makineler gelişti. Sabaha çıkacak şekilde ayarlanıp yapılabilir. Bazen öyle yapıyoruz. Gece vardiyasına çalışan işçi iki kat mesai alır. Elektrikten daha fazlaya gelir, iş yükü fazla değilse...

7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Gece çalışacak eleman neden iki kat mesai parası alsın ki???

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ben arada 1 yıl kadar bu sistemi kullandım. Kullanım zamanına dikkat etmemize rağmen faturam kabardı. Sistemi iptal edip eski yönteme döndüm.
    Kimseye tavsiye etmem.

Alparslan bunu beğendi.
  9. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Özür. Çift vardiya gibi düşündüm...

10. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    :) vallahi saatini suatini bilmem arkadaş açıkça yazacağım 130-135 arası gelen fatura bu ay 250 civarı geldi bu ayda aymısı olursa bayağı bildiğiniz yıkım demek

11. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Yav akvaryumu bı kuraydım bari:) neyseki güzelliği var. Üstüne maket bir köprü de yaptimi dadindan yenmez:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

12. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Malzemelerin kaliteleri tasarruflarinda çok önemli. Kalitesiz kafa motorları, pompalar üzerinde yazanin çok üzerinde akım çekebiliyor. Üzerinde 20 watt yazan aletin 60-70 watt çektiği oluyor.

Bunu olcumlemenon en iyi yolu bir wattmetre ile bir kaç gun tüm akvaryumu ölçmek, bir zamanlar yapi marketlerde vardı. Ama uzun zamandır aramama ragmen bulamadım.
    M

13. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Vallaha yorum yok. Zamanında çok söyledim aletlerin kaliteleri ile ilgili özellikle çin malı olanların tüketimleri konusunu ama millet işine geldiği gibi yorum yaptı. Yani kısacası gülü seven dikenine katlanır deyip çıktılar işin içinden. Malesef kazın ayağı öyle değil arkadaş fatura dayandımı kapıya şapkanı önüne koyup düşünürsün.

Snowblind bunu beğendi.
  14. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    O zaman konuyu takip eden arkadaşlar, sistemlerini ve gelen faturalrını yazsınlar. Belki bir kıstas çıkar.
    Benim sistem belli de kurulmadığı için şuan katılamayacağım. Bir dahaki aya inşallah.

15. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    benim faturam ortalama 170 tl geliyor 400 watt lef aydinlatma 7000 lt/saat kafa motoru ile hala aktif durumda hc1000A sogutucu bulunmakta. akvaryum yaklasik 1000 lt..

16. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Newjet 6000
    Aquabee 3000
    Psk2500 ps motoru
    2 adet balkona çıkan havalandırma fanları
    Aydınlatma full led 4adet 10w 4 adet 20w ve 96 adet 1w lıklar var.
    Plc siemens logo cihazı
    Su tamamlama motoru atman 300 sanırım.

Yukarıdaki şekilde fatura 100 110 tl gelmekte.

Ev tüketimi içinde.

Bu ay ısıtıcı ekledim aqiarium system 300w

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

17. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Benim oturduğum semt köy olarak geçtiği için benim ödediğim faturayı dikkate almayın. Fakat şunu söyleyebilirim, mevcut tüketimin üzerine sadece 50 lira koydu.
    Newjet 4500 kafa mot.
    Wertex ilumina sr900 led aydınlatma
    seio dalga mot
    MP40 dalga motoru
    100w ısıtıcı
    bubble king double cone 180 PS
    su tamamlama kendi yaptığım sistem 1w yada 2 w bir şey dir.
    Havalandırma fanı 7-24 çalışmakta, şu banyolarda falan kullandıklarımız var ya onlardan.

18. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Tarife denen rezillik tamamen bir aldatmaca arkadaşlar.GSM şirketleri,internet sağlayıcıları veya her ne kurum,kuruluş ve şirket olursa olsun maksat halkın cebindeki paradan hisseyi kapabilmek.Hiç bir tarife size fayda sağlamaz.Aksine cepten para gitmeye devam eder.Ödediğiniz rakam ilk başlarda biraz değişir gibi gözükse de bir süre sonra aynı rakamları ödemeye devam edersiniz.

Alınan ürünlerin kaliteleri de çok önemli.Malum burası sıcak ve klima lazım.Migros kampanya yapıp milletin 1500 liraya sattığı klimayı 700 liraya verdi bir kaç sene önce.Tabi benim gibiler de hemen balıklama atladı :( Elektrik faturası aylık 350 liranın altına düşmedi.Gittim inverter bir klima aldım paraya kıyıp.Gelen fatura direk 120 liraya indi.Alırken kar edeceğimiz değil,kullanırken kazanacağımız ürünlere yönelmemiz çok daha mantıklı olacaktır bence.50 liraya alacağın bir kafa motoru 30 liralık elektrik harcarken daha kaliteli bir marka 15 lira harcatacak.Bir iki ay içinde kendisini amorti ettirecektir.Benimkisi basit bir örnek ama alırken gerçekten de ileriye dönük mantıklı alışveriş yapmak lazım.

MOVACIKLI, KGEYGS, BulentS ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Bravo Eray Bey işte ben bunun derdindeyim. Bu bilinç insanlarımızda oturduğu sürece daha çok rahat edecekler. Bizler çok zengin insanlar değiliz ki kalitesiz mallara para harcayalım ( imza BOSC).

20. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    3-4 sene önce her ay ortalama 100 tl civarı elektrik faturası öderdim. Günün birinde çamaşır makinem bozuldu. Araştırdım karıştırdım, Bosch A plus almaya karar verdim. Aldığım adam da dediki 3-4 senede senede bu makinenin parasını çıkartacaksın. Elektrik faturan düşecek. Zaten iyi bir makine alacağımı düşünürken, satıcının telkiniyle makinemle mutlu ayrıldım oradan. Makine aldıktan sonra gözle görülür düşüş oldu faturamda. 80 Tl.yi geçmedim hiç. Aradan zaman geçti elektronik eşyalar eklendi, beeğimiz oldu çamaşır arttı felan. Her ay gelen faturamın miktarı ortalama 100-110 TL. Ben makineyi aldıktan sonra belki de daha önce A++ lar çıktı. Makine alırken aman dikkat edin D-C-B sınıflarından uzak durun derim.

Sayfayı Paylaş