1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elma ile yem

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde Silahşor tarafından 29 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Merhaba,
    Çok aradım ama bi türlü bulamadım.
    Tabi kendime göre bazı düşüncelerim de var var ama sizlerin bilgisine de başvurmak istedim.

Balıklara vermek için, balık yemi ile elmayı nasıl karıştıracağım?
    Elmayı mikserden mi geçirmem gerekiyor?
    Yoksa kendim ezsem, ya da ufak parçalar haline getirsem de olur mu?

Şimdiden teşekkürler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elma ile yem

Bu konu aşağıdaki linkte ele alınmıştı. İncelerseniz temel gereklilikleri bulabilirsiniz. Elmayı her balık ve özellikle ilk denemelerde kabul etmeyebilir. Bu yüzden mikser ile sarımsak, karides ve türe kuru yem ile karıştırmak daha iyi sonuç verir.

http://www.akvaryumportali.com/forum/meyve-atabilir-miyim-t7174.0.html

3. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Elma ile yem

Teşekkürler, okudum zaten onları. Vereceğim balıklar elmayı kabul edebilecek balıklar.
    Ancak benim anlamadığım nokta şu:
    Elma ile yemi nasıl karıştırıyoruz?

Karides, sarımsak vs. onları da biliyorum. Zaten şu karıştırma işini bi öğrensem sarımsak falan da katarım o kısımları kolay :)
    Ama vitaminini kaybettirmeden nasıl karıştıracağım?

Mesela elmayı mikserden geçirsem, sonra da yemle karıştırmaya kalkışsam, birbirini tutmaz diye düşündüm sulu olduğu için.
    Suyunu sıksam dedim, bu sefer de suyunu sıkınca vitamini gidecek.
    İçinden çıkamadım yani :)

Ben burada elma olrak sordum ama elma sadece bi örnejkti, elmayı öğrenirsem diğerlerini de yapabilirim.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Elma ile yem

Hakan kardeşim. Koyacağın malzemelerin hepsini robota atıyorsun. Biraz karıştırıp küçükküçük poşetlere bölüyorsun buzluğa atıyorsun. Yemek zamanıda çıkartıp balıklara veriyorsun. Mikser çırpmak ve karıştırmak içindir. Yani mikser ile bu iş olmaz. Robot lazım mutfak robotu. Eğer çok balığın yoksa hiç uğraşma derim. ;)

5. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Elma ile yem

Yemi de mi robota koyuyorum?

6. taygun

taygun Guest

Elma ile yem

Hakan Bey,

Merhaba. İllaki elma vermek istiyorsanız, elmayı soyun ve 1/4'nü çay kaşığına saplayıp akvaryuma bırakın. Bu sayede elma dibe batacaktır. Çay kaşığı olmazsa elma su üzerinde yüzecektir. Balıklarınız da tırtıklayarak elmayı yiyeceklerdir. Su içinde elmayı 5-6 saatten fazla bırakmayın. Daha fazla süre kaldığı takdirde, su sıcaklığı ve yapısı nedeni ile zaten özelliğini yitirir. Mutfak robotu elmayı bulamaç kıvamına getireceği ve metal kesicileri nedeni ile vitamini düşüreceğinden tavsiye etmem.

Bu arada, aşağıdaki linkten benim yem konusu üzerine yaptığı resim ve videolu çalışmamı okuyabilirsiniz. Sayfa yüklü olduğu için yavaş açılmaktadır.

http://www.akvaryumportali.com/forum/karideslerde-yem-denemeleri-t5807.0.html

Saygılar

7. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Elma ile yem

Teşekkürler, ancak daha önce söylediğiniz yöntemi denedim. Yani elmayı yediklerini öğrendikleri zaman elmayı attım. Ancak yemediler. Bende vazgeçtim vermekten.
    Ancak değişik yemler vermek gerektiğinden tekrar bu konuyu düşünmeye başladım. Değişik yem diyince de, kendi elimle hazırlamak istedim açıkçası :)

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Elma ile yem

Evet ne koyucaksan robota atıyorsun. Son dediklerimi yapıp balıklarını veriyorsun bu kadar. Sarımsak koymayı unutma ;)

9. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Elma ile yem

Yaptım :)
    Ama umduğum kadar küçük parçalara bölmedi elmayı. Ben robottan daka küçük parçalara bölerdim :)
    Ama yapana kadar canım çıktı. O kokuda az kalsın bayılacaktım :) Ağzımı burnumu kapatıp oyle yaptım bi süre sonra :)

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Elma ile yem

Koyduğunuz şeylere bağlı koku yapar. Kariders vb şeyler koyduysanız çok fazla kokar. Peki sonuç ? Balıklarınız yedi mi ?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elma ile yem

Kokudan rahatsız olmaya gerek yok. Hazır kuru yemler kokmuyor mu sanki ?
    Evdekiler kapağını açınca yerinden fırlıyorlar. :F

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Elma ile yem

Ben hazır yemler kokmuyor demedimki :) Arkadaş kokuyor demiş bende koyduğunuzşeylere bağlı dedim. :F

13. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Elma ile yem

Her ikisi de kokuyor :)
    Ama bu karışım içimi ters çevirdi :) Kokusu hala burnumda gitmedi bi türlü çılgın:

Balıklara daha atmadım. Neden diyecek olursanız.

Yemi ilk yaptığımda akşama atarım dedim. Akşam oldu ama şu an inanın o kokuyu almak istemediğim atmayacağım. Yarın atacağım :)

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Elma ile yem

Siz bilirsiniz. Ama bence balıklarınız için buna katlanmalısınız. :uyari:

15. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Elma ile yem

Verdim dün, buzluktan çıktığı için olsa gerek çok kokmadı :)
    Ama pek yemediler nedense. Yemle birlikte olanları elmaları yediler. Ama yemden ayrılıp akvaryumda yüzen elmaları yemediler tek olarak. Yarın da ıspanak, sarımsak, maydanoz lu bi karışım yapacağım, bakalım onu yiyecekler mi...

16. taygun

taygun Guest

Elma ile yem

Hakan Bey,

Merhaba. sarımsağı doğrudan ezerek vermek yerine; ezdikten sonra naylon çorap yardımı ile alınan sarımsak suyunun yeme katılarak verilmesini tavsiye ederim. Aksi takdirde ezilmiş sarımsaktan suda geriye kalanlar suyu bozacaktır.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elma ile yem

Ezilmiş sarımsak parçaları tamamen tüketilmez ise suya dağılabilir. Ancak balıkların rabet göstermesi iyi ise zaten dağılma olmadan toplanıyorlar. Tercih etme konusunda nazlı iseler bu sıkıntı yaşanır haklısınız.Sarımsak anti toksidan olduğundan fazla oranda dağılan sarımsak filtreye tolanırsa biyolojik dengesini bozabilir.

18. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Elma ile yem

Merhaba, yeni konu açmak istemedim kirlilik olmaması için burda sormak istedim.

Cikletlerime kaşar peyniri verebilir miyim? Yağlı olduğu için sorun olur mu?

19. taygun

taygun Guest

Elma ile yem

Hakan Bey,

Niçin böyle ilginç bir şey verme gereği duyuyorsunuz? Muhtelefi sebze ve meyveleri bitki olmaları ve bu balıkların da yaşadıkları ortamda yosun yemeleri nedeni ile anlarım ama kaşar peynirinin mantığını anlayamadım.

Üstelik yağlı olması nedeni ile sorun olabileceğini siz de düşünmüşsünüz.

20. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Elma ile yem

Aklıma geldi, bende ilk başta verilmez diye düşündüm ama yinede bi sorayım dedim. Teşekkür ederim.
    Peki başka bir şey daha sorayım, ekmek kırıntısı verilebilir mi? Bu da mi saçma oldu :)

Sayfayı Paylaş