1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elma Salyangozları Neden Ölürler

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde nemesistr tarafından 27 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Arkadaşlar elimdeki akvaryumda 8 adet elma salyangozum vardı. 2 tanesinin dişi olduğunu biliyorum ama, diğerlerini pek incelemedim.

Su değişimlerini 15 günde bir yapıyorum. Akvaryumumum litresi normalde 170 ama, tabanı düşünce 130 litre'ye yakın bir su olması lazım. Su değişimini 30 litre olarak yapıyorum ve en az 2 gün dinlenmiş su kullanıyorum.

Bitkilerim çok güzel gelişirken salyangozlarım 15-20 günde bir, 2-3 adet ölüyordu. En son 2 tane kaldı.

Acaba bu elma salyangozlarının ölme sebebi nedir?

Suyu sürekli testlerle kontrol de ediyorum ama, ölüm sebebini daha çözemedim.

Sizden yardım istiyorum.

talha54 bunu beğendi.
  2. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Akvaryumda elma salyangozlarının rahatsız olacağı canlılar '' Katil salyangoz, Makrakanta, ciklet balığı türleri var mı?
    Stres de ölüm nedenidir. pH 6.5 ile 7.5 olmalı, düşük pH öldürebilir. Aşırı gübre kullanımı öldürücü olabilir. Başka da bir neden bulamıyorum.

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  3. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Katil salyangoz yavrusu bulmuştum bir tane onu da hemen çıkarttım ama başka yavru var mı bilmiyorum.Baktım ama göremedim. Makrakanta veya ciklet bakmıyorum hocam.
    Ph genelde 7-7.5 arası değişiyor.
    Gübreleri de aşırı değil de en az olan oranda kullanıyorum :S

4. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Şu an için katil salyangoz zanlı oluyor. Biraz bekleyelim. Dinlendirilmiş su derken, ağzı açık kova gibi bir kapta mı bekletiyorsunuz, yoksa normal kapaklı kaplarda mı bekletiyorsunuz?

5. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Bir tane yavru buldum. Bulmadım demem ama, başka yavru var mı? Bilmiyorum.
    Ağzı açık kovalarda bekletiyorum. Daha sonra koyuyorum. Bugün mesela, 25 litre su değişimi yaptım. Bakalım durum ne olacak?

6. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Suyun dinlendirilmesinden varılmak istenen hedef, suyun içerisindeki klor ve benzeri katkı maddelerinin uçmasını sağlamaktır. Bunun için ise, suyun hava ile temas ettiği yüzeyin geniş ve açık olması lazımdır. Bunu belirlemek amacı ile sordum. Ayrıca akvaryuma ilave edilecek suyun sıcaklığı ile akvaryumdaki suyun sıcaklığının eşit olmasına dikkat etmek gerekir. Fakat şu anda dediğim gibi zanlı, katil salyangoz. Akvaryumu dikkatli takip etmek de fayda var.

7. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Anladım Hüseyin bey
    peki katil salyangozu nasıl yakalarım akvaryumda.. Bunun için yapabileceğim bubi tuzağı şeklinden birşeyler var mı?
    Çok teşekkür ederim bu arada :)

8. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Balıklara yem verirken az miktarlarda, hemen tüketilebilecek oranlarda veriniz. Tabanda yem kalmasını önleyiniz.
    Akvaryumda yeterli besini buluyorlarsa genelde, kumun altına girip sadece avlanmak için dışarı çıkarlar. Evde bulunduğunuz zaman süresince, kısa aralıklarla akvaryum tabanını incelemelisiniz. Hiç denemedim fakat, karides kapanına adi salyangoz koyarak belki bir sonuç elde edersiniz. Edemezseniz de bana adresinizi bildirirsiniz, ben size 5 tane elma salyangozu hediye ederim.

nemesistr ve Alparslan bunu beğendi.
  9. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Eyüp Bey, su değişiminden sonra kayıp yaşadınız mı?

10. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Teşekkür ederim Hüseyin Bey çok incesiniz :=)

Dediklerinizi şuan uyguluyorum yem tabana ulaşmıyor artık o şekilde düzelttim sistemimi. Fırsat buldukça da kumları izliyorum katil yavrusu fln var mı ona bakıyorum :)

Yok Hüseyin bey son su değişiminden bu yana herhangi bir ölüm vakası daha gerçekleşmedi.

İlginiz için de teşekkür ederim...

11. Gece_Sahini

Gece_Sahini

Yer:
    İstanbul-Tuzla
    İsim:
    Eyüp ŞAHİN
    Arkadaşlar merhaba şuanda bende de 2 adet elma salyangozu var daha önce 4-5 adet besleme fırsatım olmuştu ancak o zamanlar cahildik kimisini öldürdük kimisini hediye ettik.Size sormak istediğim bir husus var.Elma salyangozlarının dişi erkek olup olmadığını nasıl öğrenebilirim.Buyrun resimleri. IMG_20140324_110757.jpg

Sayfayı Paylaş