1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elma Salyangozlarım Çoğalmış

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde rappier tarafından 6 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Bugün bir baktım sayısı 20 civarı şeffaf salyangoz akvaryumun camında duruyor. İlk anda normal salyangozlar iyice artmış diye düşündüm. Sonrasında dikkatli bakınca fiziksel olarak elma salyangozu olduklarını gördüm.

Şu anda akvaryumun içerisinde diğer canlılarla birlikteler. Diğer canlılar onlara zarar verirmi ?? Tankımda lepistes, endler, neon tetra, sae, cae, vatoz, çöpçüler ve tabiili elma salyangozlar var.

2. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Botia türü yoksa korkmaya gerek yok,bence,ama o vatandaşlar yumurtalarını suyun dışına bırakıyorlar,göremiyeceğiniz bir yer bulmuşlar demekki,iyice bir bakın bence.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Mecit bey merhaba.

Tankınızda bulunan hiç bir canlı, zarar vermez elma salyangozlarına. Makrakanta yoksa. yavrular için sorun yok.

Hayırlı olsun.....

4. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Bilgi için teşekkürler.
    Yemleme dışında kapağı açmadığım için yumurtalarını döktüklerini görmedim. Neyse sonuçta bir sürü yavru gelmiş. Kabuklarının sertleşmesi için extra birşey yapmak gerekirmi yoksa çeşme suyundan gelen mineraller yeterlimi ??

5. taygun

taygun Guest

Mecit Bey,

Merhaba. Yanlış anlamadıysam siz elma salyangozunun yumurtlarını görmeden yumurtadan çıkmış yavruları mı gördünüz. Öyle mi?

6. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Aynen yumurta görmedim ama çok sayıda yavru var. Sanırım kütüğün arkasında bulunan boşluğa bırakmışlar yumurtalarını, yoksa akvaryumun her yönü gözüküyor.

7. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU

Mecit bey,kütüğün arkası suyun içinde ise olmaz,orası değildir,yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin ama elma salyangozlerı suya yakın ama dışında bir yere yumurtluyor.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  9. taygun

taygun Guest

Mecit Bey,

Serdar ağbi ve Temel hocam gereken vurgulamayı yapmışlar. Elma salyangozları su dışında yumurtlarla. Yumurtanın suyla teması yavruların boğulması ya da yumurtların bozulması ile sonuçlanır. Sizinkilerinin bir başka açıklaması olmalı. Acaba salyangozlarınız gerçekten elma salyangozu mu? Başka cins salyangozlar su içinde yumurta bırakabiliyor. Belki sizin ki elma salyangozu değildir...

10. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Valla akvaryumun suyun üstünde kalan kısımlarını incelemedim ama bildiğim tekşey bu yavruların hepsi elma salyangozuna benziyor. sabah eve dönünce bakarım tankın sağında solunda kalıntı varmı diye. eğer kalıntı varsa suya karışmasında sorun olurmu ??

11. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

akvaryumun ön yüzünde 3 yumurta grubu gördüm bugün. 2 grup neredeyse tamamen patlamış ve yavrular çıkmış bir grup ise sanırım kurumuş kalmış. yarın büyük ihtimalle o grubu akvaryumun içine atacağım. en azından balıklara protein kaynağı olur.

12. alperdem

alperdem

Kardeşim Onlar Zarar Vermez Birbirlerine Merak Etme Hepsi Duygusal Balıklarının

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Alperdem bey cümlenizden ne gibi bir anlam çıkarmamız gerekiyor anlayamadım.. Balıkların duygusallığı nerden çıktı :) Onlar yavru diye balıklar saldırmayacak diye merhamet mi gösterecekler dön:gif Birde kardeşim diye hitap ettiğiniz kişi sizin yaşınızın 2 katı.. Hitaplarda daha dikkatli olmanızı öneririm..

14. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Yavrular akvaryumun camlarında gezinmeye başladılar. 3. grup yumurtayıda bugün attım akvaryumun içine balıklar biraz olsun sebeplendi. Volkancığım biraz serpilsinler senin 2 akvaryum için söylediğin gibi 3lü iki grup yapacağım. İstersen şimdide veririm ama biraz büyürlerse yeni bir ortama adaptasyonları daha rahat olur diye düşünüyorum.

15. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Abi sen getir şimdiden boşver bende serpilsinler :) Acil durum pala.gif

16. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

K canım yarın sabah unutmazsam ayarların sen işten çıkarken alırsın ?:)

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Yarın bende sabah gelicem.. Camda ki algleri temizleme garantisi var mı ? yoksa iade ederim :D

18. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Bize gel bak bakalım temizliyorlarmı temizlemiyorlarmı ??
    :)

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İlginç bir salyangoz üretimi olmuş ama sağlıkla büyüsünler inşillah. Tabi bir daha ki sefere yumurtlama yerlerinin ve gelişim aşamalarının ne şekilde oluğunu yakalarsak çok daha iyi olacak.

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Bizim salyangozlar yalan oldu zaten 2 gündür getircek Mecit bey aliye:gif

Sayfayı Paylaş