1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elma Salyangozu Üretimi

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 15 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elma Salyangozu Üretim sürecine Gidiş ve Sonuç:

Elma salyangozları akvaryumlarda yaygın beslenen canlılar haline geldi. Büyüklüğü ve çarpıcı rengi çok güzel ama yosunlar besin tercihleri olunca akvaryumlarda şöhretlerini ve saygınlıklarını artırmışlardır.

Elma salyangozları yumuşakçalar ve gastropod Ampullaridae ailesine aittir. Aile içinde birçok cins ve tür bulunmaktadır. En önemli cinsleri, Lanistes, Afropomus, Saulea, Pila, Afrika, Elma, Marisa menşeli ve Felipponea Asolene. Elma olarak bilinen tür dışında Marisa cornuarietis gibi zaman zaman bazı farklı türler bulunabilir (koç boynuzu salyangoz ) Fakat bize en heyecan verici tür olan elma bridgesii ülkemizde "elma salyangozu" olarak biliniyor olmanın yanı sıra "altın salyangoz" veya sır salyangozda denir. Amazon havzası ve tropik bölgelerde nazik akıntıya sahip yavaş hareket eden suları tercih ederler. Özel akciğerleri ve solungaçları havuz ve sığ lagün gibi fakir sularda yaşamalarına olanak sağlıyor. Hatta kuraklıkta çamura gömüldükleri dönemlerde hayatta kalmak için kabukları sayesinde nem kaybını önleyerek hava ve kapakçık üreterek nefes almayı başarabiliyor.

[​IMG] [​IMG]

Tanımı:

Elma salyangoz kabuğu yaşamı boyunca çapı 40-70 mm ye kadar gelişir. Birkaç katmandan oluşan yüzey ince bir protein katmanı ile birlikte çeşitli pigmentleri içerir ve bu sayede salyangoza renk verir. Altında olan kabuğun sertlik sorumlusu kalsiyum karbonattır. Vahşi örneklerinin kabuğu yeşilimsi-kahverengi ve neredeyse siyah koyu kahverengi tondadır. Yeni çeşitler arasında güzel mavi ve fildişi bridgesii Elma (fildişi) bulunur. Salyangoz kabuğu şeffaf mavimsi bir renk alır. Kabuğu şeffaf ancak farklı olarak mavidir, vücudu soluk beyazdır.
    Bakımı:

Tropikal salyangozların ideal su sıcaklığı 20 ve 27 º C arasında olmalı. Salyangozlar pH 7 veya daha yüksek olan suları tercih ederler. Salyangozlar için kalsiyum karbonat kabuk oluşturmak için zorunludur. Asidik sularda kabukları erimeye başlar. Birşey bu noktada önemli ki çok yumuşak olmayan suya ihtiyaç vardır akvaryum ortamında. Kabukların eskimesi sırasında bazı küçük darbeler sonucu delikler oluşabilir. Dış pigmentlerini kaybetmelerine ek olarak kabukları sarımsı beyaz hale gelebilir ama tamamen normal bir süreçtir ve kaygı olmamalıdır. Bu nedenle gençlerin genellikle renkleri daha yoğun olur be ince koruyucu dış tabaka daha sağlıklı görünür. Düşük pH yüzünden oluşan kabuk hasarı veya kabuğu zarar alan bir salyangoz onu yeniden inşa eetmek için kalsiyum karbonat sayesinde bir iç tabaka ile delikleri tıkar ancak pH ve su sertliği yeterli olan şartlarda bunu gerçekleştirebilir.

[​IMG] [​IMG]

Gıda:

Elma salyangozu, omnivordur. Neyse ki elma salyangozu sucul bitkilere pek bulaşmaz. Yumuşak gıdalar, yosun ve bozulmaya başlamış bitkileri tercih ediyorlar. Çeneleri yardımıyla küçük parçaları yutmadan önce gıdaları keserler. Diyetin önemli bir parçası yosun olması sebebiyle hobiciler arasında popülerdirler. Gıda olarak sebzeler verilebilir. Kendi diyetlerine ek olarak alg ağırlıklı beslenme yanında bazı farklı gıdalar verilmelidir. Kırmızı sivrisinek larvası, sebze, bezelye pişmiş ve soyulmuş, marul, ıspanak, porridge, spirulina ve kuru balık her türlü pişmiş verebilir. Eğer yeterli yiyecek bulamazsa bazen hygrophila veya ambulia gibi özellikle de yosun ve yumuşak bitkileri çiğneme eğilimi olabilir.

Üretim:

Üreme kısmı bu tuhaf yumuşakçaların en ilginç yönlerinden biridir. Bu yüzden üretmek için her bir cinsiyetten en az birkaç kopya almak sizin şansınızı artıracaktır. Teorik olarak cinsiyeti dışardan ayırmak zordur ama üstesinden kolayca geleceğiz diye düşünüyorum.

[​IMG] [​IMG]

İlk yöntemlerden biri üstten bakış. Yukarıdaki erkek ve dişi ayrımına üstten bakarak yapmaya çalışalım. Ancak bu ilk yöntem her zaman doğru çıkmayailir. Erkek salyangozun yüzeyi daha pürüzsüz ve kıvrımlı kısım daha açık renk. Dişinin daha koyu uç kıvrımları var ve daha pürüzlü bir kabuk yapısı var.

İkici yöntem ise iç kısmına bakmak.

[​IMG] [​IMG]

Açıkça görülebilir penisi geri çektiği. Erkeğin aksine dişide çıkıntı yok ve boş.

Üremeye başlama yaşları hakkında kesin bir bulgu yok. Dişilerin 3 ay sonra eş tuttuğu görülmüş. Dişiler sperm saklayabilir. Dişi bir salyangoz yanlız olmasına ramen bu yüzden akvaryumda yumurta verebilir.

[​IMG] [​IMG]

Erkeğin dişiye sarılışını görebilirsiniz. Başka bir açıdan salyangoz çiftleşmesi.

Her ne kadar elma salyangozlarının bazı türleri su altına kendi yumurtalarını bıraksa da aralarında yumurtalarını su yüzeyine bırakanlarda bulunmaktadır. Dişi gece için uygun bir yer bularak yumurtaları bırakır. Genel olarak akvaryum üstüne, cam yüzeyler gibi alanlara bırakırlar. Parlak beyaz bir küme şeklinde görülür yumurtalar. 3 mm çapında yumurtalar dişi boyutuna bağlı olarak bırakılır. Bu işlem 1 ila 3 saat arasında sürer. 100 ila 500 arasında yumurta bırakılabilir.

[​IMG] [​IMG]

Çoğunlukla yapay üreme yöntemleri ile üremeleri gerçekleştirilir. Sadece yumurtalar için yüksek nem gerek bunu unutmayın. Gelişimi yüksek sıcaklıklarda (25-27 º C) hızlandırılır. Sabit sıcaklığı korumak için plastik bir konteyner vasıtasıyla yumurtalar akvaryumun bir köşesinde durabilir. Zaman zaman biraz su ile yumurta nemlendirin !!!

Yumurtaları yeterince nemlendirmezseniz yumurtalar kurur. Kuruyan yumurtalar pembe bir hal almaya başlar.Salyangoz yumurtaları sıcaklığa bağlı olarak 1-4 hafta arasında 27 (at º C yaklaşık 2 hafta sürebilir) ama yumurtalar sürekli nemli olmalıdır yoksa yumurtalar zarar görür. Dikkatle iki hafta sonra hafifçe bir sopa kullanarak su altında ıslanmasına yardımcı olabilir ve tabi yumurta kümesini gözlemleyebilirsiniz. Eğer küme çok sertleşmiş ise bebek salyangozları akvaryuma bırakın. Unutulmaması gereken tüm yumurta döken canlılarda olduğu gibi salyangozlarda da yumurta kalitesi çok önemlidir. Akvaryumlarada besin anlamında talihi ile baş başa kalmış bir canlıdan üretim anlamında alınacak verim sadece ve sadece ; sizin akvarist olarak üretim tecrübeniz kadar başarı gelecektir veya gelmeyecektir.

[​IMG] [​IMG]

Umarım sağlıklı ve hobide temizlik ekibi olarak faydalı olacak bu canlıların üretiminde başarılı olursunuz.

Sevgilerimle...

Sezer han, TencoMelih, Alparslan ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Elma Salyangozu Üretimi

Temel abi aynısı bende'de yapıyolardı bir tane yumurta bile göremedim :D bu hareketlerin hepsi dahil yaptılar ama yumurta filan yoktu .8. ilk resimdekilerin aynısı çıkardılar yapıştıktan sonra yumurta filan göremedim .8. neden kaynaklanabilir.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elma Salyangozu Üretimi

Makale içerisinde de belirtildiği gibi yumurta kalitesi, su sertliği çok önemli. Mantarlaşma olmuş olabilir ve sperm taşımayan bir dişi boş yumurta bırakmış olabilir. Başka sebeb olacağını sanmıyorum.

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Elma Salyangozu Üretimi

Geçen yıl elimde 6 tane vardı dişili erkekli. Bir yıl baktım bunlara baktım yavrulamıyorlar verdim bir arkadaşa gitti. :D

Ama gerçekten de seyir zevkine doyum olmayan canlılar. Açılıp kapanma anlarına bayılıyordum zaten.

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Elma Salyangozu Üretimi

Zaten su kaliteli :) haftada 2 kez su değişimi yapıyordum nese yaa verdim zaten salyangozları :D

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elma Salyangozu Üretimi

Son yıllarda hobide oldukça yaygınlaştı. Üretme konusunda ph değeri ve alkanite çok önemli. Üzerine düşmek gerek elbette, alınan her salyangozun sadece şans eseri üremesini beklemek yetmiyor.

7. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Elma Salyangozu Üretimi

Bu konu ile ilgili bir kaç tecrübeyi paylaşmak istiyorum dişiler erkeklerle çiftleştikten sonra 10 güne kadar spermleri canlı tutabiliyorlar dişiler suyun üzerine zaman zaman çıkıp güvenli ve nemli bir nokta bulmaya çalışırlar bulduklarındada kozayı oraya bırakırlar koza nemli kalacak fakat asla su içine girmemeli ben genelde kozayı yerinden alıp bir köpük parçası üzerien yerleştiririm böylece daha güvenli olabilecekleri herhangi su dolu başka bir kaba alırım 1 haftaya kadar yavrular bulgur tanesi kadar suyun dibinde size gülümserler :heyo:

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elma Salyangozu Üretimi

Teşekkürler Mesut. Enteresan üretimler hep sen de maşallah. naz: Hakikaten artık senin bu konuda tecrübe yanında çok da şanslı olduğuna inanmaya başladım.

Fotoğraf ve bilgi eklemesi için çok teşekkürler. ;)

9. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Elma Salyangozu Üretimi

:hepiniziseviyorum: Bu hayvanlar beni seviyor galiba hocam aynı performansı clarkilerden bakliyorum :helalolsun: :heyo:

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Elma Salyangozu Üretimi

Mesut abi bende besledim bu canlıları ama bir türlü üretemedim. Bilmiyorum ki niye üretemedim.

Paylaşımın için teşekkürler. Değerli tecrübelerini aktarmışsın.

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Elma Salyangozu Üretimi

Mrb Temel bey;

Paylaşımınız için teşekkürler emeğinize sağlık ,son zamanlarda ilgimi çeken ve alıp ,almamak konusunda gidip gelmekteyim.Tropheus akvaryumunda bakan arkadaşlarım var.Ben hala kararsızım ;)

12. taygun

taygun Guest

Elma Salyangozu Üretimi

Üzülme Hüseyin, Bu canlıları üretememek de bir başarıdır. :F

13. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Elma Salyangozu Üretimi

Hüseyin gerekli şartlar olmazsa hangi hayvan ürerki ? bu hayvanlar yumurtlamak için kuru yer isterler, her akvaryumda olmaz su seviyesini biraz düşürünce kapağa yakın kuru yerlere yumurtluyorlar.

14. HeRo_57

HeRo_57

Elma Salyangozu Üretimi

Bende elma salyangozu aldım ama yumuşak su yapıyorum bi çok büyük bi sorun oluşurmu?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elma Salyangozu Ãœretimi

Akvaryumdan cikma egilimi var mi ? Akvaryumun en ust noktasina hatta su disina cikma egilimi vardir ph dustugunde. Ilave olarak uremezler yumusak su degerlerinde.

16. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Elma Salyangozu Üretimi

17. HeRo_57

HeRo_57

Elma Salyangozu Üretimi

Gözlemliyecem daha yeni saldım akvaryumun içine bağzıları mangoların üstüne bitkilere doğru gitti iki taneside cama yapıştı geziyo :)

18. alperdem

alperdem

Elma Salyangozu Üretimi

Almamı Önerirmisiniz ?

19. sadiksena

sadiksena

İsim:
    SADIK SENA YEŞİLYURT
    Elma salyangozlarının kalsiyum ihtiyacını karşılamak içi hangi besinleri verebiliriz? Ben yumurta kabuğunu düşünüm ama bileiyorum.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sadık kalsiyum ihtiyacını sadece besin ile karşılamak yanında su değerlerine ilave edilmeside bu eksikliği kapatabilir. Kalsiyum oranı yüksek sebzeler, tatlı suda eritilip akvaryuma eklenen kalsiyum ürünleri, kalsiyum sandoz tabletlerini kırarak eklemek gibi yönetemler kullanılabilir. Yumurta kabuğunu tüketiyorlarsa dediğin gibi amaca hizmet edecektir bence.

TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş