1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elma saylangozu akvaryumum.

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde görkemtemel tarafından 11 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. görkemtemel

görkemtemel

Bu akvaryumumda daha önceden kaplumbağalarım vardı.Onları bir arkadaşımıza hediye ettim ve büyük akvaryumumda çoğalma rekoru kıran saylangozlarıma yuva yaptım :cicek:
    Akvaryumdaki gülleri (murer) murat abi hediye etti , çok teşekkür ederim :cicek:

Saylangozlarıma arada bir salatalık ve balık yemi veriyorum.Cürümüş bitkilerle besleniyorlar ve bol bol çoğalıyorlar :) Daha önceki çoğalanları arkadaşlarıma dağattım.Bu akvaryumdada yumurtladılar eğer ciddi anlamda çoğalma olursa forumda dağıtıcam.

Dişi ve erkek saylangozlar küçük bir elma büyüklüğündeler smiley18.gif

2. taygun

taygun Guest

Görkem Bey,

Merhaba. Yazdıklarınızı okumadan önce resimlere bakınca "Murat'ın -murer- gülleri gibi, ne güzellermiş" dedim kendi kendime. Sonra yazıyı okurken de bir gülümseme aldı beni. :)

Murat Bey günllerini üçe bölerek verdi. Bu üç kişiden biri de benim. Gerçekten Murat çok güzel yetiştirmiş gülleri. Ama dürüstçe söylemek gerekirse, eğer kendisinin akvaryumda sağladığı biyolojik ortamı sağlayamazsak yakında yapraklar yeşile döner, sonra da birer ikişer dökülürler.

Sizin akvaryumunuza gelince. Ben birkaç yıl evvel elma salyangozu yetiştirmiştim. Beslenmesi fevkalade zevkli canlılar. Çoğalmaya başladıklarında akvaryum daha da canlanıyor. Hele hele yavrular yumurtada çıkıp da taban da dolaştıklarında hepsi tabana dökülmüş bulgur tanesi gibi gözüküyor.

Akvaryumunuzun bir hayli büyük olduğunu görüyorum. Bu nedenle de akvaryumunuz bitki açısından hala boş gözüküyor. Yeni ve bol bitkiye ihtiyacınız var. Bu bitkileri sağladığınızda gülleri çit gibi sıra sıra dizmek yerine toplu halde dikmeniz görüntü birliğini sağlayacak ve akvaryumunuzda bgüller kendilerini daha çok belli edeceklerdir.

Bir de hortumları köşelere alıp arka camı da tabelacıdan temin edeceğiniz siyah kağıtla kaplamanızı öneririm.

Saygılar

okanoksak bunu beğendi.
  3. görkemtemel

görkemtemel

Tamer abi güller murat abide harika renklenmiş ve çok sağlıklılar. Benim şuanda çok fazla eksiğim var , denizle uğraşmaktan bellimi doğrultamadım :) Akvaryuma yavas yavas ekleme yapıcam ve umarım sağlıklı olarak büyütebilirim bitkileri.

4. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Güller gerçekten güzeller ;) Murat abiye çok teşekür ederim umarım bizlerdede aynı canlılıkta kalarılar, yeşile dönmeleri problem değil ölmesin ve gelişsinler yeter benim için.
    Salyangozlarında güzelmiş görkem kardeşim ama azıcıkta olsa karasal alan isterler bunlar :) yani akvaryumun dışında yakalarsan şaşma :)

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tamer abi ve Görkem kardeşim merhaba,

Kafanızı fazla yormayın yapraklar dökülürse dökülsün kökler bende nede olsa. :F Sizlere verdiğim kadar gene buduyacağım pazar günü. Görkem istersen gönderebilirim gene ama biraz dağa beklersen rotalada gönderirim.

Bakalım bu budama nereye kadar gidecek her hafta ben kesiyorum onlar su üstüne çıkıyor. :F :F :F

6. görkemtemel

görkemtemel

Emrah abi ben sadece yumurtlamak için cıktıklarını sanıyodum :) Eğer cıkarlarsa köpeğim asyaya afiyetle yem olurlar :)

Murat abi akvaryumunun ısıklandırma sistemini biliyorum ama genel olarak bilgilendirebilirmisin bizi...CO2 varmı.Filitre nedir?...
    Güllerin bu renkleri alması için ne gerekiyor merak ettim :cicek:
    Murat abi sana çok yük oldum rotala ve birazcık daha güle hayır diyemem :cicek:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  8. taygun

taygun Guest

Murat Merhaba,

Bitkilerine maşallah demekten başka birşey gelmiyor elimden. Aslında bu hafta sonu ben de elimdeki gübreleri kullanmaya başlayayım diyorum. Yarın akvaryumun ışıklandırma sistemindeki arızayı gidereceğim. Yine beş florasan + reflektör biraz da olsa iş görür sanırım.

Yarın su değerlerine bir bakayım ona göre elimde ne varsa dökeyim suya. haha: Yani sıvı gübre cinsinden.

Görkem,

İki hafta sonra ben de sana su mercimeği ve elodea gönderebilirim. Basit bitkilerdir ama yine de tankın boş durmasından iyidir.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
  10. görkemtemel

görkemtemel

Temel abi ben o makaleyi 2-3 defa okudum :cicek: Ayrı akvaryum ayırma sebebımdır o makale :cicek:

Tamer abi eğer elinde fazladan elodea varsa alabilirim.Isıklarım zaten yetersız bırde su mercımegı gelırse ıyıce kesılır.İlgın için çok teşekkür ederim :cicek: :cicek:

Murat abi bitkili akvaryum topıklerıne daha önce hiç bakmadım kusurubakma şimdi bakıcam :F Denize bakmaktan zaman kalmıyo şimdilik :cicek:

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Görkem abi çok güzel akvaryumun maşallah naz: Akvaryumda balık filan yok mu ?

12. görkemtemel

görkemtemel

Tesekkürler yavuz :) Şu anda balık yok akvaryumda .Büyük ihtimalde alamıycam elektirik parası akvaryumlar yüzünde 200 tl gelmiş :) Harcamaları veya akvaryumları azaltmam lazım :)

13. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Görkem sendende en kısa zamanda yavru elmalar bekliyoruz :heyo:

14. görkemtemel

görkemtemel

Mesut abi bu tankdada çoğalırlarsa bol bol hediye edicem :cicek:

15. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Görkem kardeş akvaryumun gerçekten çok güzel.. Yukarda gayet yerinde yorumlar yapıldığı için aynı şeyleri tekrar etmeyeceğim.. Çok ferah olmuş.. Bayağı büyük bir akvaryuma benziyor.. Bilseydim bende sana subulata yığardım tabanın şenlenirdi.. Co2'ye girdiğin andan itibaren bitkilerin 2-3 günde tavan yaparlar zaten.. Aydınlatmanda güzel gözüküyor ama tabii sıvı gübre lazım..

Hep şu elma salyangozlarından istemişimdir ama bitkilere zarar verir korkusundan bir tane bile sokamadım akvaryuma.. Hep yabanilerin akşam su seviyesine çıkana kadar temizledikleri ile yetindim.. Denemenin vakti geldi anlaşılan..

Ellerine emeğine sağlık Görkem kardeş paylaşım içinde teşekkürler.. kıvır:gif

16. görkemtemel

görkemtemel

Herkese merhaba ;

Elektirik faturasının çok gelmesi sebebiyle elma salyangozu akvaryumumu kaldırdım . Evdeki diğer 500 litrelik tanka taşıdım .Kısaca 2 akvaryumu birleştirdim. En kısa sürede fotoğraflarını ekliycem linkini koyucam.

Sayfayı Paylaş