1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elongatus Mpanga & Polit Malawilerimden Yeni görüntüler.

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 9 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Arkadaşlar bildiğiniz üzere bundan 1 buçuk ay önce 250 litrelik akvaryumuma Mpanga ve polit yavruları almıştım. O kadar hızlı büyüyorlar ki bu akşam izlerken bi kaç poz şektim ve sizlerle paylaşmadan edemedim. Maşallah çok sağlıklı ve mutlular. :nazar: balıkcım:

İlk Aldığım Halleri; :) :D

9 Haziran 2010 itibari ile yeni görüntüler:

üstte yüzen meleğe aldırış etmeyin. Canlı doğuran akvaryumundaki diğer melek çok hırpalamış, azıcık kendine gelsin diye koydum malawilerin yanına. 1-2 saat izledim. Yavru oldukları için pek yaklaşmıyorlar meleğin yanına. O yüzden bi iki güne kadar alacağım tekrar canlı doğuran akvaryumuna.. ;) aliye:gif

james_34 bunu beğendi.
  2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Maşallah çok güzeller.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Teşekkür ederim ;)

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Erman maşallah:nazar::nazar: çok güzel bakmışsın ve renklerini almaya başlamışlar.Tankının dekoru ve suyun temizliği çok güzel birde o plastik bitkileri çıkarsan süper olacak.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    abi bunlar otçul malawi. Gerçeklerini koysam 2 günde darma duman ederler :D :D :D :D

6. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Erman Abi maşallah bayağı büyümüşler. Anubias gibi kalın yapraklı bitkiler koyabilirsin akvaryuma. Zarar vereceklerini sanmıyorum. Hem de daha doğal görünecektir.

7. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Maşallah Maşallah kocaman olmuşlar :nazar:

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Türkercim Mpangalar Mbunalar gibi kayaların üzerinden yosun kazıyan hayvanlardır. Anubias sert ve geniş yapraklı bitkidir ancak Sarı prenses veya yunus gibi akvaryumlarda olabilir dediğin. Bunlar kayalardan yosun kazıyan hayvanlar olduğu için; onların da kökünü kazırlar :) Ayrıca sürekli olarak kumları taşıyorlar bi yerden bi yere. Çok seviyorlar kumlarla oynamayı. Koca kayaları gördün akvaryumda. Onların diplerini bile kazıyorlar. Bitkiyi dikersem eminim onu da kökünğ kazacaklardır. ;) :D

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Erman düşünce senin benim tropheuslar gibi yosun kazıyıcı yoktur şuan tankımda 3 kök anubias var siçim iple taşa sarılı ,gerçi bitki koyacaksın diye birşey yok benim demek istediğim yapay bitkinin hoş durmadığı idi.

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    abi bana o şekilde çok boş görünüyor akvaryum. Yapay olanların akarı yok kokarı yok.. O yüzden :) Yani seviyorum bitkileri. ;)

11. ekury

ekury

İsim:
    aynur parlak
    çok güzeller maaşallah :) ben de mi çiklit yapsam acaba galiba daha sorunsuz gibi:smiley33:

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Aynur hanım inanın ilk karar verdiğim balık malawi türleriydi. Yeterli araştırma yapmadan kalkıp 30 litre akvaryum aldım ve akvaryumcuya gidip Sarı prenses almak istedim :) allahtan akvaryumcu uyardı da, beslenmeyeceğini anladım. Sonra kavradım ki bu iş araştırmadan olmazmış. Mpanga ları ve politleri epey araştırdım. Nasıl ortama ihtiyaç duyarlar ? Beslenme diyetleri nasıldır? Hangi türler ile uyumludur vs.. Bende göz zevkim ve cins balıkların bakım proseslerine uygun olarak düzenlmeye çalıştım akvaryumu. Tek yaptığım yanlış kum seçimi oldu. Onu da seneye değiştirmeyi düşünüyorum. Evlenince yeni eve taşınacağım için :) hehe Şu anda içinde normal kum var. Olması gereken PH yükseltici bir kum. Çünkü balıklarım yüksek PH ve dolayısı ile sert suyu seviyorlar. Bunun içinde ince mercan kırığı işimi görecektir diye düşünüyorum. Onun haricinde şimdiye kadar çok şükür bir kayıp yaşamadım. 20 tane ufacık yavrum vardı, şimdi hepsi delikanlı oldular bile :) Hacim büyük olunca inanın balıklar süper hızlı gelişim sağlıyorlar. ;)

13. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    İlk halleri ve şu anki halleri arasındaki fark dahi onlara karşı bakımınızın ne derece iyi olduğunu gösteriyor.Umarım bu güzellerin yavrularını da görmek nasip olur....:nazar:

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum heyacanına ben de çok güzel bir türle başladığını düşünüyorum Erman. İnşallah hep doğru karar ve seçimlerle devam edersin.

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Teşekkür ederim Güven bey ve Temel abi. Az önce izlerken farkettim resimlerle karşılaştırdım yani, şimdi daha da büyüdüler. :) Geçtiğimiz pazar günü de 10 bin bakıma sokmuştum akvaryumu :) %30 su değişimi, güzel bir dip çekimi. Yapay olan malzemelerin çıkarılıp güzelce temizlenmesi vs. Kaya tuzu eklesem mi azıcık diye düşündüm ama, vatosum var diye dozahı tutturamamaktan çekindiğim için vazgeçtim. Bu arada biraz da dekor yenilemesine gitmiştim, 3 mağaramda 3 erkek artık bütün yüzgeçleri açık ve inanılmaz renkli bir şekilde savunuyorlar yuvalarını :) Bölgeci delikanlılar :D hehe Babamda iyi iyi tam tavalık oluyo bunlar diyor :D hehehe Yanlız polit diye aldığım yavrular sanırım paslı chichled olacak. Yani polit değil. Ya satan kişi isimlerini yanlış biliyordu yada yanlış yavrulardan verdi. Bilemem artık ancak politse ne biçim polit bunlar ben anlamadım :D olsun sonuçta hepsi sağlıklı ve mutlular. Delikanlılar kur bile yapmaya başladılar dişilere. Kuyruk titretmeleri denemeleri yapıyorlar ;) :) temel2:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. siyah geceler

siyah geceler

İsim:
    yüksel aydemir
    Erman bey balıklarınız çok sağlıklı görünüyorlar inşallah en yakın zamanda yavrularınıda görürsünüz inanın yavru alıp onların büyüdüğünü görmek harika birşey benim mpangalarımın maşallahı var durmak bilmiyorlar shatta sitede ilanım var koyacak yer bulamıyorum desem yeri var daha yeni bu akşam 20 tane yavrum oldu maşallahlarınızı eksik etmeyin lütfen birde afra cobuelerimden yavru alabilsem onlar mpangalardan daha fazla bekletecekler anlaşılan:bilmem:

17. siyah geceler

siyah geceler

İsim:
    yüksel aydemir
    Erman bey merak etmeyin akvaryumunuzdan çektiğiniz karelerde politler var onlar paslı değil dişileri genelde o renkte oluyorlar balıkların boylarını tam olarak bilemiyorum ancak eğer 5 cm civarı iseler erkek olsaydı aralarıda şimdiye kadar renklenmesi gerekirdi belkide şansınıza hepsi dişidir;) inşallah inanın erkek bulmakta zorluk çekmezseniz benim şansıma 10 taneden 3 dişi çıktı gerisi hep erkek:D

18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Yüksel bey teşekkür ederim yorumlarınız için. Daha onlar 3 cm civarındalar. Dolayısı ile erkek dişi oranını bilemiyorum ancak mpangalarımda 6 erkek olduğu kesin. 4 adet dişi var. Yakında bende erkek fazlası için ilan açacağım heralde :D teşekkür ederim yorum için.

19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Yeni Resimler;

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yavrular hızlı büyür eğer düzenli su değişimi yapıyorsan. Nitrat gelişim aşamasındaki yavrular için pek iyi değildir. Su değişimlerini 10-15 günde bir düzenli devam ettirirsen iyi olur.

Sayfayı Paylaş