1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elos Primaline Deniz Akvaryumu Katkısı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde bulents tarafından 22 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Elos Primaline deniz akvaryumu katkısı makalesi bir anlamda evlerimizde yaratmaya çalıştığımız küçük denizlerde olan yaşamı sağlıklı devam ettirebilmemiz için belki de önümüzdeki en büyük engel su değerlerimiz olmasıyla elementleri anlamak icindir. Doğa ananın mükemmel dengesine yaklaşabilmek için "katkı" diye adlandırdığımız bir sürü kimyasal giriyoruz tanklarımıza.Bu amaçla piyasada güvenilir üreticilerin birçok ürünü var. Birçoğu hem fiyatlarıyla el yakıyor hem de kullanım o kadar karmaşık ki neredeyse yüzlerce farklı durum ortaya çıkıyor. Bazı cesur-meraklı ve yürekli hobiciler ise yıllarca emek ve para döktükleri akvaryumlarını riske atarak,profesyonel ürünlere alternatif ürünler arıyor, neredeyse evlerinde kendi kimya laboratuvarlarını oluşturuyorlar. İster profesyonel üretilen, isterse bireysel çabalarla bulunan katkılar olsun, bir çoğumuz gerek tavsiye, gerekse bireysel tecrübe yöntemi ile kendi yöntemlerimizi belirleyip ürünleri giriyoruz tanklarımıza. Akvaryumda beslediğimiz canlıların çeşitliliği ise hem üreticileri hem de hobiciyi çıkmazlara sürükleyebiliyor. Lps ağırlıklı bir tanka çok beğenip (veya arkadaşınızın gazına gelip) koyduğunuz 2 tane sps tüm ihtiyaçları değiştirebiliyor. Her farklı türün ihtiyacına göre kullandığımız bir katkı, bir elementin tankta fazlalaşmasına yada bir diğerinin fazla tüketimine yol açıp su değerlerimizin bozulmasına yol açabiliyor.

  Teknoloji o kadar hızlı ilerliyorki üreticiler neredeyse her yıl ürünlerini yenileyip mükemmel dengeye bir adım daha yaklaşmak için yeni ürünler çıkarıyorlar. Geçtiğimiz günlerde,İtalyan akvaryum üreticisi Elos ta, yenilediği Elos primaline deniz akvaryumu katkılarını tanıttı.

  [​IMG]
  Elos yetkililerinin söylediğine göre, Elos Primaline Deniz Akvaryumu Katkısı tanklarımızda mükemmel dengeyi yakalayabilmek için altı yeni ürüne sahip. Ülkemize ne zaman gelir ne zaman kullanıp fikirlerimizi yazabiliriz bilemiyoruz ama, yurtdışındaki makul fiyatlarıyla gelirse hobicinin gönlünde yer edineceği açık.
  Kısaca yeni Elos primaline deniz akvaryumu katkılarına göz atalım.

  Elos PrimaLine deniz akvaryumu katkısı - 01 Alkali

  Deniz suyundaki mükemmel alkali dengesini yakalamak için üretilmiştir. İçeriğinde Kalisyum,magnezyum ve strontiyum bulunur. İyonik dengede herhangi bir bozulma yapmaz. Doğru bir kalsiyum ve alkali dengesi yakalamak için Elos PrimaLine deniz akvaryumu katkısı - 03 Carbonates ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.
  Dozlama: 10 ml 200 litre akvaryum suyu için, haftada iki kere .

  Elos PrimaLine deniz akvaryumu katkısı - 02 Elements

  Primaline Elements katkısı, su değişimleri ile akvaryumda tamamlanamayan Iodine, Bromine, Fluorine, Lithium, Molybdenum, Vanadium ve birçok iz elementi barındırır. Elos PrimaLine deniz akvaryumu katkısı- 01 Alkali ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.
  Dozlama: 10 ml 100 litre akvaryum suyu için, haftada iki kere .

  Elos PrimaLine deniz akvaryumu katkısı - 03 Carbonates

  Özellikle alkalinite seviyesinin düzeltilmesi ve tamponlanması için karbonat, borat ve bikarbonat tuzlarından üretilmiştir.Elos PrimaLine deniz akvaryumu katkısı - 01 Alkali ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.
  Dozlama: 10 ml 100 litre akvaryum suyu için, haftada iki kere.

  Elos PrimaLine deniz akvaryumu katkısı - 04 Combi Magnesium

  Organik magnezyum kompleksi olduğu için, iyonik magnezyumlara göre mercanlar tarafından yüksek emilime sahiptir. Zayıf durumdaki mercanlar için enerji kaynağıdır. Magnezyumda yüksek tüketim olduğunda su değişimi yapılması veya Elos Expert Magnesium gibi iyonik bir magnezyum takviyesi yapılarak doğal deniz suyu seviyesine çıkarılması önerilir.
  Dozlama: 10 ml 100 litre akvaryum suyu için, haftada iki kere.

  Elos PrimaLine deniz akvaryumu katkısı - 05 Combi Calcium

  Organik kalsiyum kompleksi olduğu için, iyonik kalsiyumlara göre mercanlar tarafından yüksek emilime sahiptir. Zayıf durumdaki mercanlar için enerji kaynağıdır. Kalsiyumda yüksek tüketim olduğunda su değişimi yapılması veya Elos Expert Calcium gibi iyonik bir kalsiyum takviyesi yapılarak doğal deniz suyu seviyesine çıkarılması önerilir.
  Dozlama: 10 ml 100 litre akvaryum suyu için, haftada iki kere.

  Elos PrimaLine deniz akvaryumu katkısı - 06 Integra

  Organik bazlı potasyum katkısıdır.Akvaryumda zeolit bazlı filtreler uygulandığında potasyum seviyesi sınırlara düşebilir. Integra potasyumu doğal deniz suyu seviyesine çıkarır.
  Dozlama: 10 ml 100 litre akvaryum suyu için, haftada iki kere.

  Herkes için sağlıklı yaşam,keyifli canlılar
  AkvaryumPortali
   
 2. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Aman abi bana Elos demeyin, gözünüzu seveyim. :(

  HTC Tapatalk
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Elos Primaline Deniz Akvaryumu Katkısı

  Ellerine sağlık Bülent, güzel ve açıklayıcı bir makale olmuş. Girişi ve son kısmındaki fikirlerin de ayrıcı güzel. Teşekkür ediyoruz.:em:
   

Sayfayı Paylaş