1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elyaf ve Temizliği

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde GKARE tarafından 29 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Elyafları belirli bir süre kullandıktan sonra atmak mı gerekir?

Ben şimdilik musluk suyunda yıkıyorum. Yıkama sonrası tuzlu suya batırdıktan sonra duralamak yöntemlerden biri olabilir mi?

Şimdiden teşekkürler,

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Elyaf ve Temizliği

Selamlar Gürel Bey;

Elyaf sıkı gözenekli bir malzeme olduğundan ve biraz da elyafın derin aralarına girenlerin tam temizlenmemesi nedeniyle kirlenmesi sonucu atılıp yenisinin eklenmesi çok yaygındır. Ancak zaman zaman 1 veya en fazla 2 yıkama yaparak kullandığımız oluyor. Fakat genel kullanım kirlenen elyafın atılması şeklindedir. Ne zararı olur derseniz 1-2 kez yıkanıp kullanılmasının zararı olacağını düşünmüyorum ama daha fazla olmaz çünkü artık deforme olup filtrasyon amacından uzaklaşır.

GKARE bunu beğendi.
  3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Musluk suyu ile yıkadıktan sonra tuzlamaya gerek yok.. İyice temizledikten sonra akvaryumdan alacağınız su ile güzelce sudan geçirip filtreye tekrar yerleştirmeniz filtre içerisinde ki yararlı bakterilerin hızla çoğalmasına yardımcı olur..

GKARE bunu beğendi.
  4. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Temel Bey'in aşağıda belirttiği konuyu gözardı etmişim;

Ne zararı olur derseniz 1-2 kez yıkanıp kullanılmasının zararı olacağını düşünmüyorum ama daha fazla olmaz çünkü artık deforme olup filtrasyon amacından uzaklaşır.

Mekanik filtasyon görevi olan bir malzemeyi sürekli yıkarsan ister istemez delikler genişleyip ince daneli malzemeleri filtre edemeyecektir.

Sayfayı Paylaş