1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Emers Akvaryum Sistemi Nedir

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde adasukran tarafından 16 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. adasukran

adasukran

İsim:
    aydin dogan akkus
    Arkadaşlar emers sistem hakkında araştırma yapmaya çalışıyorum bilen ve yapan varsa anlata bilirmi. Emers sistemle cuba glossa gibi taban bitkilerimi çoğaltmak mümkünmü ?

2. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Okumanızı tavsiye ederim.Kendi tecrübelerimi sorarsanız, çaprazlama balık yetiştirmekten çok farklı değildir aslında bitki yetiştirmek. (Tamamen kendi tecrübelerimle detaya girmek için ilerde bir yazı yazabilirm.Uzunca bir konu çünkü.) Su altı (submers) bitkilerine göre, Emers ( su üstü-suya yakın) yetiştirme aldığım bitkiler,akvaryumda yetişen bitkiler kadar sağlıklı ve gösterişli olamadı maalesef. İlgili Markalı amfibik akvaryum bitkileri konusu da size fikir verebilir.

Tropica firması ve uzak doğu ülkelerinde yapılan üretimlerde çok farklı analizler ve değerlendirmeler sonucunda bazı türlerden tohum dahi alındığını okumuştum,ancak akvaryumda uyum sorununun kesinlikle yaşamış biri olarak yine sorun olacağını söyleyebilirim en azından ben yaşadım.

Sizin söylediğiniz Glossotigma -H.cuba gibi bitkiler emers sistemde yetiştirilebilir.Bir çok açıdan( özelikle maliyette ) faydalıda bir üretimde olur, ancak eğer işin sonu o bitkiyi yine akvaryuma koymak olacaksa yazının başına dönmüş oluruz düşüncesindeyim.
    Doğru şekilde yapılması ve uyum sorunu aşmak için neler yapılabilir diye sorarsanız Bolca araştırma yapın demek isterim ama ,bir çok akvaristin hatta tümünün istemeyeceği yosun ve salyangoz sorunlarını yaşayacağınız aşikardır hazırlıklı olun!

Yaşayacağınız zorluğu özetlemem gerekirse;

a- Tropica'dan bitki aldım (emers üretim) 9 günde elime geldi.Uyum süresi ve formunu yakalaması 2 gün kadar sürdü-sürmedi.( Bence kabul edilebilir).
    b-Uzak doğudan bitki aldım 12 günde geldi,yıpramış ve yorulmuş olmasına rağmen uyum süresi yine o kadar sürdü.

c-Oturduğum yere yakın bir arkadaştan deneme amaçlı bitki aldım.Bildiğim kadarıyla oda Emers üretim, 2 ay olmasına rağmen bitkiler hala tam toparladı diyemem. Çok ciddi arge lazım.Testler lazım denemeler lazım.Bu işin ticaretini düşünüyorsanız emin olun uzun süre amatörlere bile bitki satmakta zorlanırsınız.Bitkiler gittikleri tankta sorunlar yaşatacakdır. Bu söylediğim firmalar, Emers üretimde doğanın muhteşem şekilde taklidi yapan tesisler kurmuşlar, sudaki akıntısından tutunda, taban ,ısıtma,suya bağlı cihazlarla her metrekarede su değer ölçümleri yapıp sudaki bitkiler için eksik bütün besinleri, elementleri ,katkıları,ilaçları vs. anında suya eklemekten,yosun mücadelesi bakteri ve canlı mücadelesine kadar bir çok deney yaparak üretim yapıyorlar...Bunu başarabiilecekmisiniz

Kısaca, Emers üretimde bitki olur ama nasıl olur tatmin edermi.Önemli olan budur diye düşünüyorum.Hevesinizi kırmak istemem.Araştırarak, okumalar yaparak, deneyerek,üstüne düşüp, özen göstererek. Siz benim yazdıklarımı bir kenara koyun.Ama illakı araştırarak.Saygılar.

Türker OKCU.

vanlyy, tamerkokcu ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş