1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Emers Cryptocoryn yetiştirme.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde bmehmetyavuz tarafından 8 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz

  Mesajlar:
  301
  Cryptocoryn’lar Güneydoğu Asya’da, Hindistan Filipinler ve Yeni Gine ye kadar yayılmıştır. Bu bitki türleri genellikle nehir, dere, yapay kanallar, bataklık ve sık ormanlık alanlarda yaşar.

  Yalnızca birkaç türü crispatula, aponogetifolia, cordata yıl boyunca sular altında yetişme imkanı bulabilirler. Bu nedenle Cryptocoryn ailesinin çoğu çiçek açıp gelişebilmek için emers (su dışı) koşulları beklerler.
  Emers büyüyen Cryptocoryn ‘lar için kendilerine besin sağlayan toprak zenginliği çok önemli bir faktördür.
  Emers gelişen Cryptocoryn’ların taban toprağını kil, kum, ve çürüyen bitkiler oluşturur. Toprak hafif asidik (ph 5/6 düşük) olmalıdır. Toprağın çoğunluğunu ölü bitkiler, ağaç kabuklarını, ağaç yaprakları vs. oluşturmalıdır. Böylece mineral vs yönünden zengin ve en önemlisi yüksek su tutma kapasitesine sahip taban oluşturulur.
  Deneyenler tarafından silis kum, Hindistan cevizi torfu karışımının Cryptocoryn ailesinin emers yetiştiriciliğinde çok iyi sonuçlar verdiği belirtilmiştir. Bitkilerin taban malzemelerden hoşnut olup olmadıklarının en güzel göstergesinin sağlıklı beyaz kökler olduğu belirtilmiş. Cryptocoryn ailesin doğal yaşam alanında %70 nem olduğu ve 20 C° sıcaklığın bulunduğu da önemli bir ayrıntı olarak altı çizilmiş.
  Suyun, makro elementler takviyesi yapılmasının, azot, potasyum, fosfat ve özellikle de demir takviyesi yapılmasının gerekli olduğu belirtilmiş.
  Doğal Emers yaşam alanından bir kesit;
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  Saygılar, keyifli paylaşımlar.
   

Sayfayı Paylaş