1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

En büyük dertlerden biri: Evi (tankı) taşıma!

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Tarık KÜÇÜK tarafından 23 Mart 2017 başlatılmıştır.

1. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Portalda biraz araştırdım ama belli başlı konular içinde taşınma maceraları kısaca geçmiş. Şimdi benimde başımda bir taşınma olayı olduğu için bir başlık açıp taşınma konusunda neler yapılmalı? Hiç kayıpsız yada en az canlı kaybıyla taşınma için nasıl yöntemler izlenmeli diye bir başlık oluşturulabilir diye düşündüm.
    Kendi adıma yapacaklarımı anlatayım doğrusu yanlışı, eklenmesi yapılması gereken önerileri de siz ekleyin lütfen.

Taşınma işi yarın yapılacak, bu akşam iş çıkışı sucuya uğrayıp 6 adet boş damacana alacam. eve gidip önce aldığım 30 lt'lik saklama kabına mercanların hepsini koyup hava motoru bağlayacam. Diğer 50 lt'lik saklama kabına da kayaları dolduracağım ona da hava hortumu bağlayacağım. Suyu 6 damacanayı dolduracak kadar çekip kalan suyu kumla beraber tanktan alıp atacağım. Kum mercan kırığı 2-3mm ve 10mm karışık olarak. Yeni kum aldım Kristal olandan 1-1.5mm 25 kg.
    (Tanktaki bakteri popülasyonunun büyük kısmı kumda olduğu için aklıma şöyle bir aşılama yöntemi geldi, taban kumundan bir kaç avuç alıp su doldurduğum damacanalara koysam bir miktar bakteriyi de almış olur muyum?)
    Su ve kum boşalmış tankın içini camlarını, PS, dalga, dönüş motorunu iyice temizleyecem. Daha sonra civcivli kısım durso borularını kesip tank ve dolap ayrı ayrı taşınacak şekilde hazırlayacam (yeni evde manşonla hemen birleştrimem gerek). Yeni evde durso borularını birleştirip tangitle yapıştırınca haliyle 1 gün beklemem gerekecek kokunun geçmesi için bu zaman zarfında saklama kaplarında olan kaya ve canlılar hava motoruyla desteklenecek ve mercanların olduğu kabın üstünde aydınlatma çalışacak. Tankta su döngüsü olmayacağı için kumu tanka serip tatlı suyla yarıya kadar doldurup kumu tank içinde bir kaç kez yıkayacam tozu gitsin diye. Yıkama sonrası tüm suyu çekip damacanalardaki suları tanka boşaltacam sumpa inmeyecek şekilde ve dalga motorunu çalıştıracam. Damacanalar arasında eski kumdan aldığımızı düşündüğüm bir miktar bakteride olacağından döngüyü hızlandırabilir diye düşünüyorum. Tank alanında su dönmeye başladığından bir türlü eski evde fırsat bulupta yapamadığım kaya dizaynını da bu aşamada rahatça yapmayı planlıyorum. Ertesi gün sumpa su inişi için eksik kalan suyu yeni hazırlayıp sumpa indirip tüm sistemi çalıştıracağım. Şimdilik bu kadar aklıma gelenler bunlar yine aklıma gelen olursa yazarım. Şimdi sizin fikirlerinizi bekliyorum.

2. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Kisa zaman sonunda benimde basima boyle bir olay gelecek bakalim el kol bagli bekliyorum..Tesekkurler yararli olur umarim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    bolca biodigest ve bioptim hatta stop ammo tüplerinden edinirseniz bence bu süreci kayıpsız atlatabilirsiniz.
    stop ammoyu taşıma sürecinde ve tanka ilk girişte bioptim ve biodigesttide sürec oturana kadar kullanırsınız. tanktan tanka aktarım yapan arkadaşların başlıklarını incelerseniz bir nevi olayı böyle düşünebilirsiniz.

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Allah kolaylık versin Tarık bey.
    Taşınma işlemi yaşamasamda tanlarımı sürekli bozup yeniden kurduğum için izlediğim yolu yazayım.Mantığınıza yatan şeyleri uygularsınız.Anladığım kadarıyla tank nano.Yarın hem taşınma işini yapıp hemde o hengamede tankı kurabilmeniz hayal gibi.Resif tankımı bozup yeni tanka aktardığımda balıklar tanktan alınan suyla içinde ısıtıcı ve dalga motoru konarak 1 ay kadar sorunsuz yaşadılar.Mercanlarda sps değilse 2-3 gün bir şey olmadan o kaplarda kalır.Ama damacanalara alacağınız su durgun halde bekleyemez.
    Ben olsam canlıları ayrı ayrı saklama kaplarına koyup güvenceye aldıktan sonra suyu bidonlara alır tankı çabucak boşaltırdım.Kumu atıp tankı yıkadıktan sonra tankı ve suları bir araca atıp diğer eve götürürdüm.Orda tankı sumpa su indirmeden kurup ısıtıcı ve dalga motoruyla suyu döndürüp canlıları içine hemen koyardım.O şekilde siz iyice yerleşene kadar tankın üst bölümü devam eder.Ne zamanki evin yerleşim işi biter tekrar suyu boşaltıp kumdu kayaydı kurulumunuzu yapıp eski suyu ve üstüne yeni su ilavesiyle kurarsınız.Ben bu dönemde kurulumu yapıp startup kullanıp 2 gün tankta döndürmüş balıkları öyle eklemiştim.

muratmuratt ve jam bunu beğendi.
  5. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Suyunuzu durgun bekletmeyin. Dalga motoru ile bi şekilde dönsün. O kadar uzun süre de o su bozulacaktır.

6. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Sağolun Yağmur Hanım. Evet yazmayı unutmuşum tank nano 60x60x50h. Bir de tankta sadece 1 adet garibim Mandarin var başka balık yok 7-8 aydır :) Gerisi 3-5 parça frag seviyesinde sps, zoa, hammer vs. Peki suları damacanalara doldurduktan sonra her birinin içine hava hortumu salsam suyu kurtarabilir miyim? Diğer türlü sıfırdan kurulum yapmış gibi olacağım, kum yeni kayalar canlı su yeni. Bildiğimiz yeni kuruluma dönecek.

7. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Tek mandarin varsa kayalarla aynı kaba koyun garibim ortada tek başına çıplak kalmasın.Ama kabın içinde ısıtıcıda olsun mutlaka.Havayı hortumlarla salacaksınız yani.Güçlü akıntı olacaksa neden olmasın.

8. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Bu defa ısıtıcıyı ihmal etmem 40x40 tanktan buna geçerken bir kez donmaktan zor kurtardım Mandarini bu defa aynı hataya düşmem. Su işi kafama takıldı şu an acaba suyu hiç kullanmayıp komple yeni suyla mı kurulum yapsam da mercanlar bi süre saklama kabında kalsa diatom geçene kadar.

9. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Şu an benim tankım ölü kaya ölü kumla yeni kuruldu.Startup ekleyip 1 adette kayasıyla beraber mercan ekledim.Anında diatom oldu ve bitti.(Hemen temizlik ekibi eklendi) Diatom kalkınca diğer mercanşlarıda ekledim.Gözlemlerime göre nedense mercanlar yeni suya bayılıyor.Balılarımı henüz eklemedim.Sizde mandarin zorlanır gibi geliyor.Malum eskimiş tanka ihtiyacı var.

10. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Acaba tankı durso borularını kesmeyip ayırmasam taşımacılar taşıyabilir mi. Taşıyabilirse 1 gün daha kaybetmemiş hemen sistemi olan suyla kurmuş olurum ama her halukarda Mandarin bir süre yem sorunu çekecek. Bu nedenle bir yere emanete vermem gerekecek. Yine de diatom riskini almayıp bir hafta kadar mercanları saklama kabında tutayım küçük dalga motoru ve ısıtıcı bağlayıp. 1 paket start-up tam geliyor benim tanka onu da ekleyip döngüyü hızlandırayım.

11. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Start up ı yeni ekleyeceğiniz su oranında eklenecek olarak hesaplayın.

12. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Dün gece saat 02:00'a kadar tankla uğraştım. İnanın bütün evi toplamak bu kadar yormamıştı. Önce saklama kaplarına su doldurup birine mercanları diğerine kayaları koydum hava motoru bağladım. Sonra tek tabanca olan Mandarini elimle yakalamaya çalıştım (eşim çekmecedeki tüm akvaryum malzemelerimi koliye doldurduğundan kepçeyi bulamadım) biraz uğraştırdı ancak suyu iyice azaltınca kaçamadı, onu da kayaların olduğu kaba koydum. Sonra kumda mercan parçaları arayışına geçtim geçen sefer 40x40'tan bu tanka geçerken aktarımda tüp anemonunu ve bi kaç mercanı kumun içinde unutup atmıştım. Arayışımın sonunda 3-5 adet hammerdan kopan yada kendinin kopardığı uçlar buldum gayet canlı fosforlu olarak kumun üstünde duruyorlardı onları da aldım belki büyürler diye. Sonra kumu kürekle koyava doldurum suyu da mini dalgıç pompayla çektim boşalttım. Camdaki yosunlanmayı kazıyıp dursoyu da tatlı suyla duruladım, sumptaki tortuları da kazıyıp ordaki suyuda çektim boşalttım. Ps, dalga motoru, dönüş motoru, ısıtıcıyı sirkeli ılık suda yarım saat bekletip bir güzel parçalayıp onları da temizledim. Tük ekipmanları kırılıp dökülmesin diye orjinal kutularına koydum. Tüm işim bittiğinde uğraşacak gücüm olsa hala yapılacaklar vardı ama bıraktım artık o saatte. Şimdi de taşımacılar evde, ben işte aklım tankta kırılıp dökülmeden taşınacak mı diye düşünüyorum. Akşam ne olup bittiğini gidince göreceğim.

Ekli Dosyalar:

YMR_AY ve Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  13. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    sorunsuz kırıksız dokuksuz bir taşınma olur umarım.

14. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    İnşallah. Şimdi gelen habere göre taşımacılar akvaryumu taşımıyormuş daha önce bir kaç taşınmada sorun olmuş, durso borularını kesip ayırmayı teklif edeceğiz bir ihtimal taşıyabilirlermiş o zaman.

15. ANIL/ÇANAKKALE

ANIL/ÇANAKKALE

Yer:
    Çanakkale/Manisa
    İsim:
    ANIL/ÇANAKKALE
    Gideceğiniz yer çok uzak değilse doblo caddy amarok tipi araçlar esnaflarda bulunur onlardan rica edebilir ya da yakınınızdan yardım isteyebilirsiniz. Keşke canlıları da akvaryumcuda yeni yere yerleşene kadar bekletseydiniz. Kolay gelsin,çetrefilli iş

16. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    En yakın tuzlu su işi yapan akvaryumcu 50 km uzağımda, bu nedenle emanete götürmekte büyük sıkıntı oluyor. Oturduğum ilçe izmirdense aydına daha yakın neredeyse. Hobi olarak çok fakir bir bölgedeyim. Bakalım durso borularını kesip tank dolap ayrılınca taşırlarsa işim bir nebze daha kolaylaşır yoksa dediğiniz gibi pikap tarzı bir araçla taşımam gerekecek.

17. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Eminim bu saatlerde evcek ölü baygın haldesinizdir :( İnşallah tankta bir hasar olmadan yerine yerleşmiştir.

18. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Yorgunluğun gerçekten tarifini bulamadım, hele bir de yine hepimizin ayrı bir derdi olan o akvaryum oraya olmadı başka odaya koy polemiği yine oldu salonda koltuklar bir oraya bir buraya çekildi akvaryuma yer beğenildi en sonunda yorgunluk ve sinir kat sayısının zirve yaptığı noktada akvaryuma bir yer bulup burada olacak daha da uzatmayın çıkışıyla tankın yeri sabitlendi :) Taşımacıların tankı taşımadığını belirtmiştim bende durso boruları kesin ayırın demiştim sağ olsunlar eski kesilip manşonla birleştirdiğim yerden hem manşon üstünden hem manşon altından kesmişler, şimdi ikişer tane manşonla birleştirmem gerekecek. Canlılar ise eski evde kalmış akıllının biri de tüm sigortaları kapatmış hava motoru vs haliyle çalışmıyordu o odanın sigortasını yeniden açtım çalışır bıraktım. Bakalım bugün ne maceralar olacak.

19. ANIL/ÇANAKKALE

ANIL/ÇANAKKALE

Yer:
    Çanakkale/Manisa
    İsim:
    ANIL/ÇANAKKALE
    Kendimi sizin yerinize koyup aklımda canlandırıyorum da resmen gerilim had safhada. Yok yok bu bildiğim gerilim filmi. Allah kolaylık versin.

20. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Tankın şu an ki durumu:

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      49,5 KB