1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

En Yüksek Performans/Fiyat Rasyolu Fosfat Tutucu?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Eser tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Merhaba.

Benim Nitrat genelde sıfıra yakın, Fosfat ise 0.05 gibidir. Denge için kullandığım tek şey Red Mangrove. Aylar önce forumda Fosfat' da sıfır olmalıdır gibi yazılar okuyunca sıfır Fosfat' a heves ettim ve reaktörle Seachem Phosguard kullandım. 1-2 günde Fosfat' ım sıfırlandı ama canlılarım memnun olmadı. Bir Brain ve birkaç SPS im kötü etkilendi ve kayıp oldu. Öncelikle sıfır Fosfat' ı, özellikle ani düşürmeyi kendi adıma tavsiye etmiyorum.

Bununla beraber, o dönemler hangi medyayı kullanmalıyım diye performans/fiyat analizi yapmıştım; her markanın fiyatı ve kaç mg Fosfat emdiği belli zaten. Aşağıda bu araştırma sonuçlarını görebilirsiniz, Fosfat düşürücü medya almak isteyenler faydalansın diye paylaşıyorum. Oranlama yaparken tüm ürünlerin miktarını 100TL ye göre hesapladım yani muhtelif ürünlerle 100TL ye kaç mg Fosfat düşürebileceğimizi hesapladım.

Demir Oksit JBL Phos Ex 72.000mg
    Alüminyum Oksit Seachem Phosguard 70.000mg
    Demir Oksit Grotech Remophos 54.000mg
    Sıvı Coralshop DispoPhos 32.000mg
    Alüminyum Oksit Sera Phosvec 21.000mg
    Demir Oksit RowaPhos 6.000mg
    Sıvı ****** PhosFix 2.500mg

TencoMelih, halilkocan, YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Güzel çalışma fakat Rowa oldukça pahalı gözüküyor hesaba göre? Ama bunun yanında piyasanın en beğenilen ürünü???

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Rica etsem biraz açın arkadaşlar.

Şimdi benim 100 Lira param var, yukarıdaki listeye bakınca bu para ile hangisi daha çok fosfat topluyor?

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Demir Oksit JBL Phos Ex 72.000mg
    Bu Temel abi....ama 100 TL varsa nerden baksan 20 kg inşaat çivisi alırsın...zaten o da ömürlük olur,hemide doğal :)

5. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Evet abi, "üreticilerin kutuların üstüne yazdıkları rakamları doğru kabul edersek" 100TL ye en çok Fosfat' ı JBL nin ürünü topluyor...

6. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Mahir Abi, ben kutuların üstünde yazan Fosfat emme miktarlarını 100TL lik miktar için oranlayıp karşılaştırdım.

Bu arada Temel Abi, konu açarken başlığı yanlış yazmışım; o kelimeyi rasyon yerine rasyo şeklinde değiştirir misin?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Fosfat tutucuları sadece tutma kapasitelerine ve fiyatına göre değerlendirmek yanlış bana göre.
    Özellikle büyük halk akvaryumlarında kullanılan lantanyum gibi fosfat bağlayıcı maddeleri içeriğinde barındıran ürünler, uzun dönemde çökelti yaparak mercanlara zarar verir. Üstelik bu madde çok hızlı fosfat bağladığı için , ürünü kullanan hobicide,"hemen fosfatı düşürdü" algısı da yaratabilir.
    İyi gözlem yapıp yöntemi en zararsız olanların fiyat performans oranına bakılmalı.
    Konu başlığını düzelttim bu arada :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    :D Yazma olum Temel dedim, sen yazdın.:D

Gülmekten ne yazacağım bilemiyorum. Nefes aldım kısa bir düşündüm, bu ülkede akvaryum dergilerinde akvaryuma düşen bir çivinin sistemi çökerteceği yazdı, bunu insanlar okudu, bir deli çıktı :)D) dedi ki, fosfat sorunun varsa salla durso borusundan 10 kalas çivisi ölç fosfat değerini, anaaa bir baktık ki çiviler sallanıyor fotoğraflar ekleniyor, akvaryumu çöken yok, sıkıntısı olan yok, aha da fosfat düşüyor.:D

Bazen çok mu konuşuyorum diyorum bilemiyorum ama sonra diyorum ki, lan salak bu şekilde var ettiniz burayı, bunlar olmadan kim takar forumu, tatlı, tuzlu karışık site bak ithalat listesi yayınlayan yokken dertsiz başını bunlarla derde sokmadın mı?

Benim 100 liram var, listeye baktım liste şu mu?

Benim 100 Liramı en az çarpan üstteki, en çok çarpanlar alttakiler.:D

Bir foruma baktım fosfat tutucu konusu 8 sayfa, hobici tartışmış ne güzel, bir cevap yazayım dedim.:)

Bir akvaryuma fosfat'ı sokup sonra para vererek onu geri toplamaya çalışan ey millet, figüranları bırakın eses oğlanı yazışalım. Hala konudaki son mesaj odur.:)

Bir anket yapalım mı?

3 günde sizin 100 liranızı aha yukarıdakilerden daha az çarpacak bir malzeme çıkaralım mı? Yanlış anlamayın gerçek bunlar gibi ciddi ve bilimsel olacak ne derdiniz, olur mu olmaz mı?

Herkes 'Hakkımızda' yazısını okusun forumun, ne diyor?

Gerçek paylaşım ve gerçek bilgiler, Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu

9. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    İşi bilen bir abimin söylediğine göre: Sıvı Fosfat gidericiler aslında Alüminyum Oksit veya Demir Oksit bazlı olanlardan daha iyi Fosfat emiyormuş, çökertiyormuş. Katı formda olanlar kutu üstünde yazan kadar asla ememezler diyor...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zaten doğrudan kasıt budur, ben çok Rowa kullandım evde de var hatta. İki şekilde de hobi olmaz ayrıca, birindeki kullanım amacı mevcut dengeyi korumaktır. Diğerinde yani fosfat sorunu olduğunda kurtulmak için kullanmak hobi mantığı değildir, burada doğru mantık sorun kaynağını bulmaktır.

Biri bilinçli hobi, biri bilinçsiz hobidir. İkisinin de adında hobi olabilir ama ilki bize makbul olandır.

11. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Kafamın içindeki "Bugün ne öğrendim"" sorusu yine boş değil eyvallah :D

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Bende kullandım abi senelerce rowa phos,phos guard v.s v.s...şimdi ne var dersen hiçbirşey yok...yosun var mı dersen o da yok....:koptum:

veysel bunu beğendi.
  13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Kesinlikle hemfikirim. Bedava,daha ucuz, yada en pahalı, hobicinin bütçesine göre hobisini sağlıklı devam ettireceği yöntem ne ise en doğrusu o dur. Çivi yada rowaphos önemli olan netice.

İşi bilen abiler , lantanyum gibi, ucuz ama birkaç ay sonraki sonuçları hobici tankı açısından bilinmez maddelerin sadece sıvı fosfat tutucularda kullanıldığını da söyledi mi?
    Üretici daha çok kazanacak diye , hobicinin 3 ay sonra anlam bile veremeden mercan kaybetmesi bana çok ta etik gelmiyor. Özellikle içinde ne olduğu belli olmayan sıvı fosfat tutuculardan , vaadi ne olursa olsun uzak durmanızı tavsiye ederim.

murat parin, veysel, Okurt ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Lantanyum tam olarak Lantanyum klorür olan sanırım değil mi? :rolleyes: Anlaşıldı Lantanyum klorür içermeyen fosfat tutucu da yapacağız.:D

Okurt bunu beğendi.
  15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Aynen :)

16. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    Ürünler yada çalışma hakkında yorum yapmayayım, demek istiyceklerimin bazılarını arkadaşlar söylemiş ve gerisinin geliceğini düşünüyorum. Ama şunu söylemeden geçemiycem, birincisi alüminyum bazlı ile, demir bazlıyı aynı kategoride karşılaştırmamak gerekir. Bu bir ve benim gözlemim, tecrübem ve dünyadaki bir çok yerde bu karara bağlanan şey odur ki, alüminyum bazlılar daha efektiftir fosfatı "çekmek" konusunda yapı olarak ama aynı şekilde bunu yapılarında bir süre sonra barındıramazlar, geri salarlar, efektiftir, ama geri salar. Dolduğu zaman mutlaka çıkartılmalıdır. Demir bazlı ise biraz daha geç yapar ama geri salmaz kesinlikle.

Ayrıca sıvıları da ayırmak gerekir. sıvı olan fosfat gidericiler fosfatı "çekmez", bağlar. fosfatı bağlamanın çok ciddi dezavantajı vardır. bunun yorumunu ben yapmayayım sonra yanlış anlaşılırım. siz tartışın, Bülent abi ucundan giriş yapmış zaten :)

Hatta belki yoru değil ama portalde devamı gelir diye ben ipucunu vereyim, Kalkwasser çok kullanışlı diye düşünülür ve bir çok kişi tarafından kullanılmaya başlandı, kalkwasser ve türevleri, fakat bizim insanımız, ve hobicilerimizin çoğu(!) maalesef ve maalesef ki yeterince araştırmadan, sadece bir kaç mesaja bakarak, bu yöntemlerin çok iyi olduğunu düşünüyor ve bunu yaygınlaştırıyor. Ben de diyorum ki, kalkwasser'de tankta kullanılmamalı uzun süre, ya da düzenli olarak kullanılmamalı, gerisini de siz getirin :)

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yalan yok ben su düzenleyicilerin eskiden kloru, amonyağı bağlar açıklamasına kafayı takardım ve neyi nereye bağlıyor diye sorgulardım ama fosfat tutucu konusunda hiç aklıma gelmedi aradan çok zaman geçti, bir maddeyi bağlamak veya doğrusu zararsız hale getirmek, etkisiz hale getirmek veya 'çökertmek' ile sistemden almak arasında fark olması da doğaldır. Zaten çivi uygulamasının da bilimsel temeli demirin fosfatı bozuyor olmasıdır.

Burada birçok unsur devreye giriyor, çividen kalan demir yosun yapar, çivi girince o eklenir vb bir sürü işi yokuşa süren ifadeler atılır ortaya. Oysa bunları ancak dün başlayanlar dikkate alır veya onlar bile günümüzde almayabilir. Demir eklemeden evvel fosfat sorunu olan kişinin zaten sanki sakal yosunu, cyano sorunu yokmuş gibi çivi eklenince zaten var olan yosunlar hortlatılır.:) Oysa hiç olmazsa demir yeşil mercanlara renk verir, öyle olsa bile katkısı var en azından.

Kalkwasser eski bir konu derdim hep, çünkü yıllar öncesinde kalsiyum için tutunduğumuz tek daldı, oysa burada öğrendik ki kalsiyum katkısı pekte öyle dikkate değer değilmiş. Sonraları çöküyor ve tabanda diatom oluşturuyor tecrübeleri kabul edilmeye başlandı ve kullanımı çok geriledi, bitmeye başladı. Özdemir bu konuyu burada da güncelledi ve bence açık bırakmayacak değerde bir kaynak yazdı. Tüm çıplaklığı ile Nedir Bu Kireçsuyu namı diğer Kalkwasser-Limewater konusu bence burada ve üstüne laf bize düşmez.

Kullanın bir bakalım dedi ve ürün tavsiyesi yaptı, Seachem kullandık. İşin aslı mercanlar çok sevdi gibi geldi bana. Gayri benim için kalk bundan ibaret.

18. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Ben kullanılmakta olan bir çok yöntemin etkili olableceği yerler ve durumlar olacağını-olduğunu düşünüyorum.

Fosfat bağlayıcı, tutucu adına ne derseniz fosfat ile tepkimeye girerek fosfatın canlılar tarafından kullanılmaz hale getiren veya suda miktarını düşüren tüm kimyasal yöntemler. bazı durumlarda kullanılabilir.

Lantanyum klorüre bakıldığında lantanyum klorür gibi çok güçlü bağlayıcıların yurtdışında çok büyük halk akvaryumları, deniz memelisi havuzları ve yüzme havuzlarında kullanıldığı ortaya çıkıyor, bu konuda oldukça başarılı örneklerde var.

Mantık olarak bu yanlış değil çünkü belkide yüzlerce tonu bulan bu suları değiştirmek veya granular demir oksit ile filitrelemek hali ile pratik olarak imkansız.

Lantanyum klorür fosfat ile birleştiğinde suda iyi çözünmeyen lantanyum fosfat çökeltisi oluşturuyor ve çökelti partikülleri 0.5 mikron boyutlarında ve bu büyüklükte partiküller uzun süre hemen dibe çökmeden suda askıntı olarak kalıp suya bulanık bir görüntü veriyor. Genellikle su parklarında veya büyük halk akvaryumlarında bu tür küçük partikülleri bile yakalayabilecek büyük hacimli kum filitreleri olduğu için çökelti filitree edilebiliyor hatta bazı yerlerde uygulama yani lantanyumun katılımı tam filitre girişinde yapılıyor ve birleşme tepkimesinin kum filitre içinde oluşup orda kalması bile hedefleniyor.

Akavaryumlarımızda bu performansta çalışacak kum filitrelerimiz olmadığı için bence illa fosfatı kimyasal yolla tutmak gerekiyorsa en fizibil yol granular ferrik oksit kullanmak.

Ama ben bu kadar küçük partiküllerin aktif karbonlada yakalanabileceğini düşünüyorum.

Bence mevcut çekinceler dahilinde bu tür bağlayıcıların, vurun fosfatı, yetmezse yine vurun yetmezse bir daha şeklinde pazarlanması bence çok yanlış.

Biyolojik yöntemler -bakteri besini ve refugium -yosun duvarı uygulamaları ayrı bir başlık bir konusu diyorum burda değinmiyorum

YIKIKTEMO ve Azmi Sönmez bunu beğendi.
  19. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Kalkwasser konusunu zamanında burda çok irdeledik Azmi bey, nihayi olarak vardığımız sonuc: kalkwasser akvaryumda ister KH, ister kalsiyum tüketimini idame etmek için ana katkı ekleme yöntemi olamayacağı. sadece bazı ph problemlerinde karbonat -kalsiyum dengelerini bozmadan düzenleme amaçlı kullanılabileceği.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    bende Temel abi linki verince farkettim, çok fazla takip edemediğimden atlamışım o konuyu :) konuşulduğu ve benimde düşündüğüm sonuca vardığı için memnun oldum

Sayfayı Paylaş