1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Endler balıklarıyla lepistes balıkları arasındaki farklılıklar üzerine

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 15 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Birbirlerine çok karıştırılan lepistes ve endler balıkları arasındaki farklılıklar hakkında bir bilgilendirme yazısı hazırladım. Bu konuda maalesef doğru dürüst Türkçe bir kaynak yok (ya da ben görmedim). Bundan dolayı çeşitli kişiler sağdan soldan duyduklarıyla bilimsellikten uzak davranarak yazıp çizmektedir. Bu da zaten karışık olan kafaların iyice karışmasına sebep olmaktadır.

1- Endler denen balık bir tür canlı doğurandır. Poeciliidae ailesinin en minik ve gösterişli balıklarından biridir.

2- Lepisteslerle yakın akrabadır, 2000'li yılların başlarına kadar lepistes türü (Poecilia reticulata) içinde incelenmekteyken 2000'lerin başlarında yapılan son araştırmalarda lepistesten farklı bir tür olduğuna karar verilmiştir ve Poecilia wingei denmiştir. Taksonda (canlıların sınıflandırılması) yerini bu şekilde almıştır. Yani şu anda endler denen balık, lepistesle yakın akraba olmasına rağmen lepistesten farklı bir balık türüdür. Daha sonra daha ayrıntılı araştırmalar yapılır da bu balık lepisteslerin bir alt türü olarak gösterilir, ya da başka bir durum olur, bunu bizler şimdilik bilemeyiz. Şu anki durum, şu anki bilimsel bilgi, endler balıklarının tamamen ayrı bir tür olduğu şeklindedir.

3- Endler balıklarının lepisteslerden farkına dair daha ayrıntılı bilgi içeren Türkçe bir kaynak yoktu. Şu an yazdıklarım, bu konuda Türkçe bir kaynak niteliği taşıyabilir. Endler dişileri ile lepistes dişileri birbirlerine çok benzerler; özellikle de yabani dişi lepistesler, endler dişileri gibi genel anlamda boz renklidir. Erkek endler balıklarının karakteristik özellikleri, kendini belli eder. Vücutlarının her iki yanında koyu bir leke bulunur. "Black bar" olarak adlandırılan bu bölge, vücudun her iki yanında bulunur, solungaç bitimi civarından başlayarak arkaya doğru gider ve genellikle sırt yüzgecinin ön kısmının hizasına kadar devam eder. Bu bölgenin kalınlığı ve uzunluğu endler varyetelerinde çeşitlilik gösterir. Bu koyu bölge, bazen kendini çok belli ederken (genelde gündüzleri) gece olduğunda gündüzki çarpıcılığını bir miktar yitirebilir (balık uykudayken). Renk olarak da lacivert-siyah arasındadır. Endler erkeklerindeki bir diğer karakteristik özellik, vücutlarının her iki yanında bir ya da birkaç parça halinde bulunan kırmızı ya da parlak turuncu renkli şerit ve desenlerdir. Bu kırmızı veya parlak turuncu bölgelerin boyu, inceliği, sayısı ya da parlaklığı da endler tipine göre değişkenlik gösterebilir. Endler balıklarının kuyrukları, yaban lepisteslerdeki gibi küçük ve gösterişsiz olur. Bu, genel anlamda yabani tip endler balıklarında böyledir. Endler balıklarının evcil (kültür) örneklerinde kuyruklar daha uzun olabilir. Uzun ya da kısa, kuyruğun boyu nasıl olursa olsun, kuyruğun alt ve üst kenarlarında parlak turuncu ya da kırmızı bir hat vardır. Bu hat, bazen kuyruğun sadece alt kısmında da görülebilir (nadiren de olsa sadece üst kısımda da görülebilir). Erkek endler balıklarının vücutlarında (genelde boyunda ve kuyruğun gövdeyle birleştiği kısımda) parlak yeşil renkler görülebilir. Endler erkeklerinde sırtlarının arka kısımlarında koyu renkli bir alan bulunabilir. Bu da karanlık ya da loş ışıklı bir akvaryum ortamında balığı hafif kambur bir balıkmış gibi gösterebilir.

4- Endler balıklarının doğal yaşam alanları, Venezuella'nın kuzeyindeki göldür. Burada, Güney Amerika'nın büyük bir kısmını kaplayan Amazon Havzası'ndaki akrabalarından yalıtılmış bir bölgede yaşamaktadırlar. Her ne kadar doğal olarak yaşadıkları yer yalıtılmış bir bölge olsa da, o gölde doğal olarak lepistesler de yaşamaktadır. Endler balıklarıyla lepistesler, gölün aynı bölümünde yaşamıyor olsalar da doğada melezleşmeler olabilir.

Lepisteslere de değinmek istiyorum. Lepisteslerin pek çok varyetesi var. Birbirlerinden renk ve form olarak çok farklı olan varyeteler var. Full black, Moskova mavisi, leopar, çim, şu bu... Bunların tamamı yabani lepisteslerden üretilmişlerdir. Yabani lepistesler, Güney Amerika'da çeşitli sulak alanlarda bulunurlar. Kolombiya'da, Venezuella'da, Brezilya'da bulunurlar. Evcil olan, çeşitli formlarda ve renklerde olan lepisteslerin tamamı farklı farklı bölgelerde yaşayan lepisteslerin çaprazlanmalarıyla elde edilmişlerdir. Aslında tamamı aynı balıktır; yani Poecilia reticulata. Form ve renk olarak pek çok lepistes varyetesi üretilmiş olsa da, aslında tamamı Poecilia reticulata balığıdır.

Lepisteslerdeki benzer durum, endler balıklarında da vardır. Endler balıklarının farklı renk ve form yapılarındaki evcil örnekleri de çeşitli endler balıklarının çaprazlanmaları ile ve seçici üretim yollarıyla geliştirilmiştir.

Bununla birlikte, endler balıklarıyla lepistesler de birbirleriyle melezleşebilmekte ve bu yolla da çeşitli balıklar geliştirilmiştir. Örneğin, bendeki endler-lepistes melezi balık:

Nasıl ki albino olan lepistes, lepisteslikten çıkmıyorsa (lutino olabilir, başka bir çeşit albinizm de olabilir); albinizmin bir çeşidinin özelliklerini gösteren endlerlar da endlerlıktan çıkmaz. Örneğin, Adrian'ın şu balıkları endlerdır:

Benim daha önce fotoğraflarını paylaşmış olduğum bu balıklar endlerdır:

Yabani örneklerinden illa ki biraz farklı renk ve formlara sahip olan endler balıklarının fotoğraf veya videoya bakarak endler olmadıklarını iddia ederek veya ima ederek forumlarda gereksiz tartışmalar çıkarmak, hobinin de forumların da hiçbir zaman faydasına olmayacaktır.

Bu yazdıklarım çeviri değil, kendi gözlemlerim ve bilgilerim sonucunda kısaca derlenerek buraya aktarılmıştır.

barisy, 26ülkü, molly ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Cevap: Endler balıklarıyla lepistes balıkları arasındaki farklılıklar üzerine

Endler balığının dış görünüşü, yabani tip endler balıklarını ayırabilmek için görsel bir öğe:

Fotoğraf ve eklemeler tamamen bana aittir.

Heliak, YIKIKTEMO, barisy ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Cevap: Endler balıklarıyla lepistes balıkları arasındaki farklılıklar üzerine

Paylaşım için teşekkürler...

Sayfayı Paylaş