1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

endonezya --mercan yasağı kalktı

Başlığı 'Etkinlik-Duyuru-Haber Portalı' kategorisinde Ador14 tarafından 4 Ekim 2018 başlatılmıştır.

 1. Ador14

  Ador14

  Mesajlar:
  307
  Yer:
  İstanbul---Çiftehavuzlar
  İsim:
  Adnan Gun
  veysel ve Montimahir bunu beğendi.
 2. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.306
  Yer:
  Bursa
  Ağır bir deprem ve tsunami geçirdiler, umarım çabuk toparlanırlar.
   
  Yusuf Asan, veysel ve Ador14 bunu beğendi.
 3. Ador14

  Ador14

  Mesajlar:
  307
  Yer:
  İstanbul---Çiftehavuzlar
  İsim:
  Adnan Gun
  birde şu karides yasağı bizde kalksada tanklar şenlense :)
   
  veysel bunu beğendi.
 4. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  770
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  Ben anlamam fiyat yüksek gelirse ararım 175i çağırırım zabıta'yı :koptum:
   
  veysel bunu beğendi.
 5. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.306
  Yer:
  Bursa
  Güncelleme...

  Hi all,

  Just to give a bit of an update on the availabilities situation. As for fresh real-deal air-freight live rock, there is still nothing currently available from the Pacific as Fiji and Indo areas were the main key sources. Both are closed for coral and live rock exports currently. Another source may open next year. It was close, almost happened, but unfortunately, went up in smoke.

  Also, there is no good word out of Indonesia for either live rock or coral exports being allowed again yet. There is, however, a lot of fake news that's been going around about Indo being reopened, but our advice is to not hold your breath! The Fiji and Indo issues are not connected, but both stopped all exports of corals, which includes live rock.

  Indonesia will have some announcement in January, but our sources are not optimistic. So, for the time, Fiji and all Indo area sources remain closed for coral and live rock, which includes Bali, Kupang, Manado, and anything else in the Indonesia CITES enforcement area. Viet Nam is not affected by the Indonesia closure and is still shipping soft corals, zoas, and shrooms. Fish are completely unaffected and no part of the coral shutdown. For instance, Bali is still shipping fish and inverts. The .pdf pages are a good way to see what any currently available source has. The Tonga list rarely changes and Fiji only every month or so. They all have pretty much the same things the last 30 years.

  The only hard corals available now are coming in from Tonga and Australia. Tonga is great, and fairly consistent, nearly weekly. Australia is a bit overpriced and comes in about once every month or so plus or minus, take or give. Both have great Acropora, whole wild colonies of very high quality.

  There have been lots of good rare fish available from several of the sources, Gem Tangs, A. kingi (Tiger), C. joculator and Scribble and even Clarion Angels, Port Jackson Sharks, Flamboyant Cuttles, all kinds of great stuff. A little bit of Red Sea too, via Sri Lanka or Philippines RVS.

  Keep in mind that shipping can sometimes be a bit dicey to some areas around Thanksgiving due to the travel load. If you want something before then, act soon. We watch the weather very closely as we have been having to use heat packs for shipments up north, while not in the south. For instance, sometimes when hurricanes were headed in, some shippers cancel shipments and wait a week. It can happen any time with winter storms too, if they don't like the looks of things, occasionally shipments get delayed a week. It helps to be as flexible as possible. Often suppliers close over Christmas and into the New Year a week or two as well. Plan ahead.

  happy fishin!

  Kaynak: http://www.livestockusa.org/UPDATES.html
   
  hiter, Ador14 ve veysel bunu beğendi.
 6. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.101
  Yer:
  Bursa
  Yani ne diyor?
   
  Montimahir bunu beğendi.
 7. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.317
  Yer:
  Balıkesir
  Yani Mahir paylaştığı yazı konu hakkında, "Endonesya'nın İhracatı serbest Bırakması..." ile ilgili haberlerler hakkında bir çok duyum alınsa da ortada ciddi bir haber kaynağı olmadığı, alınan bilgiler içinde bu konuda da pek bir gelişme olamayacağıymış, ama bunun yanında tonga ve avusturalya'dan yüksek fiyatlı ama güzel bir şeyler gelebilirmiş, ve an itibarı ile srilanka, bazı kızıldeniz ülkelerinden ve ufak tefek kıytırık ülkeden felan hala geliyo mu geliyo diyor yazı :)
   
  Montimahir, harfuzmani ve veysel bunu beğendi.
 8. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.306
  Yer:
  Bursa
  Hedef 2020 diyorlarmış. Zaten doğal resiflerin de 2050' ye kadar %99 oranında yok olacağı tahmin ediliyor. Kaldı şurada 32 yılımız :).

  Endonezya ve Fiji şu anda tüm ihracatı durdurmuş, Endonezya' nın Ocak gibi bir açıklama yapması bekleniyor. Bu arada Vietnam soft, zoa ve mushroom ihracatına devam ediyor. Bali balık ve omurgasızlara devam ediyor. Tonga ve Avustralya sert mercan ihracatını sürdürüyor, fiyatlar pahalı olsa da gayet kaliteli Acrolar geliyor deniyor.

  Tabi bu Amerika' daki bir ithalatçının özeti, ülkemizde hobiciler kendi aralarında ne konuşuyorlarsa o... :) düzgün bir açıklama yapabilen ithalatçımız kalmadı galiba.
   
  Düzenleme: 17 Kasım 2018
  veysel bunu beğendi.
 9. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.306
  Yer:
  Bursa
  Yasak kalktı, ihracata şu anda izin veriliyor.
   
  hiter ve Çağatay Utku bunu beğendi.
 10. hiter

  hiter

  Mesajlar:
  467
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Fuat BALKAR
  Allah allah neler gelir acaba temo2
   
 11. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.950
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Aaa ciddenmi Doğruysa süperrr haber akvaryumlar şenlensinnn :)
   
 12. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.101
  Yer:
  Bursa
  Akvaryum kaldımı ki
   
  MESUT_KERİM ve gokhantiknaz bunu beğendi.
 13. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.950
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Bende bi tane var e sende de var yeter :)
   
  harfuzmani bunu beğendi.
 14. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  3.049
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  On santimlik bir frag dalını üçe bölüp alırsınız artık. Mevcut kur ve ithalat politikaları ile umarım ben yanılmış olurum.

  Hep hayalini kurduğum bir şeydi, ithalata minimum bağımlılık ve mümkün olan en iyi şekilde akvaryum ortamında ana kolonilerden üretim yapacak vizyon sahibi ticari uygulama şekli. Olmadı haliyle, çünkü nasıl olsa hazır geliyor neden uğraşalım ki. Hobiciler arasında takas düşündüm ve motive etmek için uğraştım, kendi canlılarımı kırıp kırıp dağıttım. Yine olmadı, benden aldığını diğer forumda 1 ay sonra satışa koydu.

  Endonezya ithalatı açsa ne olur, açmasa ne olur bu saatten sonra. Esnafa dört bini bir ithalatta gömecek benim gibi ...’leri bu saatten sonra nadir bulurlar. Noktaları istediğiniz gibi doldurun.

  Sert oldu gibi ama anlayan anladı sanırım. Bir şeyleri çok yanlış yaptık ve bu, senelerdir çok canımı sıkıyor.
   
  veysel, harfuzmani, MESUT_KERİM ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 15. hiter

  hiter

  Mesajlar:
  467
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Fuat BALKAR
  :portaliseviyoruz:Abiler ne deseniz haklısınız. Bir şeyler çok çok yanlış. Ama ilk defa endonezya görücem acayip heycanlıyım hiç ordan ithalat geldiğini görmedim. Hobi de yeniyim biliyorsunuz :koptum:
   
 16. Sena

  Sena

  Mesajlar:
  370
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Sena
  Yasağın kalkması çiftliklerin elinde birikmiş, büyümüş mercanların pazara çıkmasını sağlayacak. Normal şartlar altında da bunun fiyatlara yansıyıp bize uygun fiyatlardan ulaşması demek. Ancak bizim esnaf buna izin verir mi emin değilim.
   
 17. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  770
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  Veremez masrafları çok çünkü
   
 18. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.950
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Erdoğan bu kadar karamsar olma. Kolay büyüyen türler hobiciler arasında nispeten uygun fiyatlarla dolaşıyor zaten. İthalatı yasaklanan veya maliyeti çok yüksek olan Avustralya acroları dediğin gibi fiyatlar fahiş. Ama açık söyleyeyim yetiştirip frag satanlar var bir kaç kişi fiyatları yüksek olmakla birlikte bence normal. Çünkü gerçekten çok zor büyüyorlar yav o da bütün su değerleri ve ışıklandırmayı iyi ve uzun süre stabil tutabilirsen. Ciddi emek ve zaman istiyor. Bunu bu işi ticari olarak düşünenler için söyledim. Bizlerin durumu farklı idi bizler keyif için büyütüyor budama zamanı geldiğinde ücretsiz veya cüzi üceetlerle veriyorduk. Halen böyle düşünen bir iki kişi tanıyorum ama onlarda da canlı kalmadı :)
  Şuanki durum tamamen arz talep fiyat üzerinden yüksek. İlk partiler geldiğinde şuanki yüksek fiyatlardan etkilenir tabiiki ama sonrasında rekabet kriterleri gereği düşecektir diye düşünüyorum
   
  WELLY ve Çağatay Utku bunu beğendi.
 19. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  3.049
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Mesut’çuğum dikkat edersen satışlarda belli başlı türler var, ama ben onlardan bahsetmiyorum. Kısıtlı tür, çok albenisi olmayan veya renkleri bozulmuş ve geri döndürülmesi imkansıza yakın canlılar. Arada tek tük kupon canlılar çıkıyor elbette ama istisnalar kaideyi bozmuyor.

  Endonezya açılıyor dendi, gözlerimiz parladı hepimizin. Yav bu kadar mu zordur ticari anlamda Acro, Zoa, Monti ya da Ricordea falan. Değil dostum, bence değil. Düşündüğüm şekilde ticarileşseydi bence ülkemizde bu hobi şu anda çok daha farklı konumda olurdu. Youtube’de özellikle alman üreticiler var mesela. Adamlar özel tür bir zoa kolonisini fraglayıp misal 150 parçaya bölüyor. Maksimum üç ay sonra beş kafası yüz liradan sat gitsin. Ben alırım, hem de beş çeşit alıp efsane bir zoa kayası yaparım. Sürdürülebilir hobicilik bu şekilde olmalı bence.
   
  WELLY ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 20. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.306
  Yer:
  Bursa
  "Golden Torch" çular bunu beğendi...:)
  Ekran Alıntısı.JPG
   
  hiter, mekatronik ve Çağatay Utku bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş