1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Enteresan bir kurt sorunu... Acil yardım lazım..

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde keremjan tarafından 23 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem
    ^Selam arkadaslar. Baliklarimi şimdiye kadar canlı yemle beslemediğimi söyleyerek başlıyorum..
    Evet, şimdiye kadar hiç canlı yem kullanmadım.. Buna ayıracak ne vaktim nede param var. Ama balıklarımı biraz daha iyi beslemek istediğim için. Kuru yemim bitince kurutulmuş yemin yanında birde kurutulmuş canlı yem alayım dedim. kurutulmuş su piresi ve kurutulmuş karides sipariş ettim.. Kuru yemin yanında arada sırada o yemlerdende vermeye başladım. Nedenini bilmiyorum ama birkaç gündür akvaryumda örümcek ağı gibi bir tür yosun farkettim. Vaktim oldukça temizliyorum.. Camlarda ise ince tüy şeklinde yeşil yosunlar oluşuyordu.. (Nedenini bilmiyorum) Ama bugün farkettiğim şey beni çok şaşırttı.. Camlarda yürüyen beyaz kurtlar farkettim. dön:gif Kurtçuklar beyaz, bir iki milim uzunluğunda.. mikro kurt gibi.. (resimlerde gördüğüm kadarıyla) Oraya nasıl geldi, neden geldi, zararlımıdır? hiç bilmiyorum şimdi.
    Balıklarım 4 adet yetişkin melek..(Akvaryumu tül ve bitkiler yardımıyla ortadan ikiye ayırdım.. Bu örümcek ağı gibi olan yosunlar o tülün çevresinde oluşuyor) Meleklerim Bu kurtları görmedikleri için hiç ilgilenmiyorlar.. Yumurta dökme döneminde olduklarından yavrular için kesin ilgi çekici yem görevi göreceklerdir ama sterilmidirler, nedirler bilemiyorum..

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Mrb Keremjan bey;

Arama butonundan Beyaz Kurtçuklar( Planaria) diye yazarsanız bilgiye ulaşacaksınız .Sanırım sizin tank'ta olan canlı diye düşünüyorum.

3. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem

Yok abicim senin planaria ni google da aratip resimlerine baktim ama onlar cok cok büyük.
    Benim gördüklerim bir 5mm uzunluğunda ve cok cok ince.. kıldan daha ince ve beyazlar..

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Keremjan bey googleden değil portalımızdaki arama butonundan arama yapınız.

5. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem

Sizin sitedeki kurtlarda ayni abicim.. Benim çıplak gözle o karşılaştıramam.. ama belirti olarak uyuyor.. Balıklar yeni aldığım yemleri beğenmediler galiba, o yüzden fazla yemiyorlardı, kalıyordu.. Bende kalanları dipten çekiyordum ama hepsini çekememişim demekki.. Balıklara zararı yoksa sorun değil.. Melek balığım yumurta döktü bugün, eğer yavrular yumurtlama evresine kadar yaşarlarsa canlı yem olur onlara :)

6. taygun

taygun Guest

Merhaba Keremjan,

Bence yazılanları okurken senin yukarıda yazdığın son mesaja kadar kurt sorununun yem artıklarından kaynaklandığını düşünmekteydim. Bu son mesajında "balıklarının yen i aldığı yemleri yemediğini" söyleyince fikrimin daha da kuvvetlendiğini düşünüyorum. Bu kurtlar bence yem artıkalrından kaynaklanıyor. Ya fazla yemleme yapıyorsun balıkların yiyor fakat hepsini bitiremiyor ya da dediğin gibi balıkların yemiyor. Bu nedenle suyun biyolojik yapısı içinde de bu kurtlar çıkıyor. Aynı şey benim karides akvaryumumda da başgöstermişti. "Karidesler akvaryumu kirletmezler" zannıyla dip çekimlerimi aksattığında kumların arasında ve/veya camın üzerinde çok ince kurtcuklar gözükmeye başladı.

Sana bu konuda iki önerim var.

1.) Yemi azalt ve yemin sok kullanım tarihini kontrol et,

2.) Dip çekimlerini aksatma ve dip çekim yaparken dipten ya da kumun yüzeyinden su çekme. Aparatını kumun içine sok ve kumun içini tara. Yalnız bunu yaparken bitkilerin yakın çevrelerinden uzak dur ki onların besin kaynaklarına müdahale etmiş olmayasın.

Sağlıcakla kal.

Sayfayı Paylaş