1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ercan'ın 160*60*60 Sumplu Akvaryum Kurulumu

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde ercan tarafından 28 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. ercan

ercan

Yer:
    bursa
    İsim:
    ercan
    Akvaryum sump kurulumu yapacağım. 150*50*50 olmasını düşünüyorum kaç gözlü olacağına karar vermedim. Aklıma takılan tabandan çift delik yandan da kafa motoru için delik açtırmak kafa motoru newjet nj6000 yada newjet nj8000 hangisi olursa daha iyi olur taban için 32 lik delik yan içinse 25lik yeterli midir delik çapları için?

Yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

2. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Hoş geldiniz abi.Akvaryum ölçüleriniz gayet güzel.Ama sump ölçüleri bana biraz fazla geldi.Bu kadar büyük yapılmasının farklı bir amacı varmı?Sumpla birlik te toplam hacim 951 lt oluyor.Bunun için newjet 4500 veya newjet 6000 lik motor yeterli gelecektir.Tatlı su mu olacak tank?32 lik iki delik olur veyada 50 lik tek delik te olabilir.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldiniz,kurulacak akvaryumda neler beslemeyi düşünüyorsunuz,kafa motoru konusunda ona göre karar vermek lazım...:)

4. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Tavuk dermiş :koptum: Anladığım kadarıyla tuzlu su :bilmem:

Alparslan bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi gene koptum sen çok yaşa,olsun tavuk beslenecekse Özdemir abi anlatır sorun değil.:D
    Belkide acı su dur yani delta türü de ola bilir...:rolleyes:

6. ercan

ercan

Yer:
    bursa
    İsim:
    ercan
    ikola 30 tane olacak ;)

Alparslan bunu beğendi.
  7. ercan

ercan

Yer:
    bursa
    İsim:
    ercan
    hacim yeter mi bu balıklar için ?

8. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Tamamdır konu doğru yerde o zaman. Keyifli kurulumlar

9. ercan

ercan

Yer:
    bursa
    İsim:
    ercan
    teşekkür ederim sizlerle birlikte kuracağız temo2

Alparslan bunu beğendi.
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlı olsun abi akvaryumun hacmi müsait ama baskın erkekler sıkıntı yarata bilir adet biraz fazla gibi yalnız akvaryumun ayrı köşelerine ayrı taş kümeleri ile guruplaşma yapa bilirsiniz ...:)

11. ercan

ercan

Yer:
    bursa
    İsim:
    ercan
    sağol öyle düşünüyorum 2-3cm aldım şimdi 5-6 oldular yer yetmiyor artık dişi erkekleri oranlayacağım en fazla 3 erkek bırakmayı düşünüyorum :)

Alparslan bunu beğendi.
  12. ercan

ercan

Yer:
    bursa
    İsim:
    ercan

Alparslan bunu beğendi.
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Gayet güzel bu eski akvaryum mu...:)

ercan bunu beğendi.
  14. ercan

ercan

Yer:
    bursa
    İsim:
    ercan
    evet şuan bunu kullanıyorum :)

Alparslan bunu beğendi.
  15. ercan

ercan

Yer:
    bursa
    İsim:
    ercan
    Alparslan yardımcı olacak kimse yok mu bana temo11

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi sitede bu tür balıklardan besleyenler var,biraz sabır et yardımcı olurlar...:)

ercan bunu beğendi.
  17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Hayırlı olsun Ercan bey;

Tropheus seçiminiz güzel olmuş,akvaryum hacmi oran ayarlaması yapıldıktan sonra yeterli gelecektir.Balıklarınızın hareketli oluşu güzel renklerini fazla göstermedikleri için bant yapıları hakkında bir şey söylemek zor.:)

Cinsiyet ayrımı hakkında yazdığınıza göre 6 cm civari bu boyda biraz zor olabilir,imkanlar doğrultusunda biraz daha beklenebilir.Birde dediğiniz gibi kolonide 3 erkek yeterli olacaktır.

ercan bunu beğendi.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tabandan delik delinmesi akvaryum tabanı için düşünülmüş yanlış anlamadıysam, tabandan delmek yerine üstten delmek daha kullanışlı olur ve görüntü farkı olur. Sumptan gelen suyu vermek için ayıca deliğe gerek yok ama illa istenirse delinebilir.

Sump ölçüleri gayet güzel, bölme olarak 3–4 bölme yapılabilir. Bölme ölçü ve sayısı hesaplanırsa bence sumpun sol veya sağ kısmında bağımsız bir bölme yaparak su hazırlama haznesi çok işe yarar, gerektiğinde tedavi tankı olur, kavga ve yaralanmalarda balıklar geçici barındırılabilir.

ercan bunu beğendi.
  19. ercan

ercan

Yer:
    bursa
    İsim:
    ercan
    teşekkür ederim arkadaşlar ben yapmak istediklerimi size biraz anlatayım niyetim taban yakın bir emiş olması elek. kesilirse diye selenoid vana kullanma düşüncem var yandan kafa motoru için düşündüğüm delik ise akıntı motorunu taklit etmesi içindir.
    aklıma takılan sorular şunlar tabana yakın emiş anafora neden olur mu ?
    birde delikler için hangi çapı seçmem gerekecek 10 gün sonra akvaryum yapımı başlıyor ve ben daha delik çapına karar veremedim acil yardım lazım :kucaklıyorum:

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Tabana yakın bir emiş düşünüyorsanız içten tabandan tavana kadar olan bir durso kutusu yapılark alt tarafına ızgara açılır. İçerisinde ki borular yine üst noktaya kadar çıkar ama bu şekilde su aşağıya inmeye başladığında hem tabandan hem de üst noktadan su emişi sağlanmış olur böylece elektrik kesilmesinde herhangi bir ekstra ekipmana gerek kalmaz.

Sayfayı Paylaş