1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eskişehir'den Reef Dünyasına İlk Adım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Cyberx26 tarafından 28 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. okannyildizz

okannyildizz

Yer:
    Eskişehir
    Haklısın bende aynı düşüncedeyim birkaç kişi var tanıdığım ama fazlası yok çoguyla da görüşemiyoruz benim numaram
    0544 741 24 65 whatsuptan vs görüşebiliriz. Bende 2 yıldır tuzlu suyla ilgileniyorum aynı durumda sayılırız acemi hobici yani :)

Cyberx26 bunu beğendi.
  2. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :nazar::nazar::nazar::nazar: Maşallah tankınız süper olmuş.

Cyberx26 bunu beğendi.
  3. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Çok teşekkür ederim Yağmur hanım, uzun süre boş kaya ve 3-5 balık izlediğim için şu hali bana süper ötesi geliyor :) Tabiki eksiği çok ama inşallah zamanla gönlümdeki gibi olacak :)

4. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Teşekkür ederim Mahir bey, portal sayesinde sabırlı olmam gerektiğini çok iyi öğrendim. Bana kalsaydı 2. aydan sonra ehhh bu olmuştur deyip balıkları mercanları doldururdum. Sonra beyaz benek, amonyak patlaması, cyano mercan ve balık ölümleri derken bir bakmışım tank boşalmış tüm malzemeler yok pahasına satışta :( Sabırla boş kaya seyrettim ama çok şükür işler yolunda gitti, artık ödülümü yavaş yavaş alma zamanı :)

5. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Ok teşekkür ederim whatsupa ekledim, ordan görüşürüz.

okannyildizz bunu beğendi.
  6. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Konuyu güncelleyelim :)

Güzellik :)

Durgun su üstten görünümler :)

sezai25, Moliro, MESUT_KERİM ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  7. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Herkese merhaba arkadaşlar, tankım 7. ayına doğru gidiyor. İlk 1 sene sps mercana bulaşmam diyordum. Ama tam tersi oldu tank yavaş yavaş sps tankı olma yolunda gidiyor. En son 3 adet acro kolonisi ekledim. İnşallah sağlıkla beslerim.

Sürekli test yaparak değerleri kontrol altında tutuyorum. Yüksek kh tüketimi ilk başlarda beni zorladı, ama son 1 haftadır tankın ihtiyacı kadar dozlamayı başardım. Günlük 2 kh tüketim var :)

Son test sonuçlarım:

Tuz :1025
    Nitrat: 0,10
    Fosfat:0,003
    Kh: 8,03
    Mg: 1350
    Ca:420
    K: 390

MESUT_KERİM, cimlikaya, okannyildizz ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  8. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    Allah nazardan saklasın abi,barış sbi 7ayda böyle olduysa ilerisi nasıl olacak şimdiden belli :)

Cyberx26 bunu beğendi.
  9. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Sağolasın Emrahcım, Allah herkesin tankını nazarlardan saklasın. Aslında benim başarım sayılmaz. Yani şöyle anlatayım Eskişehirde mercan bulmak imkansız dolayısıyla tankımda esnaftan gelen canlı hiç yok. Sürekli canlı ilanlarını takip ediyorum. Hobicilerin binbir emek verip akvaryum ortamına adapte ettiği canlılıları topluyorum:) Sonrasında Düzenli su değişimi, düzenli test ve gerektiği kadar katkıyla işi kotarmaya çalışıyorum.

hasan1958, Jeddite ve emrah aytekin bunu beğendi.
  10. MuratTheDark

MuratTheDark

İsim:
    murat
    Merhaba hocam, kurulum itibariyle takipteyim aşağı yukarı eş zamanlı kurduk. Benim aklımda lps ağırlıklı bi tank vardı öyle de oldu tabi sps ye bulaşmamak imkansız. Siz sps türlerini özellikle plate türlerini hangi boyda aldınız ve diğer türler için de gelişim fotoları var mı ilk geldiği zaman itibariyle?

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

veysel, Cyberx26 ve Jeddite bunu beğendi.
  11. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Merhaba Murat bey, ben plateleri ve diğer spsleri hobiciden aldığım için zaten yeterince büyümüşlerdi. Tankıma ekleyeleyi çok uzun zaman olmadı. Bu nedenle şöyle büyüyorlar, böyle büyüyorlar diyemem. Zaten henüz acemi olduğum için ilk hedefim büyütmekten çok yaşatmaktı, çünki ciddi anlamda tüketim yaparak tankın değerlerini etkiliyorlar. Onların ihtiyaçlarını karşılayıp yaşatmak ve renklerini korumak bile benim için büyük başarı diyebilirim. Çok şükür şimdilik herşey yolunda gidiyor.

MuratTheDark bunu beğendi.
  12. MuratTheDark

MuratTheDark

İsim:
    murat
    Tamamdır hocam teşekkür ederim, maşallah güzel gidiyor devamını merakla izliyorum :)

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cyberx26 bunu beğendi.
  13. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Çok teşekkür ederim, güzel gitmesi için elimden geleni yapıyorum. Şu an tek sıkıntım canlı bulamamak, aslında sezon açıldı ama sponsorlar henüz sps ithalatına başlamadı dört gözle ithalat bekliyorum :)

MuratTheDark bunu beğendi.
  14. Burakkeskin

Burakkeskin

İsim:
    Burak
    hayırlı olsun Uğraşınız

Cyberx26 bunu beğendi.
  15. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Slm arkadaşlar konuyu güncellemeyeli 1 ay olmuş. Zaman su gibi akıp gidiyor 8. ayına giren tankım yavaş yavaş gelişiyor. Aylarca boş kaya seyrettikten sonra bu hali bana çok güzel geliyor. Bu güzellikleri portal ailesiylede paylaşmak istedim. Çekimler her zaman olduğu cep telefonuyla yapıldı o yüzden kötü kalite için kusura bakmayın.

Öncelikle bir video paylaşmak istiyorum beni görünce yem için çıldıran yamyam balıklarım :)

Birazda fotoğraf atayım güncelleme işi tam olsun :)

MESUT_KERİM, burak ozu, ünal57 ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  16. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :nazar::nazar::nazar: Maşallah.Gözümü alamadım tankınızdan

Cyberx26 bunu beğendi.
  17. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    Yetmiş yedi ceddi ile maşallah, abi tank harika olmuş ellerine sağlık...

18. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Çok teşekkür ederim Yağmur hanım

Çok sağol Emrah kardeşim, inşallah daha iyisi senin olsun.

19. erkan efe

erkan efe

Yer:
    Ankara
    İsim:
    erkan efe
    Bu tankları ve 7 ayda kat ettiği yolu görünce neredeyse vazgeçmekte olduğum tuzlu suya yeniden sarılasım geliyor, gerçekten kısa zamanda çok güzel işler başarmışsınız, umarım güzellikler katlanarak devam eder.

MESUT_KERİM ve Cyberx26 bunu beğendi.
  20. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Çok teşekkür ederim Erkan bey, sakın hobiden vazgeçmeyin. Yanlış hatırlamıyorsam siz tankı ekimde kurdunuz yani daha çok yeni sadece sabır gerekiyor. Ben acele edip 3. ay hummer kolonileri girdim ve tatile gittim. Döndüğümde 4 koloniden sadece 1 i yaşıyordu. O dönemde ben bu işi yapamıcam diye tankı kaldırıp atıyordum. Ama pes etmedim ve devam ettim. Kendimi size akıl verecek seviyede görmüyorum ama nacizane tavsiyelerde bulunmak isterim. Benim gözlemlerim şu yönde birçok hobici daha tankında canlı yükü yokken katkı kullanmaya başlıyor. aaaa kh düşmüş hemen şu kadar ml şunu gireyim, aaa mg düşük hemen katkı gireyim dediğiniz anda iyonik denge bozulmaya başlıyor. Ben 5 ay nerdeyse boş kayalarla geçirdim ve bakteri kültürü ve yemi dışında tek damla katkı kullanmadım. Zaman zaman kh düştü, zaman zaman mg düştü. Hep su değişimiyle toparladım. Düşüşün fazla olduğu haftalar su değişimini % 10 değilde % 20 yaptım ve çok faydasını gördüm. Tuzlu suda kh mg ca dengesinin oturması zaman alıyor. Bu zamanı tanımayıp katkılarla müdahale eden hobiciler suyunu çorba yapıyor. Yaptığım düzenli testlerle suyun kararlı hale geldiğini görünce sps kolonilerini girmeye başladım. Bu konuda şansım yaver gitti ve hobicilerden güzel oturmuş koloniler buldum. İnşallah sizinde şansınız yaver gider ve istediğiniz güzellikleri keyifle beslersiniz.

harfuzmani, burak ozu ve YMR_AY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş