1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eskişehir'den Reef Dünyasına İlk Adım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Cyberx26 tarafından 28 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Slm arkadaşlar, bazı sorunlar olsada tank istediğim düzeye yavaş yavaş geliyor. Şu an en büyük sorunum iki acro kolonimin ortasında cyano oluştu. İlk önce aydınlatmadan şüphelendim ve tüm floları değiştirdim ve akıntıyı arttırdım. Düzelme olmayınca önerilenin yarı dozunda chemiclean kullandım. 2 gün sonra yüzde 20 su değişimi yapıp reaktor içine aktif karbon koydum. Chemicelan uygulamasında tankta karartma uygulamadım. 4. gün cynolar gitti ama birkaç gün sonra sonra aynı noktalarda geri çıktı :( Tüm koloniyi sarıp ölmelerinden korkuyorum. Şu anda önerilen dozajı uygulamadığım için pişmanım boşu boşuna ps 1 hafta kapalı kaldı. Kayalarda ve başka yerlerde cyano yok ve yayılım göstermiyor. ps biraz çalışsın sistem kendine gelsin bir kaç hafta sonra yine chemiclean uygulamıyı düşünüyorum bu sefer dozu tam gireceğim ve bir gün karartma yapacağım. Acroların üzerindeki cynao için başka tavsiyesi olan var mı ?

Tankıma yeni sps kolonileri eklendi, 6 adet bluegreen chromisin yanına 6 adet bicolor chromis eklendi. Uzun zamandır aradığım yellow back antihaslardan 14 adet eklendi. Şu anda yarısı saklanıyor yarısı çıkıyor, kuru yeme alıştıramadım sadece donmuş yem alıyorlar. İnşallah zamanla kuru yeme de alışırlar. Kısacası tankta sürü balıklarını seviyorum :) Şimdi sizleri fotoğraflarla başbaşa bırakayım.

sezai25, Ador14, Pennywise ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  2. Humility

Humility

Maşallah Barış abi tank dolu dolu darısı başımıza :)

Cyberx26 bunu beğendi.
  3. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Sağolasın Emre kardeşim, acele etme sabırla hepsi olur.

4. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    maşallah nazar değmesin...barış abi frank tank nezaman kuracan artık şart olmuş :)

Cyberx26 bunu beğendi.
  5. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Aman Emrahcım bu tankı zor götürüyorum, bide frag tankı çıkarsa hanım evden kovabilir. İyi dileklerin için teşekkür ederim :)

YMR_AY ve emrah aytekin bunu beğendi.
  6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :nazar::nazar::nazar:Tankınız çok güzel maşallah

Cyberx26 bunu beğendi.
  7. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Çok teşekkür ederim Yağmur hanım...

8. erkan efe

erkan efe

Yer:
    Ankara
    İsim:
    erkan efe
    41 kere Maşallah

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cyberx26 bunu beğendi.
  9. ARİFYAVUZ

ARİFYAVUZ

İsim:
    Arif
    Maşallah Barış Bey;
    Nazar değmesin inşallah, gerçekten çok güzel olmuş..... :)

Cyberx26 bunu beğendi.
  10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Kısa sürede muhteşem hale gelmiş tank.
    Maşallah, eline ç, emeğine bütçene sağlık.

Ama cyano bu tip kalabalık akvaryumlarda görülebilir. Florasanları ne zaman değiştirdin?

Frag tankı konusunda emraha katılıyorum. Yerin varsa hobiye ve doğaya katkın olsun. Ayrıca büyçene de fayda sağlar

Cyberx26 bunu beğendi.
  11. mfiseri

mfiseri

İsim:
    fatih
    Barış bey... tankınız çok güzel maşallah... fotoğraflarınızın devamını beklıyoruz ...

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cyberx26 bunu beğendi.
  12. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Barış Bey merhabalar
    Sanırım bir sayfa öncesinde yeni kurulum yapanların tanklarına katkı eklemeleriyle alakalı bir hipoteziniz olmuş ki son derece doğru ve yerinde bana göre.
    Yaşadığınız cyano içinde aynısını ben size söyleyeceğim, ufacık bir cyano görüpte ani müdahale ederek suyunuzu çorbaya çevirmeyin.Gözlemleyin şayet ilerlerse o zaman müdahaleye mahal verin.ULNS sistemeler de cyanolar zaman zaman görülebiliyor, bunun nedeni tamamen besinsiz kalan bakterilerin ölmesi ile çevrimi toparlamak için ortaya çıkan cyano bakterisi.
    Işık, dalga ... vs cyano için amaç değil araçlardır.Cyanonun ortaya çıkışı bakteri popülasyonunun zarar görmesi ile başlar.
    Bu yüzden acele edip işleri karıştırmayın derim, bence gayet güzel giden bir tankınız var.İşin iç yüzünü her zaman hobici daha iyi bilir ama karşıdan bakınca oldukça güzel giden bir düzen var.

Moliro, Pennywise, Montimahir ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Çok teşekkür ederim Erkan bey, sizinde yeni kurulum bomba gibi geliyor gelişmeleri takipteyim.

Çok teşekkür ederim Arif bey, sizin tankınızda çok güzel ilerliyor güncel fotoları bekliyoruz. :)

ARİFYAVUZ bunu beğendi.
  14. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Çok sağolun Levent bey, tankın bu hale gelmesinde portalın ve sizlerin katkısı çok fazla bu yadsınamaz bi gerçek... Dün gibi hatırlıyorum bana ekipman tavsiyesinde bulunup yardımcı olmaya çalışıyordunuz. Bende boş vakitlerimde küçük büyük demeden hemen hemen tüm kurulumları okudum. Hangi sorunlarda neler yapılmış aklımın bir köşesine yazdım. Teorik olarak topladığım bilgileri, pratiğe dökmekte zaman zaman zorlandım. Ama pes etmeden düzenle ve sabırla tankı şimdiki haline getirdim. İnşallah sağlıkla devam eder.

Florasanları 1 aralıkda değiştirdim. Yani daha 1 ay bile olmadı. Frag tankı bende istiyorum ama şu an imkanlar buna pek elvermiyor.

Montimahir ve Pennywise bunu beğendi.
  15. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Teşekkür ederim Fatih bey, bol bol fotoğraf paylaşmayı bende istiyorum ama cep telle çekilen fotolar hoşuma gitmiyor. Bu hobi yüzünden dslr makina alıcam :)

16. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Merhaba hakan bey,
    Portalda çok fazla konu okuduğum için kendimce bir hipotez oluşturdum ve bunu doğrulamanız beni sevindirdi. Ben aylarca sadece su değişimi ile tankı idame ettirdim. Ne zamanki sps kolonileri girip tüketim arttı o zaman katkılara başlamak zorunda kaldım. Buda nerden baksanız 5-6 aylık bir sürece denk geliyor. Dediğiniz gibi aslında tank gayet güzel ilerliyor açıkcası ben bile kendimden bu performansı beklemiyordum. Bu nedenle tanka ani müdahalelerde bulunmaktan kaçınıyorum. Sırf bu nedenle chemiclenai bile kutu üzerinde yazanın yarısı kadar kullandım. Tankım tam ULNS sayılmaz ama yinede değerlerim 0'a yakın, tropic marin teste göre 1 mg/l nitrat, hanna hi 736 phosphorusa göre 0,003 fosfat var. Az daha zorlarsam sıfırlanacak gibi duruyor :) Düzenli olarak biodigest kullanıyorum, bioptim 15 günde bir önerilmiş ama ben ayda 1 kullanıyorum. Cyanonun ortaya çıkışı yeni değil 1 mercanın üzerinde çıkalı 2 ay kadar oldu. Diğer mercanın üzerinde ise 1 aydır var. Çok önemsemediğim için üzerinde durmamştım ama artık canlıya zarar vermeye başladı.

İnternetten cynao oluşumunu inceledim aslında bendekiler cyanoya pek benzemiyor. Yani kırmızı renkli dağılan bir yapıda değil daha çok kabarcık şeklinde şeffaf baloncuklar var. Baloncuklar yeşil olsaydı bubble alg diyecektim ama yeşilde değiller.

Cyano sandığım baloncukları bi paylaşayım belki başka birşeydir.

17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Oluşumlar muhtemelen cyano ve fotosentez yaptığı içinde baloncuk oluşturuyor.Muhtemelen ki öyle olması lazım, ışıklar yanarken baloncuklu yapıda olması gerekiyor.
    Bence bakteri girişini ve besin vermeyi kesmelisiniz.

Cyberx26 bunu beğendi.
  18. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Evet Hakan bey aynı dediğiniz gibi ışıklar acıkken baloncuklar oluşuyor, gece ışık olmadığı için sabahları baloncuk olmuyor. Bende buradan yola çıkarak cyano demiştim ama daha önce karşılaşmadığım için emin olamamıştım. Şimdi zararlıyı tespit ettik çözüm üzerine odaklanalım. Bakteri ve yemini kesiyorum. Aslında daha önce biyerde cyanonun yararlı bakteri ile baskılanabildiğini okumuştum. Bakteri girişini birazda bu yüzden yapıyordum. Işıklar günde 10 saat yanıyor. Armatürüm 8x54 ati dimli olduğu için saat 12.00 da % 1 seviyesinde açılıyor, saat 14.00 da % 100 seviyesine ulaşıyor. Daha sonra akşam 20.oo da % 100 seviyesinden düşmeye başlıyor, saat 22.oo da kapanıyor. Acaba bu aydınlatma fazlamı geliyor bunu 9 yada 8 saate düşüreyim mi ?

19. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Merhaba portal ailesi, ilk canlılarım olan conch ve snailleri tanka gireli 1 sene olmuş. O kadar yavaş geçen sabırsız günlerden bu günlere geleceğim aklıma gelmezdi. Ufak tefek sorunlar olsada tankım sağlıkla ilerliyor.

1. yıl şerefine bir video paylaşayım :)

sezai25, ömer_, Nadir ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  20. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Barış ilgin nasıl tanka?

Cyberx26 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş