1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eski Kaya Havuzu - Alternatif Refugium

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Erdem. tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eski Kaya Havuzu - Alternatif Refugiumbaşlığımla herkese selamlar Portal ailem.
  Evet daha önce reef gelişim konumda da bahsettiğim refugium ile ilgili düşüncelerimi aktarmak isterim.
  Hatırlayacağınız üzere benim canlı kayalarım Sump'da yapılan ayrı bölmemde yer alıyor.

  Bölme Ölçülerim; 60x70x46(h) - Fotoğraflar;
  1.png 2.png

  Ortalama bir yılı aşkın süredir akvaryumum faaliyette ve suyum oturmuş durumda diyebilirim.
  Bu kaya bölmesi ile ilgili bir düşünce oluştu aklımda, refugium çevrilebilinir mi?
  Tabii bunu refugiuma çevirmemdeki amacım akvaryumumda oluşan nitrat ve fosfata doğal yollardan çözüm üretebilmek. Bir diğer düşüncem burda akvaryumum harici bir alan oluşturabilmek.
  Sıkıntılı olacak bazı canlılarımı buraya almak, yukarıdaki kalabalık nüfustan uzaklaştırmak istiyorum.
  Allah'a şükür sıkıntılı canlım yok, mesela ilerde eklemeyi düşündüğüm chelmonuma burda bir alan oluşturabilirim. Neden chelmon, aiptasia sayısı ortalama 10 civarı olmaya başladı. Sürekli bir mücadelede bana artı katar diye düşünüyorum doğal ortam ve podlarla dolu bir refigiumun. Mesela başka bir örnek Fil Kulağını didikleyen oldukça besili bir percula balığım var. Akvaryumuma eklemeye çekindiğim uygun bir anemonu refugium koyarak burada bir alan oluşturabilirim. Dalga motoru vs hiç bir tehlike olmadan sadece kafa motorundan gelecek suyun yapacağı akıntı anemonun yapışma riskini ortadan kaldırır diye düşündüm. Yani düşüncelerimden bir diğeri ise aydınlatma hususu. T5'mi Led'mi ? Veya Mh lamba mı? Mh'ın mercanlar üzerindeki etkisi yosunlarda da sağlanabilir mi? Sizler ne dersiniz şu anda bunlar sadece birer düşünce..

  Veya da bunlara gerek yok, Hakan abi ve Mahir abi gibi çevir pellet'i yeri geldi mi müdahale de edebil mi dersiniz.. :) Bakalım hala bir kesinlik yok sadece oluru veya olmazı nedir onu düşünüyorum, fikirleriniz benim için değerlidir. Konuya sağladığınız katılım için şimdiden teşekkür ederim.

  :portaliseviyoruz:
   
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.659
  Yer:
  ankara (aydın)
  Erdem hem işleyiş hemde mantık olarak güzel düşünmüşsün. Yosunların ışık ihtiyacı için Mahir benim konuda 5500 kelvin lik lamba önermişti. Sarı ışıktan daha fazla gelişim göstermişler bu ışıkta yosunlar. Anemon için ışık ihtiyacı olacak. Kafamda canlandı hacim az değil neredeyse 200 litre çok güzel yosun bir kaç parça kaya ve mangrow fidanlarıyla harika bir görüntü ve yaşam alanı ortaya çıkar. Hacimde fazla olduğu için görevini de yeterli derecede yapar.
   
  Erdem. bunu beğendi.
 3. Evet Veysel abi düşüncelerimin bu şekilde çok başlıklı olmasının nedeni hacimin ve ölçülerin iyi olması. Zaten düşüncemde kayalarımın tamamını çıkarmak asla yok, güzel olan 3'te1'lik kısım gene aynı yerde kalacak ve bu çalışma da oldukça katkısı olacak diye düşünüyorum.. Her zaman önerilerini beklerim abi, nasıl ki ben sana sailfin diye bir kaç tutturduysam :D sende fikirlerini esirgeme lütfen.. :)
   
  veysel bunu beğendi.
 4. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.659
  Yer:
  ankara (aydın)
  Valla
  Erdem bilgi olarak çok araştırdım, pratikte çalıştırmadım duruyor yapıldığı şekilde. Yosun sadece spagetti alg olarak düşünme. Caulerpa (doğru yazdım mı bilemedim şimdi) olur kırmızı yosunlar olur. Acayip çabuk büyüyorlar. Burhan arkadaşımız verdi iki parça özellikle dalı tek olan caulerpa 15 günde 4-5 dalı geçti. Bu şekil tanglerin sevdiği yosun türleri de burada yetişir ve çeşitlilik açısından güzel bir biyolojik alan oluşur. Temel abide yaptı yeni bir tank bu şekil takip ettiysen konuyu, bence başarılı olur bu sistem senin ellerinde.
   
  Erdem. bunu beğendi.
 5. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.659
  Yer:
  ankara (aydın)
  Yosun türlerine güzel bir kaç örnek.
  020.jpg
  refugium5202008001.jpg
  Buda benim yaptığım sistem hazır yerinde bekliyor boş şekilde, sadece kum veya kaya ilavesi gerekiyor. Sonra kontağa bas çalıştır. Senden cesaret geldi aslında bana da çalıştırabilirim her an için bakalım. Ps bölümü de var içinde.
  product_detailed_image_29966_196.jpg
   
  ozgun_cyprus, Montimahir, Erdem. ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 6. Veysel abi kırmızı yosun, mangrow ve spagetti alg'den oluşacak bir refugium düşünüyodum ilk etapta. Fakat bahsettiğin şekilde diğer yosun türlerinide araştırarak güzel bir şeyler çıkabilir ortaya. Temel abi'nin konuyu takip ediyorum ama o daha farklı boyutta, benim oluşum daha farklı olur.
   
  veysel bunu beğendi.
 7. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.852
  Yer:
  Bursa
  Bölmen bu projen için çok uygunmuş yahu :), Veysel abinin örnekleri de çok güzel, sırf bu görüntüler için bile uygulanabilir. Kayaları da tortu birikmeyecek şekilde sayısını azaltıp dizersen, bir de kum-mercan kırığı yatağı ile çok şık bir refigium (neredeyse ikinci bir tankın) olabilir.

  İlk fikrim oturmuş biyolojik (bakteriyel)ve iyonik(element) düzenini korumak yönündeydi, :) diğer yandan gönlüm her zaman refigiumdan yana :) Resif ve bitkili bir arada daha ne olsun :) Podlar, mysisler, hermitler, yengeçler, hatta denizatı bile bakılabilir.

  Aydınlatma için tercihin LED olabilir.

  Tamam görüntü çok güzel, canlılar da mutlu, ama dopdolu bir refugiumun eksilerini de irdelemek lazım. Nitrat Fosfat mücadelesi tamamdır, su kaliteni olumlu etkilemeleri için gerçekten kalabalık bir bitki popülasyonu lazım.

  Bu bitkiler sudan sadece nitrat-fosfat almayacak, mercanlar için gerekli bazı iz elementlere de ihtiyaç duyacaklar. Halimeda gibi kalkerli yosun türevleri Ca depolayacaklardır, diğer tüm yeşiller "demir" gibi ek katkılara ihtiyaç duyabilir. Bu süreçte mercanlar için gereken nitrat-fosfat dahil diğer tüm elementleri kontrol etmek lazım. Gerekli şartlarda bitkileri hasat edip bizlere dağıtman lazım :)

  Coşacak bitkilerin element konusunda mercanlar ile rekabete girmemesi için tecrübe edilmesi gereken bazı kolay denklemler var. Bir de herkesin bildiği pH konusu var, ters aydınlatma vs. Dengeyi bozmamak adına, test yapmadan canlıların tepkilerini gözlemleme konusunda tecrübelisindir eminim.

  Ortaya güzel şeyler çıkabilir, yer müsait, karar senin :).
   
  Erdem. ve veysel bunu beğendi.
 8. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Erdem mevcut alanın gerçek bir refugium için çok uygun.Mahir beyin yazdığı gibi yosun miktarı önemli.Ayrıca 10-15 cmlik derin kum yatağıda (DSB) yapılabilir.Led aydınlatma mantıklı ve uygun Üç wattlık basit bir led aydınlatma kullanıyorum iyi sonuçlar verdi.Ters zamanllı aydınlatma şart.P H seviyesinde ciddi dalgalanma oluyor otomasyona geçmeden önce az miktarda yosun olmasına rağmen aydınlatmayı açık ununtuğumda blue tang beyaz benek olmuştu dikkatli olmak lazım.Kullanacağın aydınlatmanın anemon beslemeye uygun olacağını sanmam ama diğer canlılarda sıkıntı olmaz.
   
  Erdem. bunu beğendi.
 9. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Yosunların yararı: Refugiumun yararı...

  [​IMG]
   
  siftery, Erdem., veysel ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 10. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Bütün konuyu düzelttim Refigium değil " Refugium " diye yazılması gerekiyor...:)
   
  Erdem., murat parin, Montimahir ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 11. Mahir abi kayalarımda bol gözenekli, hafif ve tortu bırakmayanları zulaya alıcam.
  Birde benim aklıma gelen 3 çeşidi daha önce söyledim ama kalabalık bir popülasyon daha faydalı olacaksa önerilerinizle edinmeye çalışırım. Bitkilerin gelişimi ile birlikte mercanların ihtiyaçlarından götürecekleri çok fazla mı olur? Ona göre demir tamam ama katkı girişlerine zamanla ciddi bir ayar çekmek, arttırmak gerekir mi? Bunlar önemli benim için, test yaparız, katkı gireriz tamam ama kaş yapalım derken göz çıkararak dengeyi bozmak da istemem.
  Abi gerekli şartlarda bitkilerin hasatı her türlü adrese teslim edilir. :)
   
 12. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.852
  Yer:
  Bursa
  Tum bunlar pratikte belli olur, 100 de 100 olur ya da olmaz diyemeyiz. Kendi ufak refugium' um da karbon ile fazla oynayinca spagettiyi boş yere erittim mesela :)

  Hassas dengeler :)

  Tapatalking
   
  Erdem. bunu beğendi.
 13. Murat abi dediğim gibi bir kaç düşüncem var ama temelinde sağlıklı sonuç alabilmek var.
  Senin aydınlatmayı açık unutman bence büyük talihsizlik olmuş, üzüldüm adına.
  Bu gibi dakik işlerde zaman rölesi falan şart, sonuçta hepimiz insanız unutabiliriz.
  Anemon sadece bir düşünce tabii ki şart değil. Ama led ile t5'in refugiuma farklılıkları çok mudur?
   
 14. Alp çok sağol kardeşim.. :D
   
  Alparslan bunu beğendi.
 15. Abi ilk kurulumda olduğu gibi bunda da sıkı takip lazım sanırım.
  Bu da yeni testler, yeni sonuçlar demek :) Aslında tümüyle oranlara hakimde oluyoruz bu sayede buda iyi.
  Mesela ben akvaryumumda şu an fosfat oranımı bilmem, hiç test yapmadım.
  Ama her oranı olduğu gibi bunu da bilmek gerekir.
   
 16. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.659
  Yer:
  ankara (aydın)
  Mahir'in dediği gibi bakım konusunda macro alg üreyecek ve 2-3 haftalık periyotla budanması gerekecek. Bunun faydası macro algler tarafından emilen atıkların çürümeye başlayan algler tarafından tekrar suya salınmasını engellemek. Cauplerpa türleri reef mercanları kadar ca ve iodin ihtiyacı olacak reef tanklarında bu elementler devamlı dozlandığı için ayrıca ilaveye pek ihtiyaç duyulmaz ama bu türlerin ihtiyacı reef canlılarına göre daha fazla. Ben araştırırken kendime özetler çıkarmıştım Erdem bu oradan bir alıntı.
   
  Montimahir ve Erdem. bunu beğendi.
 17. Teşekkür ederim Veysel abi, belli aralıklarda budamak lazım. Ama şu var zaten katkı girişimiz şu anda bulunanların tüketimlerine göre. Ekstra bir ihtiyaç doğuran olayda mevcudun tüketiminden çalarak girilecek miktarın artması gerekmez mi?
   
  veysel bunu beğendi.
 18. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.659
  Yer:
  ankara (aydın)
  Artması gerekiyor bir miktar onuda dediğin gibi ölçüm yeni test vs gerekiyor. Denetim altında tutulması lazım, bu şekilde sistem oturursa gerekli tüm ihtiyacı biyolojik açıdan hatta görsel açıdan bile fazlasıyla karşılar Erdem.
   
  Erdem. bunu beğendi.
 19. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.852
  Yer:
  Bursa
  LED vs. T5 açısından ekonomi ve ömür avantajı ile LED' ler ön plana çıkıyor gibi. Veysel hocam refugium sever olarak notlardan faydalanmak isterim bende.
   
  Erdem. bunu beğendi.
 20. Tabi bir miktar arttırım yapmak şart abi ama bu çok da fazla değildir diye düşünüyorum.
  Tüketime göre maksimum. 5-10 ml olsa gerek.
   
  veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş