1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

eski lepisteslerim

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde gökhan tarafından 7 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. gökhan

  gökhan

  Mesajlar:
  16
  herkese sağlıklı akvaryumlar :ay: benim bundan yaklaşık 13 yıl önce lepisteslerim vardı bunları fanusta bakıyordum ve inanılmaz dayanıklıydılar ozamanlar baktığım ilk balıklardı. ne ısıtıcı ne hava motoru ne ilaç kullandım, 2 günde bir çeşmeden suyu ılıtıp hemen fanusa koyardım. evimizde sobalıydı sabaha karşı suyun üstü buz tutmasına ve balıkların o soğukta biraz hareketsizliğinden başka bir rahatsızlıkları olmadı. sabah suya ılık su ekleyince hemen canlanıverirlerdi, demek istediğim şimdiki lepstesler hiç okadar dayanıklı olmuyor 2-3 derece oynayınca hastalanıyyorlar,sudan rahatsız olup hastalanıyorlar, strese girip ölüyorlar falan. acaba eski lepisteslerin ırkı şimdikinden dahamı farklıydı. zamanımızda balıkları yaşatmak için daha fazla emek ve para harcanmak zorunda kalınıyor. sanıyorum ırkları dikkate alınmadan üretildiği için doğallıkları bozuluyor, eski balıklarım gerçekten müthişmiş ölüm sebeplerine gelince fanustan atladılar :heyo:
   
 2. shrimp

  shrimp

  Mesajlar:
  44
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Burak Sarıoğlu
  Çok haklısınız nerde o eski ırklar.Öldürmek için yere atmanız bide üstüne basmanız gerekirdi.Maalesefki günümüzde üretilen lepisteslerin çogu genetik olarak son noktalara ulaşmış balıklardır.Bu dönem zarfındada artık bir çok hastalıkda bu genlerle taşınır oldu.Bunun yanında yurtdışında özellikle uzakdoğuda üretilen ve Türkiyeye yollanan balıkların çogu ilaçlanmiş olarak gelmekte.Bizim sularımızda orda kendilerini koruyan ilaçlardan mahrum kaldıklarında sonuç bizler için hüsran olmakatadır.Columnaris hastalığında,costia necatrix hastalığında olduğu gibi.(Bu 2 hastalık Türkiyedeki ölümlerin ana sebeplerini olusturmaktadırlar)
   
  gökhan bunu beğendi.
 3. ogiler

  ogiler

  Mesajlar:
  545
  İsim:
  OĞUZ URALER
  Evet doğru lepistesler eskiden yağmurla oluşan su birkintisinde pislik içinde yaşardı.(bazı insanların atması sonucu).Şimdi pıtır pıtır dökülüyorlar.
   
  gökhan bunu beğendi.
 4. Toprak Akalın

  Toprak Akalın

  Mesajlar:
  863
  Yer:
  MERSİN
  İsim:
  Toprak Akalın
  Bu daha çok yavruyken balığın hangi koşullarda bakıldığına bağlı. Ben öğretmenimden balık aldım yavruyken. Hiçbir balık yakalayamıyordu. Sonunda taş gibi oldu çıktı kerata. Doğal ortamda gibi beslenirse yavruyken çok sağlıklı oluyorlar benden söylemesi.
   
  gökhan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş