1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eski tanka yeni oyuncu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde ozgurkula tarafından 31 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. ozgurkula

ozgurkula

İsim:
    özgür kula
    Arkadaşlar yaklaşık 2 hafta önce bir akvaryum aldım suyu oturmuş içinde bir conch bir snail bir çift percula (sanırım true percula ama false da olabilir hatta biri true biri false bile olabilir tam çözemedim.) Birde gariban pajama kardinal tartmadım ama 3 - 4 kilo canlı kaya bikaçtanede anlayamadığım yaşatmaya çalıştığım mercanlar eve gelince kendilerini gösterdiler. resimleride aşağıda telefonun çektiği kadar paylaşıyorum.
    Şimdide niyetimden bahsedeyim ilk olarak conch sayısını 5 e çıkarmayı 1 tane temizlikçi karides almayı , 1 tane hermit (bacak rengine karar veremedimama sanırım mavi hoş olur) 1 tane watchman goby birde bicolor blenny eklemeyi planlıyorum tabi bu noktada görüşlerinize açığım kardinalde çok yalnız görünüyor bitane daha eklesem mi ama erkek mi dişimi onu bilmiyorum.
    Arka sumpda resun sp 200 protein toplayıcı var watını bilmediğim bir ısıtıcı (dijital termomtere min25 max2
    7 gösterdi sanırım yeterli) birde pompası var , boş göze bende alta elyaf üste sünger basit bir filtreleme yaptım normalde eski sahibi filtresiz kullanmış , dalga motoru nedir onuda bilmiyorum yeri doğrumudur sizce?
    Test olarak ph ölçer var kalibre etmem lazım tuzluluk 1023 gibi bir değerde NH4 ölçümüde sıkıntısız başka herhangi bir şey yok almalı mıyım?
    Bulduğum mercanları biyerlere yerleştirdim sadece bitanesi yerine tutundu ve sanırım yerini sevdi 2 haftada 2 katına çıktı hatta belki 3 ama renksiz duruyor diyerleri uçuşup biyerlere tutundu ama bir gelişme göstemredi onlarıda bidaha elleyeyim mi? Ellersem nereye koyayım. Kayaları öylesine içine bıraktım arka duvara dayamalımıyım. ?
    Aydınlatma olarakta el yapımı beyaz led var 6 sıra yapılmış buhar camı mevcut günde 12 saat öğlen 3ten gece 3e kadar çalıştırıyorum.
    Eklediğim resimlerde gördüğünüz mercanların ne olduğu nerde olması gerektiği gibi bilgiler verirseniz sevinirim şu kırmızı çiçek gibi şey nedir bi kayboluyo kayanın içine giriyo bir çıkıyor.
    Şimdilik bukadar sanırım aklıma geldikçe burda sormaya devam edeceğim.
    Tank yaklaşık 80LT.
    IMG_1777.JPG IMG_1778.JPG IMG_1779.JPG IMG_1780.JPG IMG_1781.JPG IMG_1784.JPG IMG_1786.JPG IMG_1788.JPG IMG_1789.JPG

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hoş geldiniz, öncelikle koyduğunuz elyaf vb gibi medya malzemelerini çıkartın. Tuttukları atıklar size nitrat olarak geri döner. Kullanılan su nedir ne değildir bilmediğimiz için ro su veya damacana suyu ile rutin su değişimleri yapın. Led kaynaklı, su kaynaklı veya yemleme kaynaklı bilemiyoruz yosun problemi var. Kayalar akvaryumdan alınan su içinde fırçalanıp tekrar akvaryuma koyulabilir. Hermit elektrik blue seçilebilir yosunları yiyerek kontrol altında tutulmasını sağlar.

Kumun üstünde hafif cyano belirtileri var gibi yada fotodan bu şekil görünüyor.

Şimmdilik görüneler bunlar. Sonrasında gidişata bakıp ne yapacağımıza karar verelim.

ozgurkula bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eski kayalar ve su olduğu belli oluyor, Veysel'in belirttiği gibi biraz su değerlerini toparlamak gerek. Mushroom coral türleri eski kayalar olduğu için algler arasından kendini göstermiş, yani .Bu mercanın olduğu bir tanktan çıkmışlar. Ocellaris palyaço türü sanırım balıkların. Kardinal yanına eş bulmak biraz da şansa bakacak sanırım, cinsiyet anlaşmazlığı yaşanabilir.

Kum türünü anlayamadım nedir?

ozgurkula bunu beğendi.
  4. ozgurkula

ozgurkula

İsim:
    özgür kula
    Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim filtreleöeye benzer uydurduğum malzemeleri çıkarttım içindeki su ro evde henüz böyle bir sistemim yok ilâveyi Damacana ile yapıyorum yalnız aklıma gelen bir şey daireye yeni su yumuşatma taktırmıştım elimde uv de var bir kovada tuzlu yumuşak su hazırlayıp uv ile 2 saat arıtsam iş görmez mi bide bu uv yi sumda sürekli çalışır bırakmalımıyım yoksa kullanma malımıyım . Kumun daha detaylı resimlerini çekmeye çalıştım sanırım mercan kırığı ile birşeyin karışımı olmalı. Yosun için temizlik ekibini tanka koyduktan bir süre sonra durumuna bakmak istediğim için temizlemedim ama sanki bana geldiğinden beri bi azalma var azda olsa . Düşündüğüm canlılar için yorumlarınız nelerdir maalesef Antalya'da satılan hiç biryer yok onun için fazla şansımda yok iyi karar vermeliyim . Test için önerenileceğiniz şeyleri de temin edip sudan emin olarak ekleme yapmam hem benim hem canlılarım için daha akıllıca olacak sanırım

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      97,7 KB
      Görüntüleme:
      338
    • image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      94,9 KB
      Görüntüleme:
      348
    • image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      101,7 KB
      Görüntüleme:
      359
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Takip edelim bir süre siz dediğiniz gibi yapın, ayrıca su yumuşatma cihazından çıkan suyun tds oranı bende 90 olarak ölçülüyor. Basitçe ağır metal giriyor tanka bu da yosun demek ama damacana ile arasında bir fark olmaz gibime geliyor. Bu konuya hakim olanlar daha iyi bilgi verebilirler. Uv ile çalışsa bile bakterilere faydası olur ağır metale bir etkisi olmaz.

6. ozgurkula

ozgurkula

İsim:
    özgür kula
    Peki tankta sürekli çalışan uv yararlı bakterilerinde öldürür diye düşünmedim ama sizin fikriniz nedir

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bakterilerin gen yapısını bozarak ölmelerine yol açıyor, kayalarda kumlarda sump içinde borularda vs yerleşik bakterilere bir zararı olmuyor sadece suda serbest gezenlere karşı üretilmiş bir sistem.

ozgurkula, EgemenKARAA ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. ozgurkula

ozgurkula

İsim:
    özgür kula
    Yani kullanmalımıyım? :)

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Günde bir kaç saat çalıştırılması bile yeter, kullanabilirsin.

10. ozgurkula

ozgurkula

İsim:
    özgür kula
    Teşekkürler

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu ara ışık süresini de azaltın...

12. ozgurkula

ozgurkula

İsim:
    özgür kula
    Işık süresini azalttım Antalya'da canlı bulmak imkansız ama tanka bi arkadaş daha ekledim resim eklerim yosunla mücadele edecek canlılara ihtiyacım var siparişle şehir dışından ne getirtmemi önerirsiniz (yolda telef olmayacak)

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. ozgurkula

ozgurkula

İsim:
    özgür kula
    [​IMG][​IMG]

veysel ve Alparslan bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Marin beta değil mi o? Hüpletir diğer balıkları yavaştan yavaştan nasıl besliyor sunuz?

15. ozgurkula

ozgurkula

İsim:
    özgür kula
    Henüz bi hüpletme yok ama yemde yemiyor kuru yeme alışık ama bende 3 gündür bişey yemiyor jel yem denedim ondada tepki yok şimdi çiğ karides aldım akşama doğrayıp atacam bakalım onu yiyecek mi ? Bu arkadaşın çıktığı tankta benim perculaların yarısı boyutunda blue damsel vardı 2 tane hüpletmemiş bakalım bide şimdilik utangaç ben odadayken Kaya'nın arkasında kapıdan izliyorum ben gidince ortalığa çıkıyor

veysel bunu beğendi.
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Senin tank küçük yalnız bunu da göz önünde bulundur.

17. ozgurkula

ozgurkula

İsim:
    özgür kula
    Evet farkındayım çok heveslendim aldım ama olmazsa birileriyle takasa gideriz artık Antalya'da satış yapan tek dükkan bile yok maalesef bi canlı bulmuşken sahipleneyim istedim

veysel bunu beğendi.
  18. ozgurkula

ozgurkula

İsim:
    özgür kula
    Karidesi görünce utangaçlık kalmadı çıktı götürdü karidesleri

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Lüpcüye afiyet olsun karidesler ölüydü her halde...

20. CoorcuLooK

CoorcuLooK

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    kizilca
    Hoba ben haziranda kismet ise antalyaya yerlesiyorum orada bulamayacakmiyiz aradiklarimizi ciddi kimse yokmu panikledim simdi

Ömer Kızılca

Sayfayı Paylaş